1. -       ایجاد ارتباطات فراسازمانی با وزارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی کشور در راستای تقویت نقش سازمان نقشه‌برداری در نظام برنامه‌ریزی.
 2. -       انجام اقدامات و هماهنگی‌های لازم برون‌سازمانی به‌منظور برنامه‌ریزی و ساماندهی برنامه‌های ریاست سازمان از قبیل شرکت در جلسات فراسازمانی، اعم از جلسات وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی، کلیه ملاقات‌ها، شرکت در گردهمایی‌ها و بازدیدها و انجام مأموریت‌های داخلی و خارجی و ... .
 3. -       برنامه‌ریزی جهت افزایش ضریب نفوذ محصولات و خدمات سازمان به‌ویژه فراهم‌آوری زمینه ارتباط سازمان با مراجع تصمیم‌گیری اعم از مجلس شورای اسلامی و هیئت دولت.
 4. -       برنامه‌ریزی و ایجاد ارتباطات مؤثر درون‌سازمانی به‌ویژه در دو حوزه «ارتباط کارکنان با رئیس سازمان» به‌منظور احصاء نیازهای کارکنان و «برگزاری جلسات مستمر شورای معاونین و ارتباط با معاونت‌ها، ادارات کل و دفاتر سازمان».
 5. -       استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد در سه سطح دستگاه، مدیران و کارکنان و انجام بازرسی‌های دوره‌ای و موردی از واحدهای سازمانی و تهیه گزارش­های لازم برای بالاترین مقام دستگاه.
 6. -       بررسی و رسیدگی به شکایات افراد حقیقی و حقوقی از واحدها و کارکنان، ارجاع شکایات به واحد مربوطه و ارائه پاسخ مقتضی با هماهنگی ریاست سازمان.
 7. -       نظارت وپایش عملکرد، ارزیابی شاخص­های اختصاصی سالانه استان‌ها، تهیه وتدوین بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های فنی و اداری.
 8. -       نظارت بر انتصابات در گروه‌های نقشه و اطلاعات مکانی استان‌ها و نیازسنجی و برنامه­ریزی دوره­های آموزشی با هدف ارتقای دانش جامعه مهندسی نقشه­برداران بر اساس نیاز و اولویت استان‌ها.
 9. -       تقویت و گسترش ارتباطات  فرا‌سازمانی در دو حوزه «ارتباط با سازمان‌های مرتبط و هم عرض» و «ارتباط با مجموعه روابط عمومی‌های دولت در چارچوب‌هایی تعیین‌شده از سوی شورای اطلاع رسانی دولت»، همچنین بهره‌گیری از نظرخواهی‌های عمومی و مقطعی همکاران در ارتباط با خط‌مشی سازمان، عملکرد و برنامه‌ریزی‌های دوره‌ای.
 10. -  گسترش ارتباطات رسانه‌ای (به‌ویژه ارتباط با رسانه‌های جمعی) با هدف اطلاع‌رسانی و معرفی خدمات، محصولات، فعالیت‌ها، دستاوردها و توانمندی‌های علمی و فنی سازمان بر اساس استراتژی رسانه‌ای سازمان و همچنین واکنش به موقع نسبت به فضاسازی‌های مجعول علیه سازمان و مدیران آن.
 11. -  مدیریت و نظارت کیفی بر انتشارات سازمان، اعم از نشریات و ویژه‌نامه‌ها.  
 12. -  برنامه‌ریزی و اجرای مراسم و آئین‌های مربوط به مناسبت‌های مذهبی و ملی و همچنین برگزاری کنفرانس‌ها، گردهمائی‌ها و سمینارها و اجرای نمایشگاه‌های معرفی و عرضة محصولات و خدمات سازمان در سطح ملی و استانی.
 13. -  مدیریت پرتال اطلاع‌رسانی سازمان؛ اعم از درج مستمر اخبار سازمان، ایجاد یک درگاه واحد برای ارائه کلیه خدمات و محصولات سازمان، معرفی سازمان و خدمات آن به دو زبان فارسی و انگلیسی
 14. -  برنامه‌ریزی برای حضور مدیران سازمان در رسانه‌های مختلف اعم از مکتوب، صوتی و تصویری، دیجیتال و مجازی، همچنین مستندسازی رویدادهای سازمان و ارائه خدمات شنیداری و دیداری در راستای تدوین برند و هویت بصری سازمان.
 15. -  انجام امور دبیرخانه شورای ‌عالی نقشه‌برداری و کمیسیون معین این شورا.
 16. -  همکاری با دبیرخانه کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی.
 17. -  نظارت و پایش کلیه تفاهم‌نامه‌ها، صورتجلسات کلیه کارگروه‌ها و شوراهای فنی و تخصصی سازمان؛ ابلاغ مصوبات و تصمیمات متخذه در جلسات به واحدها، پایش و نظارت بر حسن اجرای آن‌ها.
 18. -  انجام کلیه امور مرتبط با برگزاری همایش‌های ملی، اجلاس‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای معرفی توانمندی‌های سازمان نقشه‌برداری کشور.
 19. -  توسعه و تحکیم روابط و مناسبات مربوط به عضویت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور با سازمان‌های همتا، انجمن‌ها، کمیته‌ها و مجامع علمی بین‌المللی فعال در زمینه نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی با هدف گسترش روابط و صدور خدمات مهندسی.
 20. -  تبیین سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌های آینده سازمان در همکاری با انجمن‌ها و نهادهای علمی- تخصصی بین‌المللی که سازمان در آن‌ها عضویت دارد و یا با آن‌ها در ارتباط است.
 21. -  شناسایی، بررسی، گردآوری، مرمت، نگهداری و نمایش آثار فرهنگی– تاریخی مختلف (اسناد، مدارک، عکس، فیلم «کلیه منابع دیداری و شنیداری»، ابزار، اشیاء، وسایل، دستگاه‌ها، نقشه‌ها، طرح‌­ها و کلیه آثار موزه­ای مرتبط با سوابق علمی، فرهنگی و تاریخی سازمان) و اقدام در راستای تجهیز نمایشگاه‌های دائمی موزه.
 22. -  گردآوری و حفظ مجموعه‌ای غنی از منابع اطلاعاتی علمی– تخصصی و مرجع در حوزه فعالیت‌های سازمان، ارائه خدمات کتابخانه‌ای به  مخاطبین داخلی و خارجی سازمان بر اساس دستورالعمل‌های مربوطه.