Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب : ۵۳۰۳
اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری زمینی

استفاده از محصولات سامانه ناوبری ماهواره‌ای جهانی (GNSS) در کاربردهای هواشناسی

استفاده از محصولات سامانه ناوبری ماهواره‌ای جهانی (GNSS) در کاربردهای هواشناسی
plusresetminus
  استفاده از محصولات سامانه ناوبری ماهواره‌ای جهانی (GNSS) در کاربردهای هواشناسی
مهندس غلامرضا کریم‌زاده، اداره کل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی
 خدمات ملی هواشناسی اروپا (EUMETNET)، مجموعه‌ای متشکل از 31 مرکز ملی هواشناسی و آب‌شناسی در اروپا است که وظیفۀ سازمان‌دهی برنامه‌های همکاری و مشارکت بین اعضای خود در طیف وسیعی از فعالیت‌های هواشناسی از جمله سیستم‌های مشاهده، پردازش داده‌، محصولات پیش‌بینی اولیه، تحقیق و توسعه، و آموزش را بر عهده دارد. این مجموعه با شبکه‌ای متشکل از 2700 ایستگاه تعیین موقعیت و 27 مرکز تحلیل داده، از پارامترهای تروپوسفری تقریباً آنی به منظور محاسبه بخار آب قابل بارش استفاده می‌کند. برنامۀ کاری این گروه بر پایۀ همکاری نزدیک فعالان و پژوهش‌گران دو حوزۀ ژئودزی و هواشناسی استوار است. داده‌های خام GNSS مورد استفاده در این برنامه توسط مؤسسات ژئودتیکی و شرکت‌های خصوصی GNSS تأمین می‌گردند و عموماً توسط مؤسسات علمی و مراکز دانشگاهی مرتبط پردازش می‌شوند.
 
گفتنی است بخار آب اتمسفر از فراوان‌ترين و مؤثرترین گازهای گلخانه‌اي است که در شکل‌گیری شرايط آب و هوايي، تغییرات محیطي و گرمايش جهاني نقشی اساسي دارد. بخار آب عنصری کلیدی در بسیاری از پدیده‌های آب و هوایی است و بسته به زمان و مکان مقداری متفاوت دارد. از این‌رو، دانستن دقیق مقدار بخار آب موجود در اتمسفر در بهبود پیش‌بیني آب و هوا و پايش وضعیت جوي از اهمیت بالائی برخوردار است.
اما در تعیین موقعیت ماهواره‌ای جهانی، به طور معمول، تأخیر تروپوسفري به عنوان يک پارامتر مزاحم تلقي مي‌گردد و متخصصان اغلب براي افزايش دقت موقعیت‌یابی درصدد حذف و کاهش اثر آن هستند. این در حالي‌ است که در کاربردهاي هواشناسي مي‌توان مقدار بخار آب قابل بارش تروپوسفر را از طريق تأخیر انتشار سیگنال‌هاي ماهواره‌ای هنگام عبور از جو زمین به دست آورد، زيرا تأخیر (یا خطاي) تروپوسفري تابعي از فشار، دما و رطوبت جو است. به عبارت دیگر، تأخیر انتشار امواج سیستم ناوبری ماهواره‌ای جهانی (GNSS) ناشي از اثر تروپوسفر در راستاي زنیت، که اصطلاحاً پارامتر تأخیر کلي تروپوسفري (ZTD) نامیده می‌شود، اطلاعاتی مهم درباره بخار آب را برای استفاده در مدل‌های هواشناسی عملیاتی در اختیار هواشناسان و دیگر پژوهش‌گران قرار می‌دهد.
منابع اصلی:
 
· https://www.eumetnet.eu/
· https://www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/e-gvap/
· https://jgst.issge.ir/article-1-647-fa.html
نگارنده : غلامرضا کریم زاده
مترجم : غلامرضا کریم زاده
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.xqpa2bq11la82.html
ncc.gov.ir/vdcc.xqpa2bq11la82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی