Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۶
کد مطلب : ۵۱۷۷
رئیس سازمان نقشه برداری کشور در مراسم افتتاحیه بیست و ششمین همایش و نمایشگاه ملی نقشه برداری و اطلاعات مکانی:

ایجاد هم‌افزایی میان متخصصان حوزه نقشه برداری و داده مکانی و ارائه خدمات آن به بهره برداران که شامل شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها و عموم مردم است، یکی از اهداف مهم این همایش است

رئیس سازمان نقشه برداری کشور صبح امروز در مراسم افتتاحیه بیست و ششمین همایش و نمایشگاه ملی نقشه برداری و اطلاعات مکانی گفت: «ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین بخش‌های مختلف نقشه و اطلاعات مکانی در کشور، اعم از بخش‌های دولتی تولید‌کننده اطلاعات مکانی یا بخش‌های دولتی که مصرف‌کنندگان عمده اطلاعات مکانی هستند، بخش‌های دانشگاهی، بخش‌های خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از اهداف اصلی این همایش می‌باشد».
ایجاد هم‌افزایی میان متخصصان حوزه نقشه برداری و داده مکانی و ارائه خدمات آن به بهره برداران که شامل شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها و عموم مردم است، یکی از اهداف مهم این همایش است
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، علی جاویدانه رئیس این سازمان در مراسم افتتاحیه بیست و ششمین همایش و نمایشگاه نقشه برداری و اطلاعات مکانی/ ژئوماتیک 1400، ضمن خیر مقدم به شرکت‌کنندگان، از این که بعد از دو سال وقفه این امکان فراهم شد تا همایش ژئوماتیک 1400 برگزار شود ابراز خرسندی نمود و اظهار داشت: «این همایش مهمترین رویداد ملی در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی محسوب می شود و یکی از قدیمی‌ترین و با دوام ترین همایش‌‍‍‍ هایی می باشد که تاکنون در سطح کشور برگزار شده است و همین تداوم موجب شده تا طی چهار ماه اخیر با استقبال قابل توجهی چه در سطح مقالات علمی همایش و چه در سطح مشارکت‌کنندگان نمایشگاه مواجه شویم. یکی از اهداف اصلی این همایش ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین بخش‌های مختلف نقشه و اطلاعات مکانی در کشور، اعم از بخش‌های دولتی تولید‌کننده اطلاعات مکانی یا بخش‌های دولتی که مصرف‌کنندگان عمده اطلاعات مکانی هستند، بخش‌های دانشگاهی، بخش‌های خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌باشد. امسال برای اولین بار سازمان نقشه برداری کشور این همایش را با همکاری انجمن علمی مهندسی نقشه‌برداری ژئوماتیک و نمایشگاه را با همکاری جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران برگزار نمود و این  نمادی از ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین بخش‌های موثر حوزه نقشه و اطلاعات مکانی در سطح کشور است».

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور اظهار امیدواری کرد تا با رفع پاندمی ویروس کرونا این امکان فراهم شود تا همانند سال‌های گذشته برگزاری همایش به صورت حضوری انجام شود و زمینه‌ی تجدید دیدار و تبادل دانش بین متخصصان حوزه اطلاعات مکانی در یکجا فراهم شود. وی در اینباره افزود: «البته برگزاری مجازی این همایش منجر شد تا علاقمندان امکان حضور در این همایش را از  اقصی نقاط کشور در همایش و نمایشگاه ژئوماتیک 1400 داشته باشند».

وی در ادامه اظهار داشت: « نقشه و اطلاعات مکانی نسبت به یک دهه گذشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است و امروزه دستگاه‌های اجرایی مختلف چاره‌ای ندارند جز اینکه برای انجام وظایف خودشان به نقشه و اطلاعات مکانی مراجعه کنند و تاکیدی هم که حاکمیت در حال حاضر بر روی مفاهیمی مانند آمایش سرزمین، کاداستر، تصمیم‌گیری مبتنی بر آگاهی و تحقق عدالت در پهنه‌ی سرزمین دارد، نشان دهنده‌ی این است که اهمیت اطلاعات مکانی در سطح کلان کشور افزایش یافته است، از طرفی چه در بخش خصوصی و چه در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان ظرفیت قابل توجهی ایجاد شده  تا حدی که کشور را به سمت صدور خدمات فنی مهندسی سوق می‌دهد و سازمان نقشه‌برداری کشور قصد دارد چندین تفاهم‌نامه‌ بین‌المللی را برای سال 1401 محقق و عملیاتی کند».

رئیس سازمان نقشه برداری کشور همچنین افزود: «امروزه  برای تحقق قانون جهش تولید مسکن، توسعه سواحل مکران، مدیریت بحران و نیز طراحی پایش سند ملی آمایش، سازمان نقشه‌برداری کشور یکی از طرف‌های اصلی مشورت و تصمیم‌گیری محسوب می‌شود. از طرفی رشد روزافزون ظرفیت حوزه نقشه و اطلاعات مکانی باعث شده تا متخصصین حوزه نقشه و اطلاعات مکانی وظیفه‌ی سنگین‌تری را نسبت به قبل بر عهده داشته باشند. در پیامی هم که آقای دکتر میرکاظمی، معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای این همایش ارسال کرده‌اند، این موضوع مورد توجه قرار گرفته است و امیدواریم با توجه به رویکردی که سازمان برنامه و بودجه کشور در دوره‌ی جدید نسبت به موضوع نقشه و اطلاعات مکانی و سازمان نقشه‌برداری کشور دارد، شاهد بهره‌مندی هر چه بیشتر کشور از ظرفیت‌های حوزه نقشه و اطلاعات مکانی باشیم».

وی در پایان سخنان خود از تمام شرکت‌کنندگان اعم از دستگاه‌های دولتی، اساتید دانشگاه، شرکت‌های خصوصی، شرکت‌های دانش‌بنیان و علی‌الخصوص پرسنل سازمان نقشه‌برداری کشور در بخش‌های مختلف اجرایی و دبیرخانه علمی همایش، تقدیر و تشکر نمود.     

لازم به ذکر است بیست و ششمین همایش ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی که یکی از بزرگترین رویدادهای ملی در حوزه نقشه برداری محسوب می شود؛توسط سازمان نقشه برداری کشور با همکاری انجمن مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک ایران و جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران، و با حمایت 14 دستگاه اجرایی و دانشگاهی  به صورت وبیناری در حال برگزاری است و تا فردا 4 اسفندماه نیز ادامه دارد.    

 

 
https://www.ncc.gov.ir/vdcb.zbsurhb8ziupr.html
ncc.gov.ir/vdcb.zbsurhb8ziupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1