کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

پیام سازمان نقشه‌برداری کشور به مناسبت 5 دسامبر روز جهانی خاک

14 آذر 1400 ساعت 17:42

به مناسبت 5 دسامبر روز جهانی خاک سازمان نقشه برداری کشور طی پیامی این روز را گرامی داشت.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه بردای کشور،به مناسبت 5 دسامبر روز جهانی خاک سازمان نقشه برداری کشور طی پیامی این روز را گرامی داشت. 
شرح پیام به این شرح است:

 حفاظت از خاک، همانند حفاظت از هوا و آب، برای مراقبت از سیاره زمین و محیط زیست آن و به طور کل برای ادامۀ حیات، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. حفاظت خاک، متضمن آینده‌ای بهتر برای همۀ بشر و نسل‌های آتی است. خاک به عنوان پایه و اساس کشاورزی و تأمین غذا، اصلی‌ترین عامل در دست‌یابی به امنیت غذایی و ریشه‌کردن گرسنگی در دنیا است. بی شک، خاک سالم منشاء آب و غذای سالم و مغذی است. خاک، میزبان سهم قابل توجهی از تنوع زیستی کره زمین است و پایداری آن، شدت تغییرات اقلیمی را تعدیل می‌کند.

 با این توصیف، ضروری است آگاهی جوامع بشری در خصوص اهمیت حفاظت و مدیریت پایدار منابع خاک ارتقاء یابد و تلاش‌های جدی در زمینۀ حفاظت و حراست از این منبع حیات‌بخش صورت‌ پذیرد.

امروزه علوم و فناوری‌های نوین مکانی در طرح‌های کاهش آلودگی خاک، در برنامه‌های حفاظت و سلامت و در افزایش بهره‌وری خاک، نقشی مهم و اساسی دارند. برای مثال، نقشه‌برداری خاک و تهیه نقشۀ الگوهای پراکنش و نقشۀ‌ ویژگی‌های خاک با استفاده از تصاویر هوائی و ماهواره‌ای (روش‌ سنجش از دور)، از جمله اقدامات ضروری در تحقق طرح‌ها و برنامه‌های مذکور هستند. داده‌های دقیق مربوط به تغییرات مکانی خصوصیات فیزیکی، شیمیائی و کیفی خاک (به عبارت دیگر شناسائی و پهنه‌بندی ویژگی‌های خاک)، در پایش، ارزیابی و کنترل عوامل مؤثر در تخریب زمین مانند منابع آلوده‌کننده خاک، تغییرات غیر اصولی کاربری، کشت‌های بی رویه و برداشت بیش از حد منابع آب‌های زیرزمینی نیز اهمیت به‌سزائی دارند.

علاوه بر این، فرسایش خاک تعبیری است که به فرسودگی و از بین‌رفتگی مداوم خاک سطح زمین و همچنین به انتقال یا حرکت آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر توسط عواملی مانند آب یا باد در سطح زمین اشاره دارد. از این‌رو فرایند فرسایش، حرکات و جابجائی‌های مسطحاتی و ارتفاعی را روی سطح زمین در پی دارد که اغلب با روش‌های ژئودتیکی اندازه‌گیری می‌شوند. امروزه سامانه‌های تعیین‌ موقعیت ماهواره‌ای جهانی در تعیین جابجائی‌ و تغییر شکل سطح زمین کاربرد گسترده‌ای دارند. به علاوه، استفاده از تصاویر ماهواره‌ای رادار و تکنیک تداخل‌سنجی راداری‌ نیز به عنوان روشی کارآمد در اندازه­گیری جابجایی‌های سطح زمین تبدیل شده و به کمک این فناوری پایش دقیق و مستمر حرکات کوچک سطح زمین، در نتیجۀ وقوع پدیده‌هائی مانند فرسایش و فرونشست، در گستره‌ای وسیع ممکن گردیده است.

سازمان نقشه‌برداری کشور با ایجاد شبکه ژئودینامیک متشکل از ایستگاه‌های دائمی تعیین موقعیت و ناوبری ماهواره‌ای، علاوه بر تعیین چارچوب مختصاتی کشور، حرکات و جابجائی‌های مسطحاتی و ارتفاعی پوسته زمین به ویژه در مناطق فعال زمین‌ساختی را اندازه‌گیری و تحلیل می‌کند. این سازمان همچنین با پردازش داده‌های حاصل از تکنیک‌های ‌تداخل‌سنجی راداری با پوشش وسیع و توان تفکیک مکانی بالا، تعیین موقعیت دقیق ماهواره‌ای و نیز روش ترازیابی دقیق، تغییرات پوسته زمین در مناطق تحت تأثیر پدیدۀ فرونشست را در قالب نقشه‌ها و اطلس‌های مربوطه ارائه می‌نماید.

علاوه بر این، سازمان نقشه‌برداری کشور با طراحی و توسعۀ زیرساخت ملی داده‌های مکانی (NSDI)، اطلاعات مکانی متنوعی از جمله نقشه‌های توپوگرافی پوششی، موردی و شهری، مدل‌های رقومی ارتفاعی، تصاویر رقومی هوائی و ماهواره‌ای را به اشتراک گذاشته و سرویس‌های مکانی متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. بدیهی است این زیرساخت بستر مناسبی است که در صورت مشارکت دستگاه‌های فعال در حوزۀ منابع خاک و با هم‌افزائی مجموعه داده‌های عمومی و تخصصی مرتبط می‌تواند دسترسی کاربران، برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران این حوزه به داده‌های مورد نیاز را تسهیل و تسریع نماید.


کد مطلب: 4844

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/4844/پیام-سازمان-نقشه-برداری-کشور-مناسبت-5-دسامبر-روز-جهانی-خاک

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir

1