Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۰
کد مطلب : ۲۰۲۳

مدیریت شرایط اضطراری در استرالیا؛ اعلام هشدار بر روی تلفن همراه شهروندان/ یادداشتی از مهندس کریم‌زاده

موضوع مدیریت حوادث طبیعی، در نقاط مختلف دنیا بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و از ابزارهای نوین مبتنی بر اطلاعات، به ویژه اطلاعات مکانی، در مدیریت حوادث و شرایط اضطراری کمک گرفته می‌شود.
مدیریت شرایط اضطراری در استرالیا؛ اعلام هشدار بر روی تلفن همراه شهروندان/ یادداشتی از مهندس کریم‌زاده
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این یادداشت که به قلم مهندس غلامرضا کریم‌زاده کارشناس سازمان نقشه‌برداری کشور به تحریر درآمده، به ابزارهایی اشاره می‌شود که در دپارتمان مدیریت حوادث طبیعی ایالت ویکتوریای استرالیا با تأکید بر آتش‌سوزی اخیر در این کشور، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
متن کامل این یادداشت از این قرار است:
 
استرالیا در سال جاری با یکی از شدیدترین آتش‌سوزی‌های چند دهه‌ اخیر مواجه شده است. در بسیاری از مناطق استرالیا کمبود بارندگی در چند سال گذشته سبب خشکی بیش از معمول مراتع و جنگل‌ها گردیده که با گرم شدن نسبی و وزش باد به سرعت شعله‌ور می‌گردند. این آتش‌سوزی‌ها بخش‌های جنوبی و شرقی استرالیا شامل ایالت‌های نیو ساوت ولز، استرالیای جنوبی، ویکتوریا، کویینزلند و استرالیای غربی را دربرگرفته است و بیش از 5/1 میلیون‌ هکتار از بیشه‌زارها و جنگل‌های استرالیا دچار حریق شده‌اند. سه ایالت شرقی استرالیا پس از هفته‌ها مواجهه با آتش‌سوزی، در پی باران شدیدی که صبح شنبه 18 ژانویه 2020 آغاز شد، گرفتار سیلاب شدند. گفته می‌شود میزان بارندگی در برخی مناطق، تنها ظرف 12 ساعت، سه برابر متوسط بارش ماهانه بوده است.

بعضی از پژوهشگران معتقدند آتش‌سوزی استرالیا نشان‌دهندۀ وضعیت زیست‌محیطی دشواری است که ممکن است تا پایان قرن حاضر به پدیده‌ای عادی در جهان تبدیل شود. با این فرض، لازم است موضوع مدیریت حوادث طبیعی در نقاط مختلف دنیا بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و از ابزارهای نوین مبتنی بر اطلاعات، به ویژه اطلاعات مکانی، در مدیریت حوادث و شرایط اضطراری کمک گرفته شود.

الف) برنامۀ Emergency Vic متعلق به مدیریت حوادث طبیعی ویکتوریا و در واقع برنامه رسمی دولت ویکتوریا برای هشدارها و اطلاعات اضطراری است. این برنامۀ تحت وب، یک نمایشگر نقشۀ لحظه‌ای (آنی) برای حوادث و مخاطراتی مانند سیل‌، طوفان‌، آتش‌سوزی‌، زلزله‌، سونامی‌، بسته‌شدن ساحل، رؤیت کوسه‌ها و موارد دیگر در سراسر ایالت دارد. در این برنامه، کاربران می‌توانند یک منطقه جغرافیایی با ویژگی‌هائی مانند محل سکونت، محل کار و تفریح را به عنوان منطقه «مورد نظر» ایجاد نمایند و از طیف وسیعی از هشدارها و حوادث در آن منطقه مطلع شوند. در صورت عدم تعریف منطقۀ مورد نظر، هشدارها و اعلان‌های حوادث، در سطح ایالت به کاربران عرضه می‌شود.

به علاوه، کاربران قادرند اطلاعات مربوط به شرایط اضطراری و اخطاریه‌های Emergency  Vicرا از طریق رادیو‌ی محلی، اسکای نیوز، وب‌سایت یا اپلیکیشن مربوطه و نیز با دنبال‌کردن در فیس‌بوک و توئیتر به دست آورند. گفتنی است سرویس «ارسال پیام هشدار» تنها به افرادی که اپلیکیشن VicEmergency را روی گوشی هوشمند یا رایانۀ لوحی خود نصب کرده باشند، ارائه می‌گردد.


تصویر1) صفحه اصلی برنامۀEmergency  Vic‌، نقشه ویکتوریا

ب) برنامۀEM-COP  ابزار ارتباطی، برنامه‌ریزی و همکاری تحت وب دیگری است که سراسر ویکتوریا را پوشش می‌دهد و نیروهای اضطراری را قادر می‌سازد تا به سرعت اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و تصمیمات راهبردی بگیرند. این ابزار، آگاهی‌ها و هشدارهای لحظه‌ای (آنی) و دیدی مشترک از وضعیت مناطق حادثه دیده را در اختیار افراد و آژانس‌های بخش مدیریت اضطراری ویکتوریا قرار می‌دهد.

کاربران در سطوحی مختلف به برنامه EM-COP دسترسی دارند. اکثر کاربران تنها قادر به دریافت اعلان‌های وضعیتی هستند. آن‌ها با استفاده از اطلاعات ارائه‌شده می‌توانند، به سرعت، فواصل و مساحت‌های مناطق حادثه دیده را محاسبه کنند. گروهی دیگر مشارکت بیشتری در مدیریت حوادث دارند. آنان می‌توانند با ترسیم خطوط، چندضلعی‌ها و نیز جایگذاری نماد‌ها، اطلاعاتی را به محتوای برنامه بیافزایند. گروه سوم پرسنل دارای مجوزی هستند که اطلاعیه‌ها و اعلان‌های عمومی و اجتماعی در زمینه حوادث را ایجاد می‌کنند. کاربران GIS، گروه دیگری هستند که قادرند لایه‌های داده مرتبط با یک حادثه خاص را برای استفادۀ عمومی بارگذاری و نقشه‌های مورد نظر را تولید نمایند. آخرین گروه کاربران، مدیران سازمان‌هایی هستند که در EM-COP ثبت نام شده‌اند. نقش این گروه، مدیریت کاربری است و امکان فعال‌سازی، غیرفعال‌سازی و حذف کاربران را دارا هستند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdci.rarct1aupbc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.rarct1aupbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی