Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۵۷
کد مطلب : ۵۷۶۷
سازمان نقشه برداری کشور اعلام کرد

آغاز گام‌های اول راه‌اندازی SDI کشورهای عضو اکو

به دنبال چندین دوره گردهم‎‌آئی و هم‌اندیشی اعضاء اکو در زمینه مدیریت اطلاعات مکانی و استقرار SDI کشورهای عضو در طول سال‌های گذشته، به عنوان اولین گام، ایجاد کاتالوگ سرویس مشترک کشورهای عضو اکو وارد مراحل اجرائی گردید.
آغاز گام‌های اول راه‌اندازی SDI کشورهای عضو اکو
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور به نقل از اداره کل سامانه‌های ملی و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، به دنبال چندین دوره گردهم‎‌آئی و هم‌اندیشی اعضاء اکو در زمینه مدیریت اطلاعات مکانی و استقرار SDI کشورهای عضو در طول سال‌های گذشته، به عنوان اولین گام، ایجاد کاتالوگ سرویس مشترک کشورهای عضو اکو وارد مراحل اجرائی گردید.
در تاریخ 1401/06/27 طی نامه‌ای از سوی پاکستان، پیشنهاد طرح دوماهه ایجاد و راه‌اندازی کاتالوگ سرویس مشترک کشورهای عضو اکو دریافت شد که می‌تواند به عنوان گام اول راه‌اندازیSDI کشورهای عضو اکو محسوب شود.
لازم به توضیح است که این اقدام زیاد تاثیر گرفته از نتایج نشست‌های قبلی اکو در این زمینه نبوده است. بدین معنی که در بیانیه اختتامیه گردهم‌آیی انجام شده در تاریخ های 13 و 15 سپتامبر 2021 (اینجا)، اعلام گردیده بود که کشورهای ایران و ترکیه در زمینه NSDI پیشرفته‌تر از سایر کشورهای عضو می باشند و لازم است از تخصص ایشان برای توسعه SDI اکو استفاده شود، در حالی‌که در تدوین پیشنهاد "راه‌اندازی SDI کشورهای عضو اکو" که از سوی کشور پاکستان ارائه شده است، از هیچ یک از دو کشور ایران و ترکیه استفاده نشده است.
مضافا اینکه جمهوری اسلامی ایران در بخش دوم از ارائه خود در گرد‌هم‌آیی انجام شده در تاریخ‌های 5 تا 7 جولای 2022 (اینجا)، تشریح نمود که کشورهای عضو اکو نباید عینا از نقشه راه‌های کشورهای پیشرفته برای پیاده سازی SDI خود استفاده کنند و صحیح نیست که برای گام اول، اقدام به ایجاد سرورهای فراداده نمایند، بلکه لازم است استراتژی‌ها بومی سازی شوند. در ادامه توضیح داده شد کشورهایی که هنوز سرویس‌های مکانی تحت وب چندانی از لایه‌های اطلاعات مکانی خود ندارند بهتر است در ابتدا سرویس‌های مکانی تحت وب، خصوصا از نوع  WMS را راه‌اندازی نموده و خدمات خود را با این سرویس‌ها به اشتراک گذارند. در تدوین پیشنهاد "راه‌اندازی SDI کشورهای عضو اکو" که از سوی کشور پاکستان ارائه شده است، بدون توجه به این موارد، مشابه با یک اقدام تیپ، پیشنهاد همکاری در شکل گیری پایگاه‌های فراداده استاندارد داده شده است.
علی‌رغم ایرادات فوق‌الاشاره، از آنجائیکه ایجاد کاتالوگ سرویس، یکی از گام‌های مهم توسعه SDI می‌باشد مناسب است با این اقدام همکاری کامل شود. هرچند که از نظر ترتیب گام‌های اجرائی مناسب نباشد.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.39nrak9uupr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.39nrak9uupr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1