• 1401/12/12 - 23:46
  • - تعداد بازدید: 191
  • - تعداد بازدیدکننده: 174
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
با حضور رئیس سازمان نقشه برداری کشور نشست مشترک شورای اداری و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان برگزار شد

جاویدانه: استان لرستان در خصوص توسعه زیرساخت داده مکانی از استان های برتر کشور است/ استاندار لرستان: بهره برداری از ظرفیت های بیشمار سازمان نقشه برداری کشور؛ هدف گذاری را افزایش خواهد داد

نشست مشترک شورای اداری و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان با حضور علی جاویدانه رئیس سازمان نقشه برداری کشور و دکتر فـرهــاد زیویـار استــاندار لرستـان‏، معاونین و مدیران استان و سازمان در استانداری لرستان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور به نقل از اداره هماهنگی امور استان‌ها، روز پنجشنبه 11 اسفندماه سال جاری نشست مشترک شورای اداری و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان با حضور علی جاویدانه رئیس سازمان نقشه برداری کشور و دکتر فـرهــاد زیویـار استــاندار لرستـان‏، معاونین و مدیران استان و سازمان در استانداری لرستان برگزار گردید.
جاویدانه رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در این جلسه با اشاره به خطر فرونشست زمین در اطراف برخی از شهرهای لرستان، از تشدید پدیده ریزگردها در این استان خبر داد.
وی در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های حوزه نقشه برداری کشور بعد از پیروزی انقلاب، اظهار داشت: در این حوزه کشور حرکت به سمت خودکفایی را داشته است.
وی با اشاره به صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی به کشورهای دیگر، عنوان کرد: نمونه آن تفاهم نامه بین سازمان نقشه بردار کشور با تاجیکستان است که این امر در حضور رؤسای جمهور دو کشور انجام گرفت.
جاویدانه با اشاره به سایر فعالیت‌های بین المللی و ملی سازمان نقشه برداری کشور، تصریح کرد: یکی از معضلات موجود در کشور و همچنین استان لرستان بحث فرونشست زمین است.
وی با اشاره به ترازیابی خاک کشور، عنوان کرد: این امر در دو مرحله انجام گرفته، از حدود ۳۷ هزار ایستگاه «تراز یابی» که در کشور وجود دارد، ۷۶۰ ایستگاه مربوط به استان لرستان است.
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه بعضی از ایستگاه‌ها در لرستان متأسفانه مستهلک شده است، گفت: با توجه به وظیفه سازمان نقشه برداری کشور در پایش فرونشست زمین، در این حوزه برنامه ملی کاهش خطرات و حوادث مصوب شورای عالی مدیریت بحران کشور تهیه شده و در این راستا وظیفه پایش فرونشست به عهده سازمان نقشه برداری کشور محول شده است.
جاویدانه، بیان داشت: با توجه به اهمیت این موضوع و پیگیری صورت گرفته از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری در رابطه با قانون ملی جهش مسکن برای الحاق زمین‌های جدید در شهرها برای ساخت و سازها، ما موضوع فرونشست زمین را منعکس و تاکید کردیم در مناطقی که قرار است در آنها ساخت و ساز صورت گیرد، اگر فرونشست زمین داشته باشد موجب هدر رفت منابع می‌شود.
وی با اشاره به رخ دادن این فروشست زمین در شهرک «کاوه» اصفهان و غیر قابل سکونت شدن آن، گفت: این امر موجب از بین رفتن منابع و همچنین ایجاد بی اعتمادی می‌شود.
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه شورای عالی شهرسازی و معماری به ادارات کل راه و شهرسازی در استان‌ها ابلاغ کرد که در هر پهنه جدید که برای احداث واحدهای جهش مسکن قرار است به شهرها اضافه شود، از سازمان نقشه برداری استعلام صورت گیرد، افزود: در این زمینه با توجه به پردازش‌هایی که بر اساس آخرین تکنیک‌های روز دنیا انجام گرفته، برای اولین بار نقشه جامع فرو نشست زمین توسط این سازمان در قالب ۲۵۰ پهنه در کشور تهیه شد.

جاویدانه با بیان اینکه در لرستان میزان این فرونشست زیاد نیست، اما همین عدد کم هم نگران کننده است، ادامه داد: در اطراف شهر خرم آباد منطقه‌ای به وسعت ۲۲۸ کیلومتر مربع وجود دارد که دچار فرونشست شده است.

جاویدانه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع استفاده از پردازش تصاویر ماهواره‌ای در پایش پدیده‌های جوی از جمله موضوع ریزگردها، بیان داشت: این پدیده را در یک برهه زمانی و از سال ۹۹ را مورد بررسی قرار دادیم که متأسفانه شاهد این هستیم این پدیده در حال تشدید شدن است.

وی بیان کرد: یکی از استان‌هایی که تحت تأثیر این پدیده قرار گرفته لرستان است، هم تعداد روزهای آلوده این استان و هم ماندگاری آن افزایش یافته است. این امر به خصوص در مناطق کوهستانی استان بیشتر مشاهده شده است. البته جزئیات این وضعیت در قالب یک گزارش به استان اعلام شده است.

جاویدانه در خاتمه گفت: امروزه نقشه و اطلاعات مکانی هر استان مهم بوده و برای هر تصمیم گیری ضروری است، لرستان در خصوص توسعه زیرساخت داده مکانی از استانهای برتر کشور است. همچنین امیدواریم به زودی شاهد رونمایی اطلس سرمایه گذاری و پنجره واحد مدیریت زمین برای توسعه استان باشیم.

 دکتر جاویدانه رئیس سازمان نقشه برداری کشور در این جلسه گزارشی در مورد معرفی، وظایف سازمانی، برنامه‌های اجرا شده و نقش عملکرد سازمان نقشه برداری کشور در پیشرفت برنامه‌های سایر دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد. 

فرهاد زیویار استاندار لرستان نیز در بخش دیگری از این نشست گفت:سازمان نقشه برداری کشور دارای ظرفیت های بیشماری می‌باشد و توجه، استفاده و بهره‌برداری از این ظرفیت ها، هدف گذاری را افزایش خواهد داد.

وی افزود: عملکرد سازمان منابع طبیعی، راه و شهرسازی و معاونت عمرانی با سازمان نقشه‌برداری رابطه مستقیم دارد و باید توجه بیشتری داشته باشیم.وی ادامه داد: سازمان نقشه برداری اهداف مهمی دارد که باید دستگاه های اجرایی استان برای رسیدن به نقطه مطلوب اقدامات لازم را انجام دهند.

شایان ذکر است پیش از این نشست، نشست مشترکی با حضور جاویدانه و دکتر حسن پور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان لرستان و نیز مدیران دو دستگاه در محل این سازمان تشکیل شد.در این نشست حسن پور گزارشی از عملکرد و آخرین اقدامات صورت گرفته استان لرستان در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی ارائه نمود. همچنین نیازهای استان در این حوزه جهت ارائه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح شد.

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 380
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید