Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۶
کد مطلب : ۵۵۹۶
مدیریت نقشه نگاری و اطلس های ملی اعلام می کند:

تهیه اندکس زمین‌مرجع نقشه‌های قدیمی استان کهگیلویه و بویراحمد

در راستای احیاء موقعیت نقشه‌های قدیمی آرشیو شده در مدیریت ذخیره‌سازی و ارائه اطلاعات مکانی، کار تهیه اندکس زمین‌مرجع استان‌ کهگیلویه و بویراحمد در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی - اداره نقشه‌های مبنایی و توپوگرافی به پایان رسید.
تهیه اندکس زمین‌مرجع نقشه‌های قدیمی استان کهگیلویه و بویراحمد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، در راستای احیاء موقعیت نقشه‌های قدیمی آرشیو شده در مدیریت ذخیره‌سازی و ارائه اطلاعات مکانی، کار تهیه اندکس زمین‌مرجع استان‌ کهگیلویه و بویراحمد در اردیبهشت ماه 1401 در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی - اداره نقشه‌های مبنایی و توپوگرافی به پایان رسید.
همانطور که همه ما می‌دانیم، نقشه‌های قدیمی میراثی ارزشمند و اسنادی گرانبها می‌باشند که روز‌به‌روز نیز بر ارزش آنها افزوده می‌شود. این نقشه‌ها حاوی اطلاعات بسیاری هستند که می‌تواند در بسیاری از دعاوی حقوقی مورد استناد قطعی قرار گیرد. از این‌رو مستندسازی آنها و اطلاع‌رسانی درخصوص مناطقی که شامل نقشه قدیمی هستند، در دستور کار مدیریت ذخیره‌سازی و ارائه اطلاعات مکانی قرار داشته و در اینباره مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی نیز وظیفه تهیه اندکس زمین‌مرجع بخش‌هایی از نقشه‌های قدیمی را بر عهده گرفته است.
اندکس زمین‌مرجع نقشه‌های قدیمی استان کهگیلویه و بویراحمد در اردیبهشت ماه 1401 توسط اداره نقشه‌های مبنایی و توپوگرافی، زیرمجموعه مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی تهیه و تکمیل گردید.مشخصات اندکس‌های تهیه‌ شده استان کهگیلویه و بویراحمد
نقشه های قدیمی استان کهگیلویه و بویراحمد مربوط به بازه زمانی 28 ساله ( 1344 تا 1372) و مشتمل بر مقیاس‌های تهیه نقشه  از 1:2000 تا 1:20000 می‌باشد. مناطق دارای نقشه قدیمی در این استان مشتمل بر 10 منطقه بوده که، صرف نظر از مقیاس، به شرح زیر می‌باشند:
ده اسکندری، یاسوج، دهدشت، بیدستان(تنگ دوک)، دوگنبدان، باشت، کوه کومه، سد چم شیر و کوه‌ریش.
هر یک از عناوین ذکرشده حاوی تعداد زیادی شیت نقشه می‌باشند که مجموع کل شیت‌ها در استان به 149 شیت نقشه می‌رسد. اندکس این نقشه‌ها با استفاده از داده‌های موجود و در سیستم‌تصویر UTM جانمایی شده است.
 
 
نمونه‌هایی از نقشه‌های قدیمی اسکن‌شده :

نمونه نقشه 1:5000 مربوط به منطقه کوه ریش در سال 1365


نمونه نقشه 1:2000 مربوط به شهر یاسوج در سال 1363
نگارنده : رامین رحیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.y9nrak9n3pr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.y9nrak9n3pr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی