Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۸
کد مطلب : ۶۵۱
در اولین جلسه کمیته زیرساخت داده‎های مکانی (SDI) استان مازندران بررسی شد:

اجرای طرح SDI با راهبری سازمان نقشه برداری کشور، در استان مازندران تا پایان سال جاری

در اولین جلسه کمیته زیرساخت داده‎های مکانی (SDI) استان مازندران که دوم تیرماه سال جاری با حضور اعضای دبیرخانه زیرساخت داده‎های مکانی از سوی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان مازندران برگزار شد، اهمیت و نحوه اجرای طرح SDI با راهبری سازمان برداری کشور، در استان مازندران تا پایان سال جاری، مورد بررسی قرار گرفت.
اجرای طرح SDI با راهبری سازمان نقشه برداری کشور، در استان مازندران تا پایان سال جاری
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، در آغاز این نشست، دکتر مفید غلامی راد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران به نقش و اهمیت داده های مکانی در برنامه ریزی اشاره کرد و گفت: با توجه با اهمیت موضوع، طرح SDI با راهبری سازمان برداری کشور، در استان مازندران تا پایان سال جاری به طور کامل اجرا می شود.
رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان مازندران با بيان اينكه لايه هاي GIS در قالب برنامه هاي SDI نيست؛ افزود: نظام نوين برنامه ريزي كه مبتني بر مكان محوري است؛ علاوه بر اطلاعات مكاني، نقش ساير اركان توسعه (جامعه، مردم و بخش خصوصي) را نیز در بر می گیرد. به همین جهت باید هرچه
سريعتر زير ساخت‌ها براي اجرای طرح SDI فراهم شود.
در ادامه این جلسه عباس پور اسکندر، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران، با توجه به راه اندازی سامانه SDI در بستر اینترانت استانی، توضیحات مبسوطی را درباره فعالیت های دستگاه های اجرایی در خصوص SDI ارائه کرد و اظهار داشت: در حال حاضر اطلاعات مکانی در دستگاه های اجرایی، به صورت جزیره ای هستند که با راه اندازی سامانه زیرساخت داده های مکانی (SDI) چالش های مربوط به اشتراک گذاری داده ها حل خواهد شد و دستگاه های اجرایی می توانند آخرین اطلاعات مکانی را از سامانه مذکور دریافت کنند.
در بخش دیگری از این نشست دکتر مهرداد جعفری سلیم معاون اداره کل سامانه ها و زیرساخت داده های مکانی سازمان نقشه برداری کشور به معرفی طرح زیر ساخت داده های مکانی در این سازمان پرداخت و توضیحات مبسوطی را در زمینه تعریف و هدف SDI، چالش های هریک از اجزاء SDI، فاکتورهای اصلی شبکه مرکز هماهنگی داده های مکانی، نسل دوم ژئوپورتال مکانی و معماری SDI سازمان نقشه برداری کشور ارائه داد. وی با بیان اینکه SDI باید به تمام حوزه های کاربری، خدمات موردنیاز را ارائه دهد، خاطر نشان
کرد: تبادل داده در SDI نه تنها یکطرفه نیست، بلکه باید چندطرفه و بر اساس سرویس باشد و تقسیم وظایف بین سازمانها و گروههای مختلف نیز باید بر اساس توانمندی و با هدف جلوگیری از تداخل وظایف (تعیین متولی) انجام پذیرد.
دکتر نیما قاسملو رئیس اداره زیرساخت داده های مکانی سازمان نقشه برداری کشور نیز در تکمیل این توضیحات، به نحوه طراحی ژئوپورتال استان مازندران پرداخت و بیان کرد: سامانه SDI بر اساس مدل «متن باز» طراحی شده و امکان تغییرات متنوع در آن وجود دارد.
وی در ادامه توضیحاتش، نحوه ثبت اطلاعات توسط دستگاه های اجرایی، شیوه گزارش گیری و امکانات دیگر ژئوپورتال را نیز تشریح کرد.
گفتنی است در خاتمه این نشست مقرر شد، سازمان نقشه برداری کشور برای آشنایی بیشتر مسئولان اجرایی با  SDI در استان مازندران، چند دوره آموزشی برگزار کند. 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcfiydvaw6dt.giw.html
ncc.gov.ir/vdcfiydvaw6dt.giw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی