• 1401/12/16 - 16:34
  • - تعداد بازدید: 263
  • - تعداد بازدیدکننده: 240
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه
در نشست تخصصی و کاربردی شورای توسعه سواحل مکران و سازمان نقشه برداری کشور تشریح شد:

تقویت همکاری و بهره‌برداری از ظرفیت فنی سازمان نقشه‌برداری کشور در حوزه توسعه منطقه استراتژیک مکران

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، صبح روز سه شنبه 16 اسفندماه سال جاری سردار سرتیپ دکتر حسین دهقان، نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه سواحل مکران و هیئت همراه با حضور در سازمان نقشه‌برداری کشور با رئیس و معاونین این سازمان دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این نشست دکتر صدیقی معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور، اقدامات این سازمان را تشریح کرد. وی در این گزارش به ظرفیت‌ها و دستاوردهای سازمان در حوزه اطلاعات مکانی کشور بالاخص منطقه مکران پرداخت.

وی در بخش پایانی این گزارش، طرح‌های پیشنهادی سازمان نقشه‌برداری کشور برای تکمیل اطلاعات مکانی مورد نیاز منطقه مکران را مطرح کرد. تکمیل شبکه GNSS ، تهیه نقشه‌های هیدروگرافی، ایجاد هشدار سریع سونامی، ارائه مدل جریان‌های دریایی، تهیه نقشه‌های ساحلی برای پایش سواحل، اندازه‌گیری ثقل به منظور تعیین ساختار پوستر زمین، به روز رسانی نقشه‌های مناطق شهری مکران و ... از جمله طرح‌های پیشنهاد شده بود.

رییس سازمان نقشه برداری کشور در بخش دیگر این نشست، ضمن معرفی تخصصی ژئوپورتال ملی زیرساخت داده مکانی کشور، به کاربردهای آن در پنجره مدیریت واحد زمین و اطلس سرمایه‌گذاری پرداخت و به نقش این بستر برای تبادل اطلاعات مکانی در سطح ملی تأکید نمود.

همچنین جاویدانه اقدامات فنی سازمان نقشه‌برداری کشور در تعیین نرخ فرونشست کشور و تهیه نقشه جامع فرونشست کشور را مطرح و به بخشنامه شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص طرح جامع نهضت ملی مسکن اشاره کرد.

در بخش دیگر نشست، سردار دهقان ضمن تقدیر از اقدامات تخصصی سازمان نقشه‌برداری کشور، نسبت به  تقویت همکاری و بهره‌برداری از ظرفیت فنی این سازمان در حوزه توسعه منطقه مکران؛ ابراز خرسندی و امیدواری کرد.

وی سازمان نقشه‌برداری کشور را یک دستگاه حاکمیتی و فراتر از یک سازمان اجرایی عنوان کرد و خاطر نشان نمود:«جغرافیا یک پدیده زنده و در حال تغییر است که در آن اطلاعات مکانی نقش بسزایی ایفا می‌کنند. تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های کلان ملی بدون اطلاعات مکانی امکان پذیر نیست. »

دبیر شورای توسعه سواحل مکران با بیان این مطلب که نقشه و اطلاعات مکانی می‌تواند بستر دستیابی به اقتصاد دیجیتال را در این منطقه هموار نماید، اظهار داشت:«سازمان نقشه‌برداری کشور با نقش حاکمیتی خود؛ راهبری حوزه تولید نقشه و اطلاعات مکانی را در بخش های مختلف دولتی و خصوصی برعهده دارد که این امر از موازی کاری در این حوزه پیشگیری می‌کند.»

سردار دهقان با اشاره به نقش اطلاعات مکانی در برنامه توسعه و تصمیم‌گیری‌های کلان در سطح ملی، پیش روی آینده منطقه مکران را فضایی امن و مطلوب برای سرمایه‌گذاری و بهره برداری های اقتصادی عنوان کرد و تحقق این هدف را در گرو نقشه و اطلاعات مکانی به روز و با ظرفیت فنی سازمان نقشه‌برداری کشور دانست.

در ادامه دکتر گلوردی معاون نظارت و برنامه‌ریزی منطقه مکران، اذعان داشت:« مکران یکی از مناطق استراتژیک برای توسعه فعالیت‌هاست که برای مطالعات و برنامه‌ریزی‌های دقیق در آن وجود اطلاعات مکان محور امری ضروری است چرا که این منطقه باید بعنوان لوکوموتیو توسعه کشور عمل کند.»

وی با بیان این که فرآیندها و اقدامات آتی در مکران را با استفاده از ظرفیت‌های فنی سازمان نقشه‌برداری کشور و کاملا مکان‌محور پیش خواهیم برد؛ افزود:« منطقه مکران باید بر پایه اطلاعات مکانی توسعه پیدا کند و سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی نیز اطلاعات مورد نیازشان را از سازمان نقشه‌برداری کشور تأمین نمایند. به این ترتیب شاهد ساخت و توسعه مکران به صورت اصولی و بر پایه اطلاعات مکانی خواهیم بود.»

در خاتمه این نشست جاویدانه اعلام کرد:« سازمان نقشه‌برداری کشور برای هر گونه تعامل و همکاری در راستای توسعه مکران آمادگی کامل دارد.»بر این اساس مقرر شد برای بررسی بیشتر طرح‌های پیشنهادی مطرح شده، جلسات کارشناسی با حضور متخصصان سازمان نقشه برداری کشور و شورای توسعه مکران برگزار شود تا تحقیقات فنی و کامل صورت پذیرد. همچنین اطلاعات مکانی مورد نیاز منطقه مکران نیز از سوی سازمان به این شورا ارائه خواهد شد.

 

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 392
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید