Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۵
کد مطلب : ۴۹۰۰
اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی از ارتباط ژئوپورتال استان آذربایجان‌شرقی به ژئوپورتال‌ملی از طریق API خبر داد

ارتباط ژئوپورتال استان آذربایجان‌شرقی به ژئوپورتال‌ملی از طریق API

یکی از اقدامات مهم در ایجاد زیرساخت داده‌های مکانی ملّی، امکان اتصال ژئوپورتال‌های موجود به یکدیگر می‌باشد. سازمان نقشه‌برداری کشور پس از اقدام به توسعه ژئوپورتال‌ملی و اتصال ۳۱ استان کشور به آن، ژئوپورتال‌های استانی را به منظور کاربردی‌سازی زیر ساخت داده‌های‌مکانی در سطح استان‌ها راه‌اندازی نمود. پیشتر استان آذربایجان شرقی اقدام به توسعه ژئوپورتال استانی خود کرده بود. در همین راستا براساس API ایجادشده توسط کارشناسان سازمان نقشه‌برداری کشور، امکان جستجوی همزمان هم در ژئوپورتال استانی و هم در ژئوپورتال ملی برای ژئوپورتال آذربایجان شرقی فراهم گردید.
ارتباط ژئوپورتال استان آذربایجان‌شرقی به  ژئوپورتال‌ملی از طریق API
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، ژئوپورتال استانی آذربایجان شرقی برای ارتباط با سایر دستگاه‌های کشور، به ژئوپورتال ملی متصل شد.

یکی از اقدامات مهم در ایجاد زیرساخت داده‌های مکانی ملّی امکان اتصال ژئوپورتال‌های موجود به یکدیگر می‌باشد. سازمان نقشه برداری کشور پس از اقدام به توسعه ژئوپورتال ملی و اتصال 31 استان کشور به آن، ژئوپورتال‌های استانی را به منظور کاربردی‌سازی زیر ساخت داده‌های مکانی در سطح استان‌ها نمود. در این میان 3 استان خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی و بوشهر خود اقدام به توسعه ژئوپورتال استانی نمودند.  از هر استان 3 دستگاه بر اساس مجوز افتا قابلیت ارائه در زیرساخت ملی داده‌های کشور را خواهد داشت. لذا دستگاه‌های اجرایی که در ژوپورتال استان‌ها، مثل اذربایجان‌شرقی حضور دارند به پورتال‌مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز  متصل می‌شوند.

اما در ژئوپورتال‌های استانی اذربایجان‌شرقی امکان اتصال به دستگاه‌های خارج از استان که در ژئوپورتال ملی حضور دارند وجود نداشت. لذا در این راستا یکی از گام‌های مهم اتصال این ژئوپورتال‌ها به یکدیگر می‌باشد که در اقدامی مشترک بین سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان مدیریت‌و برنامه‌ریزی استان آذربایجان شرقی، API برای جستجوی لایه‌های موجود در SDI ملی برای به کارگیری در ژئوپورتال آذربایجان‌شرقی ایجاد شد. هم اکنون این API با موفقیت در ژئوپورتال آذربایجان‌شرقی به کار گرفته شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است.

بدین منظور کاربران با  رجوع به ژئوپورتال استان علاوه بر اینکه امکان جستجوی لایه‌های اطلاعاتی در آن استان را دارند همزمان می‌توانند لایه‌های اطلاعاتی در ژئوپورتال ملی که هم‌اکنون بیش از 100 دستگاه در آن دارای اطلاعات مکانی هستند را نیز جستجو نمایند و در صورت ارائه سرویس WMS آن لایه‌ها، آن‌ها را با حق دسترسی لازم در کنار لایه‌های استان مشاهده نمایند. بدین وسیله کاربران آگاهی بیشتری نسبت به اطلاعات موجود در منطقه مورد نظر خود به دست خواهند آورد.

شکل ارائه شده در بالا نمونه ای از این اتفاق را نشان می‌دهد. کاربر با ورود اطلاعات آبعلی به عنوان متن جستجو علاوه بر استفاده از موتور جستجوی ژئوپورتال آذربایجان‌شرقی،  از موتور iransdi نیز برای جستجو استفاده نموده است و همزمان نتایج جستجو را مشاهده می‌نماید.


 
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdce.78ebjh8o79bij.html
ncc.gov.ir/vdce.78ebjh8o79bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1