Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب : ۴۹۵۵
اداره‌کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی خبر داد:

نمایش آخرین پردازش‌های انجام شده در شبکه ایستگاههای دائمی ژئودینامیک ایران در وب سایت IPGN سازمان نقشه‌برداری کشور

اداره کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی
نمایش آخرین پردازش‌های انجام شده در شبکه ایستگاههای دائمی ژئودینامیک ایران در وب سایت IPGN سازمان نقشه‌برداری کشور
plusresetminus
نمایش آخرین پردازش‌های انجام شده در شبکه ایستگاههای دائمی ژئودینامیک ایران در وب سایت IPGN سازمان نقشه‌برداری کشور


درگاه اینترنتی نمایش آخرین پردازشهای انجام شده در شبکه ایستگاههای دائمی ژئودینامیک ایران

امروزه نقشه و داده‌های مکانی يكي از پیش‌نیازهای اصلی اجرای طرح​ها و برنامه​هاي توسعه کشورها بوده و به يكي از ابزارهاي موثر براي هرگونه برنامه‌ریزی و شروع فعالیت‌های عمراني و اجرايي تبديل شده است. علاوه بر آن داده‌های مکان‌محور به ‌عنوان يكي از مؤلفه‌های كليدي در مدیریت بحران‌ها و کاهش مخاطرات ناشی از بلایای طبیعی شناخته می‌شود. بدیهی است این امر مهم جز در سایه ایجاد، حفظ و به‌روز نگهداری یک چارچوب مرجع مختصات واحد امکان‌پذیر نیست.
به‌طور کلی چارچوب‌های مرجع مختصات به دو صورت جهانی و ملی، مشخص و تعریف می‌شوند. چارچوب‌های مختصات جهانی از طریق جمع‌آوری داده‌های مدنظر در کل کره زمین و توسط مراکز علمی دنیا به عنوان یک استاندارد و شاخص معرفی می‌گردند، ولی برای تعیین چارچوب‌های مرجع مختصات ملی معمولاً نیاز به ایجاد، حفظ و به‌روزنگهداری شبکه‌ ایستگاههای دائمی ژئودینامیک با تراکم مناسب و پایش و جمع‌آوری داده‌های پیوسته در سطح کشور می‌باشد. ضمن آنکه مختصات اندازه‌گیری شده در چارچوب مرجع مختصات جهانی، با توجه به قرار گرفتن ایستگاههای شبکه‌های ماندگار، بر روی صفحات تکتونیکی و حرکات این صفحات نسبت به هم، ممکن است به مرور زمان چندین سانتی‌متر در سال تغییر یابد و این مختصات متغیر با زمان، برای استفاده در پروژه‌های اجرایی و عمرانی مناسب نیست. لذا برای رفع وابستگی به زمان مختصات نقاط، معمولاً در هر کشور از چارچوب‌های مرجع مختصات ملی یا منطقه‌ای با در نظر گرفتن یک مرجع زمانی مشخص استفاده می‌شود. از آنجا که کشور ایران به‌دلیل حرکات تکتونیکی و پدیده فرونشست در یک منطقه فعال از دنیا با تغییرات پوسته‌ای بالا قرار دارد، موقعیت این نقاط نیز به مرور زمان دستخوش تغییر شده و پایش مستمر مختصات ایستگاههای شبکه‌های مبنایی به منظور حفظ ماهیت آنها از ملزومات اصلی تعریف و حفظ چارچوب مرجع مختصات ملی در کشور است. 
برای این منظور با توجه به جمع آوری داده‌های پیوسته در شبکه ایستگاههای دائمی ژئودینامیک ایران، پردازش‌های مربوطه با استفاده از نرم‌افزارهای علمی و تخصصی در مرکز ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری کشور انجام شده و به صورت دوره‌ای چارچوب مرجع مختصات ملی تحت عنوان IRGD2010 به روزرسانی می‌گردد و نتایج آخرین پردازش‌های انجام شده از طریق وب سایت www.IPGN.ncc.gov.ir در کلیه ساعات شبانه روز در دسترس عموم کاربران قرار دارد.


نمایش سری زمانی تغییر مختصات ایستگاههای دائمی ژئودینامیک ایران

 همچنین در این وب سایت امکان تبدیل مختصات اندازه‌گیری شده در چارچوب مرجع مختصات جهانی به چارچوب مرجع مختصات ملی با اعمال پارامترهای ترانسفورماسیون و مدل تغییرشکل سه‌بعدی منطقه فراهم می‌باشد.


تبدیل مختصات اندازه گیری شده در چارچوب مرجع مختصات جهانی به چارچوب مرجع مختصات ملی
برای اتصال به محاسبات بر خط در IRGD2010 اینجا کلیک کنید...

اداره‌کل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی
https://www.ncc.gov.ir/vdce.n8ebjh8on9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.n8ebjh8on9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1