• 1401/12/16 - 14:29
  • - تعداد بازدید: 166
  • - تعداد بازدیدکننده: 156
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
از سوی سازمان نقشه برداری کشور انجام شد:

رونمایی از 9 زیر پورتال سرمایه گذاری در بستر زیرساخت داده‌های مکانی استان‌ها، در سازمان سرمایه گذاری کشور

با نشست مشترک سازمان سرمایه‌گذاری و سازمان نقشه‌برداری کشور، از زیرپورتال های مکانی استان‌های چهارمحال بختیاری، زنجان، فارس، خوزستان، لرستان، گیلان، یزد، خراسان جنوبی و کرمان رو نمایی گردید

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌های ملی و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در سال جاری، سازمان نقشه‌­برداری پس از اتصال کامل تمامی استان‌های کشور به زیرساخت ملی داده‌های مکانی و توسعه ژئوپورتال‌های استانی که منجر به اتصال 254 دستگاه اجرایی به زیرساخت داده‌های مکانی ملی و استانی و اشتراک‌گذاری بیش از 17000 لایه اطلاعاتی گردید، گام ارزشمندی در راستای توسعه زیرساخت داده‌های مکانی برداشت. بدین منظور با جمع‌آوری پرسشنامه استانی، مدل داده مکانی دستگاه اجرایی تهیه و نتایج آن به کمیسیون معین شورای عالی نقشه‌برداری ارائه گشت و لازم به ذکر است که تاکنون با همکاری دستگاه‌های‌اجرایی تخصصی، فهرست لایه‌های مکانی 18 دستگاه اجرایی استخراج گردیده است.

سازمان نقشه‌برداری کشور در سال 1401، در راستای کاربردی­ سازی زیرساخت ملی داده‌های مکانی در سطوح مختلف ملی و استانی به ارائه سرویس‌های مکانی به پروژه‌ های اولویت دار دولت الکترونیک در رابطه با پروژه پنجره واحد مدیریت زمین، همچنین پورتال مکانی سازمان سرمایه‌گذاری و مدیریت بحران اقدام نمود. در این راستا مقرر گردیده است سرویس‌های مکانی مرتبط با پروژه‌های پنجره واحد مدیریت زمین و سازمان سرمایه‌گذاری از طریق دستگاه‌ها ایجاد و از طریق زیرساخت ملی داده‌های مکانی در اختیار متولیان دو پروژه قرار گیرد.

در این خصوص در روز سه شنبه 14 اسفند 1401 درمحل سازمان سرمایه‌گذاری کشور وبیناری سراسری با حضور معاونین سازمان‌های سرمایه‌گذاری و نقشه‌برداری کشور، جهت رونمایی از 9 زیرپورتال استانی سرمایه‌گذاری برگزار گردید. در این جلسه از زیرپورتال مکانی استان‌های چهارمحال بختیاری، زنجان، فارس، خوزستان، لرستان، گیلان، یزد، خراسان جنوبی و کرمان رو نمایی شد. این زیرپورتال‌ها در بستر زیرساخت داده‌های مکانی استان‌ها ایجاد شد تا بتوان با سهولت بیشتری به اطلاعات دستگاه‌های اجرایی استان‌ها برای به کارگیری در سرمایه‌گذاری استان مورد استفاده قرار گیرد. در این جلسه کلیه نمایندگان استانداری‌ها، ادارات کل اقتصاد و دارایی و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها حضور داشتند. در این جلسه استان‌ زنجان به طور کامل زیرساخت داده‌های مکانی پیاده سازی شده در آن استان را با راهبری سازمان نقشه‌برداری کشور ارائه نمودند. هم‌چنین استان کرمان نیز گزارشات خود را مبنی بر استفاده از زیرساخت داده‌های مکانی و به کارگیری در پورتال سرمایه‌گذاری استان ارائه دادند. در این‌جلسه پرسش‌هایی در رابطه با بکارگیری زیرساخت داده‌های مکانی در ایجاد پورتال سرمایه‌گذاری توسط استان‌ها مطرح شد که توسط مسئولین و کارشناس‌های سازمان نقشه‌برداری و همچنین مدیران کل سازمان سرمایه‌گذاری پاسخ داده شد.

بدین منظور سازمان نقشه برداری کشور جهت خدمت رسانی به سازمان سرمایه‌گذاری کشور بر اساس تفاهم‌نامه فی‌مابین اقدامات ذیل را انجام داده است. سازمان نقشه­برداری بمنظور تامین استعلام­های مورد نیاز پروژه پورتال سرمایه­گذاری،  از آبان ماه 1401، با همکاری استان ­های کشور، اقدام به راه­اندازی زیرپورتال سرمایه­گذاری تحت مجموعه ژئوپورتال استانی و انتشار سرویس ­های اطلاعاتی مورد نیاز نموده است که در ادامه، گزارش آماری از عملکرد استان­های کشور و دستگاه­های تابعه در حوزه مشارکت در پروژه­های پنجره واحد سرمایه­ گذاری در بستر ژئوپورتال آورده می­‌شود.

در ذیل تعداد دستگاه‌های استانی به منظور تامین لایه‌های مورد نیاز سازمان سرمایه‌گذاری از مجموع 24 دستگاه احصا شده آن دستگاه مشخص می‌باشد. پس از آماده‌سازی سرویس‌های مکانی دستگاه‌های اجرایی استان‌ها پورتال سرمایه‌گذاری استان‌ها ایجاد می‌گردد.

 

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 390
کلمات کلیدی
سعید علی نژاد قمی
خبرنگار

سعید علی نژاد قمی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید