کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گروه استاندارد‌سازی اعلام نمود:

ابلاغ دستورالعمل اجرایی تهیه و تفسیر مدل ارتفاعی رقومی زمین و تصاویر اورتوفتو

7 تير 1401 ساعت 8:41

نگارنده : ساحل قلعه شاهینی


به اطلاع عموم علاقمندان میرساند دستورالعمل اجرایی تهیه و تفسیر مدل ارتفاعی رقومی زمین و تصاویر اورتوفتو جهت اجرا، ابلاغ گردید.

 در بسياري از پروژه هاي عمراني و زيرساختي كشور، استفاده از تصاوير ارتوفتو و ارتوفتو موزاييك جزء ملزومات است، چرا كه در اين نوع تصاوير عارضه هاي زميني بي كم وكاست موجود است و فضايي واقعي تر به نسبت نقشه دارد.

ضمن اينكه مختصات دار بودن آنها در سيستم تصوير يو تي ام باعث ميشود كه مفسران عكس و كارشناسان رسمي در دعاوي ملكي و ديگر كاربران در پروژه هاي ساختماني و عمراني كشور، با اطمينان خاطر بيشتري تصميم گيري و اجرا نمايند.

از طرفي دسترسي به مدل ارتفاعي رقومي زمين، كمك شاياني به تصميم گيري، مديريت و انجام بهينه پروژه هاي عمراني مختلف و صرفه جويي در هزينه هاي گزاف بيهوده مينمايد.

ازجمله نرم افزارهايي كه با دقت بالايي كه دارد، در تهيه اورتوفتو و مدل ارتفاعي رقومي زمين مورداستفاده بسياري ازكاربران قرار ميگيرد، نرم افزارINPHOمي باشد که در این دستورالعمل به آن پرداخته شده است.

قابل ذکر است که این دستورالعمل، زین پس جهت انجام فعالیت تولید اورتو در دستور کار قرار خواهد گرفت.

جهت دانلود فایل اینجا را کلیک نمایید.


کد مطلب: 5543

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/5543/ابلاغ-دستورالعمل-اجرایی-تهیه-تفسیر-مدل-ارتفاعی-رقومی-زمین-تصاویر-اورتوفتو

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir

1