Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۶
کد مطلب : ۴۵۱۹
در گفتگو با مهندس پیمان بکتاش؛ معاون فنی و تولید اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور تشریح شد:

برنامه های سازمان نقشه برداری کشور در حوزه تولید و به روز رسانی نقشه و اطلاعات مکانی با هدف تحقق اهداف ملی کشور

مهندس پیمان بکتاش؛ معاون فنی و تولید اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور در گفتگو با اداره روابط عمومی، برنامه های سازمان نقشه برداری کشور در حوزه تولید و به روز رسانی نقشه و اطلاعات مکانی با هدف تحقق اهداف ملی کشور را تشریح نمود.
برنامه های سازمان نقشه برداری کشور در حوزه تولید و به روز رسانی نقشه و اطلاعات مکانی با هدف تحقق اهداف ملی کشور
plusresetminus
روابط عمومی: با سلام و خداقوت به شما و همکاران محترمتان در مجموعه معاونت فنی و تولید اطلاعات مکانی؛ به عنوان مقدمه شروع مصاحبه، لطفا توضیحات کلی راجع به برنامه های تولید نقشه و اطلاعات مکانی در سازمان نقشه برداری کشور به ویژه در حوزه آن معاونت را بفرمائید؟
مهندس بکتاش: با نام و یاد خداوند متعال، من هم عرض سلام و ادب دارم به شما و مخاطبین محترم. ابتدا تشکر می کنم که این مصاحبه توسط روابط عمومی سازمان به این موضوع بسیار مهم اختصاص یافته است و از این طریق می­توانیم اطلاعات بسیار جامع و کاملی را به استحضار تمامی همکاران گرامی، مسئولین محترم کشوری و لشگری و تمامی عزیزان خارج از سازمان ارایه نمائیم تا بیشتر در جریان تلاش­­ها، کوشش و اقدامات ارزنده سازمان نقشه­برداری کشور در حوزه تولید و به روز رسانی نقشه و اطلاعات مکانی قرار گیرند. قطعا تولید و به روز رسانی نقشه و اطلاعات مکانی برای سازمان نقشه برداری کشور و عملا برای کل کشور بسیار حائز اهمیت است. اینکه شعار امسال نیز «سال تولید، پشتیبانی ­ها و مانع­زدایی­ ها» است، این اهمیت را چندین برابر می­کند. البته برنامه ها و اقدامات در حوزه تولید و به روز رسانی نقشه و اطلاعات مکانی سازمان، بسیار جامع و دارای ابعاد گسترده ای است و همانطور که مطلع هستید تولید در سه حوزه بنیادی نقشه برداری هوایی و فضایی، نقشه برداری زمینی و ژئودزی و همچنین آبنگاری(هیدروگرافی) و امور جزر و مدی، از مهمترین بخش های تولید داده مکانی در سازمان هستند که اگر موافق باشید در فرصت محدود این مصاحبه، فعلا بحث را معطوف به حوزه نقشه برداری هوایی(فتوگرامتری) و سنجش از دور نمائیم و شرح اقدامات انجام شده؛ برنامه ریزی ها و اهداف پیش بینی شده در این حوزه را مطرح نمائیم و قطعا در مصاحبه های بعدی، مفصلا راجع به دو حوزه دیگر تولید یعنی نقشه برداری زمینی و آبنگاری نیز موارد را باستحضار شما و سایر مخاطبین گرامی خواهم رساند.
 
روابط عمومی: در سال گذشته چه اقدامات مهمی را برای تولید نقشه و اطلاعات مکانی در معاونت فنی اتخاذ نمودید؟
مهندس بکتاش: در سال گذشته(1399) به ويژه در نيمه دوم سال؛ با توجه به تلاش مستمر همكاران محترم اداره كل نقشه برداري هوايي، فضايي و نقشه هاي مبنايي و حمايتهاي ارزشمند ریاست محترم سازمان ؛ اقدامات متعددي در اين حوزه از زيرمجموعه هاي معاونت فني و توليد اطلاعات مكاني صورت گرفت كه اهم آنها عبارتند از:
1)      تدوين طرح جامع كاداستر(بخش تولید و به روز رسانی نقشه های مورد نیاز کاداستر) با مشاركت ساير مديريتهاي فني سازمان
2)      تدوين مجوز فتوگرامتري با پهپاد
3)      تدوين قرارداد و انعقاد قرارداد پريزرو 4 فروند هواپيما و موتورگرداني هواپيما بعد از حدود 2 سال توقف. گفتنی است كه 30 مورد اختلاف مالي، قانوني، حقوقي و فني در پيش نويس قرارداد ارايه شده با شركت آسمان وجود داشت كه با تلاشي وافر، همه موارد به صورت قانوني مرتفع گرديد و نگهداري هواپيماهاي سازمان به عنوان بزرگترين سرمايه ملي سازمان سر و سامان تازه اي گرفت.
4)      طراحي پرواز باقيمانده اراضي كشاورزي كشور با GSD برابر با 10 سانتيمتر
5)      توليد 2.5 ميليون هكتارمدل ارتفاعي رقومي، ارتوفتوموزائيك و اورتوفتو در قطع و مقياس 1:2000 در قالب پروژه كاداستر اراضي، اين ميزان عملكرد برابر با كل عملكرد پنج ساله بازه 1394 تا 1398 بوده است. شايان ذكر است تنها حجم داده هاي تصويري ورودي اين طرح در سال 1399 بالغ بر 70.000 گيگابايت بوده است كه خود بيانگر حجم عظيم اقدامات و مديريت صحيح و دقيق انجام شده توسط همكاران سازمان در سه اداره پرواز، مثلث بندي و پردازش تصوير مي باشد.
6)      شروع بروزرساني نقشه هاي 1:25000 پوششي بعد از 13 سال وقفه شامل توليد ارتو تصاويرماهواره اي شهر تهران و بروزرساني 4 شيت نقشه 1:25000 شهر تهران با استفاده از تصاوير ماهواره اي؛ همچنين مثلث بندي 360.000 هكتار تصوير هوايي رقومي در منطقه سنندج و توليد ارتوفتوموزائيك عكسهاي دهه 70 از پنج ميليون هكتار اراضي كشور به عنوان ورودي پروژه بروزرساني نقشه هاي پوششي
7)      مختصات دار نمودن بالغ بر 8.3 ميليون هكتار شيت نقشه هاي قديمي كشور طبق درخواست مديريت خدمات  فني سازمان، تهيه دستورالعمل و برنامه نويسي هاي مورد نياز براي نخستين بار و افزايش 10 برابري سرعت انجام پردازشها در مقايسه با روش سنتي
8)      تبديل و ويرايش رقومي و GIS Ready حدود 25.000 هكتار از اراضي شهري در مقياس 1:2000
9)      تهيه انواع گزارشات فني از جمله گزارش شاخص ارزيابي عملكرد بين المللي براي نخستين بار و كسب امتياز مربوطه و نيز ترجمه استانداردهاي ايزو
10)  تهيه نقشه هاي سيل به ويژه سيل فروردين 1399 در استان كرمان و سيلهاي آذرماه 1399 در مناطق غرب و جنوب غرب كشور
11)  پاسخ به درخواست شهرداري منطقه 9 تهران در خصوص تغييرات حادث شده در خيابان استادمعين و پيرامون آن
 
روابط عمومی: چه برنامه ریزی های کلانی برای تولید و به روز رسانی نقشه ها در سال جاری دارید؟
مهندس بکتاش: در اواخر سال 1399، سه دسته برنامه ريزي كاري در حوزه هوايي شامل موارد زير براي سال 1400 تا افق 1404 در معاونت فنی و تولید اطلاعات مکانی تدوين گرديد:
دسته الف)   برنامه هاي كاري بر اساس توان داخلي مجموعه هوايي سازمان
دسته ب)      برنامه هاي برونسپاري بر اساس اعتبارات جاري و طرح 1400 سازمان نقشه برداري كشور
دسته ج)      برنامه هاي برونسپاري بر اساس اعتبارات طرح هاي كلان كشوري
برنامه هاي فوق با همكاري اداره طرح و برنامه مديريت برنامه ريزي و بودجه سازمان و در جلسات كميته تلفيق سازمان در ابتداي ارديبهشت ماه سال جاري نهايي و در نهايت در ابتداي تيرماه ابلاغ گرديد.
 
روابط عمومی: چرا نیاز به برون سپاری فعالیت ها دارید؟ مگر صرفا با توان داخلی سازمان نمی توان تمام نقشه ها را به روز رسانی کرد؟
مهندس بکتاش: همکاران بسیار عزیز قدیمی تر و پیشکسوتان محترم سازمان خاطرشان است که روزی سازمان حدود 1200 نفر پرسنل داشت! از این تعداد حدود 350 تا 400 نفر و شاید هم بیشتر به صورت سه شیفت در خط تولید نقشه سازمان کار می کردند. فقط حدود 80 نفر از خبره ترین پرسنل خط تولید، در اداره کل هوایی سازمان مشغول بکار بودند. در همان سال ها تولید نقشه های پوششی 1:25000 کل کشور آغاز شد. با آن تعداد پرسنل، تولید نقشه های 1:25000 کل کشور حدود بیست سال طول کشید. حال شما در نظر بگیرید که کل پرسنل عزیز فعلی سازمان کمتر از 500 نفر است. کل پرسنل اداره کل هوایی 42 نفر و کل پرسنل سخت کوش اداره تبدیل و ادیت فتوگرامتری بسیار محدود هستند! علت این کاهش نیرو را همه عزیزان خوب می دانند که تمام پرسنل سازمان ها و وزارتخانه ها طی چند سال اخیر کاهش یافته است و چابک سازی در بدنه دولت صورت گرفته است. همکاران محترم بسیاری بازنشسته شدند یا برخی عزیزان از سازمان تشریف بردند که به ازای این خروجی ها قطعا ورودی نیرو یا استخدام نداشتیم. حال تصور فرمائید که حتی اگر با همان 400 نفر خط تولید آن سالها بخواهیم نقشه های پوششی کشور را به روز رسانی نمائیم، حداقل باید ده تا بیست سال دیگر زمان صرف کنیم! این تازه بخش نقشه های پوششی است و نقشه های بزرگ مقیاس و شهری نیز جای خود را دارند؛ چه برسد کلا با زیر 30 نفر کنونی در خط تولید کل سازمان ! پس این موضوع به راحتی اثبات می­کند که سیاست و رویکرد سازمان، هم اکنون راهی جز برون سپاری فعالیتها، کاهش تصدی گری، بکارگیری هرچه بیشتر ظرفیت و توان خوب شرکت های مهندسین مشاور نقشه برداری و شرکت های دانش بنیان نبوده و حرکت به سمت نظارت کلان و راهبرد فعالیتهاست. از این رو برون سپاری فعالیتها اجتناب ناپذیر است و سهم مهمی در برنامه ریزی ها دارند. هرچند متناسب با دسته (الف) برنامه های اجرایی که در بالا اشاره شد، سهم کوچکی از اجرا نیز برای خط تولید حداقلی سازمان درنظر گرفته شده که برای آن هم برنامه ریزی دقیق شده است.
 
روابط عمومی: با توجه به سه دسته برنامه ریزی که عنوان کردید، لطفا کمی بیشتر جزئیات برنامه های تولید و به روزرسانی را در سال جاری توضیح دهید. همچنین در راستای این برنامه ها تاکنون چه دستاوردهایی حاصل شده است؟
مهندس بکتاش: اهم برنامه ها و خلاصه اقدامات انجام شده تا پايان سه ماهه نخست سال 1400 در اداره كل نقشه برداري هوايي و فضايي به شرح زير مي باشد. همانگونه كه در ادامه ملاحظه خواهيد نمود؛ حتی برخی از اقدامات انجام گرفته كه با تلاش و درايت همكاران متخصص حوزه هوايي صورت گرفته است، حتی براي نخستين بار در تاريخ 70 ساله سازمان نقشه برداري كشور انجام و در دستور كار قرار دارد:
حوزه پرواز و عكسبرداري هوايي
1)      تهيه قرارداد پريزرو 3 فروند هواپيماي سازمان و برگزاري جلسات مشترك با شركت هواپیمایی آسمان و ارسال قرارداد به معاونت محترم توسعه مديريت و منابع و سپس شرکت هواپیمایی آسمان.
2)      تهيه قرارداد تعمير و نگهداري يك فروند هواپيماي دورنير سازمان براي عملياتي نمودن آن و برگزاري جلسات مشترك با شركت آسمان به منظور انجام 300 ساعت پرواز تصويربرداري هوايي كه تعهد سال 1400 مي باشد. قرارداد فوق نیز براي معاونت محترم توسعه مديريت ارسال شده است و هم اكنون منتظر اعلام نهایی شركت آسمان هستيم. براي اين قرارداد نيز 45 مورد اختلاف فني، حقوقي، مالي و قانوني وجود داشت كه طي جلسات فشرده در سه ماهه اول سال جاري همه موارد مرتفع گرديد و انشاا... به زودی قراردادها با شرکت آسمان منعقد خواهد شد.
اجازه دهید با توجه به اینکه بحث هواپیماهای سازمان و عملیات عکسبرداری هوایی توسط سازمان بسیار حائز اهمیت است، در اینجا یک نکته را نیز در این خصوص اضافه نمایم: درنظر داشته باشید که به حرکت درآوردن هواپیماهای سازمان برای عکسبرداری هوایی که حدود دو سال است دچار مشکلات عدیده ای بود؛ کار بسیار سختی است. شما یک خورو را دو سال گوشه پارکینگ منزل که بگذارید، آیا به راحتی و سریع می توانید آن را به حرکت درآورید؟ صنعت هوایی بسیار پیچیدگی های خاص خود را دارد. هریک از قطعات هواپیما هر یک روز که کار کنند یا نکنند، عمر مشخص شده استاندارد قطعه سپری می شود. در بلندکردن هواپیما حتی یک پیچ هم نمی تواند غیراستاندارد باشد. لذا دوستان دست اندرکار می­دانند که هواپیما چه مشکلاتی مخصوص به خود را دارد. علاوه بر آن مجوز های پروازی؛ احیای گواهینامه خلبانان و ده ها مورد تخصصی دیگر در به پرواز درآمدن هواپیماها موثر هستند. همه اینها بالغ بر دو سال بود که کلا مسکوت مانده بود اما هم اکنون شکر خدا با همت مضاعفی که از اواخر سال گذشته در سازمان شروع شد و در سال 1400 نیز با جدیت بیشتر در سازمان دنبال شد، اکثر این مشکلات مرتفع گردیده و به امیدخدا به زودی شاهد پرواز هواپیمای سازمان خواهیم بود. به شما اطمینان می دهم که تمام اواخر سال گذشته و تمام امسال تاکنون روزی نیست که اینجانب و همکارانمان در معاونت فنی و اداره کل هوایی موضوعات هواپیماهای سازمان را پیگیری نکنیم و این موضوع در اولویت تمام کارهای این معاونت قرار گرفته است؛ لیکن عرض کردم که به پرواز درآمدن مجدد یک هواپیمای زمین­گیر واقعا پیچیدگی های خود را دارد و به امید پروردگار متعال بسیاری از این مسیر را طی کرده ایم و پرواز هواپیماهای سازمان نزدیک است.
3)      تهيه شرح خدمات و پيش نويس اوليه قرارداد عمليات پرواز SPO (این نوع دیگری از مجوز به جز مجوز سلامت هواپیما است) و برگزاري جلسات مشترك با متولی مربوطه در کشور (نخستين نمونه شرح خدمات در اين حوزه با رويكرد برونسپاري با توجه به حساسيت موضوع )
4)     تهيه شرح خدمات و متن قرارداد مشاور حوزه پرواز و ارسال به معاونت محترم توسعه مديريت (نخستين نمونه شرح خدمات در اين حوزه با رويكرد استفاده از ظرفيت بخش خصوصي)
5)      تهيه شرح خدمات و اسناد مناقصه براي تصويربرداري هوايي از 250.000 هكتار از اراضي شهري با GSD برابر با 10 سانتيمتر (حدود 60 شهر) جهت استفاده از ظرفيت بخش خصوصي و بارگذاري اسناد در سامانه ستاد (نخستين نمونه شرح خدمات در اين حوزه با رويكرد استفاده از ظرفيت بخش خصوصي).
6) برنامه ریزی برای تصویربرداری هوایی توسط پهپاد فتوگرامتری با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی. در این راستا اولین شهر انتخاب شد فراخوان آن از طریق سامانه ستاد انجام گرفت. مجری انتخاب گردیده و در مراحل انعقاد قرارداد می باشیم.
7)      انجام طراحي پرواز براي بيش از 30 منطقه كشور از مجموع 120 منطقه مورد تعهد سال 1400. لذا طراحي پرواز براي باقيمانده 90 منطقه كشور در دست انجام مي باشد.
همانطور که در موارد فوق ملاحظه می نمائید، ما در سازمان نقشه برداری کشور به همه روش ها و سکوهای عکسبرداری هوایی فکر کرده ایم. درست است که اولویت اصلی ما هواپیماهای سازمان است؛ اما به روشهای بهره برداری از ظرفیت های بخش خصوصی برای عکسبرداری هوایی و بهره گیری از پهپاد ها نیز کاملا فکر کرده ایم و برنامه ریزی های دقیقی انجام داده ایم که مناقصات آن نیز در حال اجراست.
حوزه عكسهاي دهه 40 شمسي:
1)      شروع توليد ارتوفتو عكسهاي دهه 40 از بلوك رشت به مساحت حدود 650،000 هكتار كه هم اكنون نيز درحال تكميل است. پس از اتمام اين بلوك كه جزء تعهد سال 1400 مي باشد، به پروژه های برون سپاری سایر سازمان ها تحت نظارت سازمان نقشه برداری کشور نیز توجه خواهد شد تا موازی کاری در این خصوص صورت نگیرد.
2)      ارائه طرح كلان توليد ارتوفتو كل عكسهاي دهه 40 به سازمان برنامه و بودجه كشور براي نخستين بار طی مکاتبه رسمی ارسالي مورخ 04 / 02 / 1400 و درخواست اعتبار لازم.
حوزه محصولات بزرگ مقياس:
1)      توليد 500.000 هكتار مدل ارتفاعي رقومي و ارتوفتو در مقياس 1:2000 از يك ميليون هكتار تعهد مبتني بر توان داخلي سال 1400 (پيشرفت 50 درصدي ظرف 3 ماه) . توليد 500،000 هكتار ارتوفتو باقيمانده در مقياس 1:2000در دست انجام مي باشد.
2)      توليد و ويرايش رقومي 4000 هكتار نقشه شهري(جزيره قشم و كتالم و سادات شهر) در مقياس 1:2000 از تعهد 30000 هكتار سال جاري. مابقي تعهد نيز مربوط به نقشه هاي جزيره قشم در دست انجام با توان داخلي است.
3)      تهيه شرح خدمات و اسناد مناقصه براي تولید نقشه 1:2000 با تصويربرداري پهپادي از شهر طالقان و حومه آن به مساحت 800 هكتار، شامل برگزاري فراخوان و انتخاب مشاور ذيصلاح و اعلام به معاونت محترم توسعه مديريت (مناقصه تولید نقشه شهری پهپادي سازمان)
4)      ارائه طرح توليد و بروزرساني نقشه هاي شهري كشور و تصويب در شورايعالي نقشه برداري  با اعتبار مربوطه به عنوان يكي از مهمترين برنامه هاي سازمان كه برنامه 4 ساله آتي سازمان در حوزه تصويربرداري هوايي تا مرحله توليد نقشه 1:2000 را مشخص مي نمايد.
5)      زمين مرجع سازي 3.5 ميليون هكتار نقشه هاي اسكن شده قديمي(مورد استفاده در سامانه رسا) مورد درخواست مديريت خدمات فني سازمان از تعهد 9 ميليون هكتاري سال جاري با تكيه بر توان داخلي. مابقي در اداره مثلث بندي درحال انجام مي باشد.
6)      همكاري در تهيه متن توافقنامه مشترك با وزارت راه و شهرسازي به منظور طراحي نقاط و مثلث بندي تصاوير هوايي حدود 40 شهر به منظور توليد نقشه 1:2000
7)  برنامه ريزي به منظور آمادگي انجام مثلث بندي هوايي به ميزان 500،000 هكتار نقشه در مقياس 1:2000 (منوط به تصويربرداري هاي جديد، انعقاد موافقتنامه با وزرت راه و شهرسازي و اخذ نقاط كنترل زميني)كه بعد از مثلث بندي توسط سازمان؛ تهيه ارتوفتو با بهره گيري از ظرفيت بخش خصوصي منوط با تامين بودجه لازم انجام خواهد پذيرفت.
8) انجام دو مكاتبه و ارایه طرح به سازمان برنامه و بودجه کشور؛ در تاریخ­های 25/01/1400 و 13/02/1400 در راستاي تكميل كاداستر كشاورزي كه بخش اول اين طرح با عنوان توليد نقشه 1:2000 براي مناطقي كه ارتوفتو از آنها وجود دارد بوده و درخواست اعتبار شده است و هم اکنون نیز به صورت مستمر درحال پیگیری است.
حوزه نقشه هاي پوششي 1:25000
1)      بازنگری دستورالعمل بروزرساني نقشه هاي 1:25000 با استفاده از تصاویر هوایی و ماهواره ای
2)      مثلث بندي و توجيه خارجي 500.000 هكتار از اراضي بلوك سنندج به منظور توليد محصول اورتوفتو از ميزان حدود 2 ميليون هكتار تعهد سال جاري مبتني بر توان داخلي سازمان. لذا توليد 5 / 1 ميليون هكتار ديگر ارتو از اين بلوك دردست انجام مي باشد.
3)      توليد 400.000 هكتار محصول ارتوفتو در مقياس 1:25000 در بلوك سنندج به منظور شروع فرايند بروزرساني نقشه هاي پوششي منطقه از ميزان حدود2 ميليون هكتار تعهد در سال جاري مبتني بر توان داخلي سازمان كه مابقي آن نيز در حال انجام مي باشد.
4) برنامه ريزي به منظور بروزرساني حدود 2 ميليون هكتار اراضي بلوك سنندج و بخشي از استان همدان توسط ظرفيت داخلي هوايي با مشاركت سازمان مديريت و برنامه ريزي استان همدان(پس از تكميل موارد رديفهاي 2 و 3 فوق)
5)      شروع توليد 9 ميليون هكتار ارتوفتو موزائيك از عكسهاي هوايي پوششي 40.000 و انتظار پيشرفت 50 درصدي تا پايان مردادماه 1400
6)      تهيه شرح خدمات و متن قرارداد برونسپاري نقشه هاي 1:25000 از  2 بلوك تهران و ساري و ارسال به معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع سازمان (شرح خدمات فوق براي نخستين بار به منظور بروزرساني نقشه هاي پوششي با ظرفيت بخش خصوصي تدوين گرديد).
7)      ارائه طرح كلان بروزرساني نقشه هاي پوششي كشور و ايجاد سامانه پايش تغييرات و تصويب در شورايعالي نقشه برداري  با تعیین اعتبار مورد نیاز به عنوان يكي از مهمترين برنامه هاي سازمان كه برنامه 3 ساله آتي سازمان در حوزه بروزرساني نقشه هاي 1:25000 و ايجاد سامانه تغييرات كاربري و ساخت و سازها در كشور را مشخص مي نمايد. لازم به ذكر است علاوه بر به تصويب رساندن اين طرح در شورايعالي نقشه برداري كشور، مكاتبه اي نيز قبلا به تاريخ 31 / 01 / 1400 به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شده است و درحال پیگیری است.
 
حوزه گزارشات و ساير اقدامات فني
1)      تهيه آرشيوي از اسناد شرح خدمات پروژه هاي برونسپاري: كليه شرح خدمات و متون قرارداد تدوين شده براي برونسپاري ازجمله در حوزه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، دريافت خدمات مشاوره پرواز، دريافت خدمات SPO، تصويربرداري هوايي به كمك هواپيما، تصويربرداري هوايي به كمك پهپاد، بروزرساني نقشه 1:25000 ، توليد نقشه بزرگ مقياس به كمك پهپاد، به صورت كاملا عمومي و با دقت و صرف وقت كارشناسي زياد تهيه شده تا در برونسپاريهاي آتي به راحتي بتوان با تغيير منطقه مدنظر مجددا از آن بهره برداري نمود و از اين حيث سازمان در پروژه هاي سالهاي آينده هيچگونه مشكلي نخواهد داشت.
2)      بررسي نرم افزار متن باز در حوزه فتوگرامتري به منظور بهره برداري در خط توليد محصولات مختلف سازمان، اين موضوع نيز از جمله اقداماتي است كه براي نخستين بار توسط متخصصين هوايي در حال انجام است.
3)      ترجمه استاندارد ايزو بنا به درخواست واحد استاندارد سازمان
4)      برگزاري 3 دوره آموزشي براي سازمانهاي مديريت و برنامه ريزي استاني
5)      ايجاد سامانه اتوماتيك برآورد مساحت پهنه هاي آبي مورد استفاده در بررسي سطح درياچه ها، تالابها و سدهاي كشور و نيز مناطق سيل زده براي نخستين بار (دقت سامانه مي بايست به كمك تيمي از پرسنل اداره كل آبنگاري به صورت ميداني مورد بررسي قرار گيرد)
6)      تهيه گزارشات فني از تغييرات كاربري و پوشش اراضي از جمله براي شهرهاي لاهيجان، لواسان، تهران و قشم، اين دست از گزارشات فني نيز براي نخستين بار در سازمان در حال توليد است
7)      بررسي گزارشات استاني و رصد اقدامات انجام شده در گروه هاي نقشه و اطلاعات مكاني سازمان هاي مديريت و برنامه ريزي استاني و تهيه پرسشنامه هاي مربوطه
 
روابط عمومی: شرح این برنامه های دقیق و گزارش عملکرد، بیانگر این است که معاونت فنی و تولید اطلاعات مکانی سازمان کاملا برای تولید و به روزرسانی نقشه و اطلاعات مکانی دارای برنامه است و عملکرد مثبتی دارد. به عنوان سخن پایانی چه مطالبی را فکر می کنید برای مخاطبان می تواند مفید باشد، بیان فرمائید؟
مهندس بکتاش: بسياري از اقدامات صورت گرفته و در حال انجام در اداره كل نقشه برداري هوايي، فضايي و نقشه هاي مبنايي طي شش ماه دوم سال 1399 كه سال «جهش توليد» بود و در سال 1400 به عنوان سال «توليد، پشتيباني ها و مانع زدايي ها» در حوزه معاونت فني و توليد اطلاعات مكاني كه بخشي از آن در مصاحبه حاضر مورد اشاره قرار گرفت و به لطف خداوند متعال و تلاش شبانه روزی همکاران دلسوز و سخت کوش سازمان از ریاست محترم سازمان گرفته تا یکایک همکاران پرتلاش ما صورت گرفته است؛ در سازمان نقشه برداري كشور حتی براي نخستين بار انجام شده است. كليه برنامه هاي اين بخش فراتر از برنامه ابلاغي طرح و برنامه سازمان و با تلاش شبانه روزي همكاران و بهره گيري از حداكثر توان فني و ظرفيت داخلي سازمان در حال انجام می باشد. ضمنا برنامه هاي بخش هوايي در حوزه توليد و بروزرساني نقشه هاي شهري، پوششي و كاداستر در سطح ملي تا چهار سال آينده نيز به طور كامل مشخص و شفاف شده است و هم اکنون نیازمند پشتيباني هاي مناسب از طرف دولت محترم و سازمان برنامه و بودجه کشور به ويژه در اختصاص منابع مالي لازم است تا نيازهاي برون سپاري اين حوزه را كه راهكاري مناسب و اجتناب ناپذير است، سرعت بخشد. اجرای مصوبه آخرین جلسه شورایعالی نقشه برداری کشور که در راستای به روز رسانی نقشه های پوششی و شهری بود نیز نیازمند تامین منابع مالی طرح را دارد و از مهمترین ملزومات این بخش می باشد. در هرحال ما در سازمان نقشه برداری کشور صرفا منتظر منابع مالی نیستیم و برخود واجب و لازم می دانیم که با حداقل بودجه نیز بتوانیم کارهای بسیار خوبی را به انجام برسانیم لیکن تامین و تخصیص این اعتبارات برای اجرای فرایندهای برون سپاری بسیار ضروری است.
مواردی که در این مصاحبه و با توجه به زمان محدودی که در اختیار بود، قطعا نمی تواند تمام اقدامات حوزه فنی سازمان بزرگ نقشه برداری و اطلاعات مکانی را در بخش تولید و به روزرسانی نقشه و داده های مکانی به تصویر بکشد. گفته شد که این اقدامات فقط گزارش مختصری از اواخر سال99 و سه ماهه اول سال 1400 و برنامه ریزی ها در این زمینه است. ضمن تشکر از روابط عمومی سازمان؛ این درخواست را نیز دارم که طی مصاحبه های بعدی، اولا بتوانم گزارش شش ماهه اول سال 1400 را از عملکرد درخشان حوزه اداره کل هوایی و همچنین مصاحبه های دیگری را برای به تصویرکشیدن زحمات همکارانم در دو حوزه دیگر نقشه برداری زمینی و ژئودزی و همچنین آبنگاری و امور جز و مدی به مخاطبین عزیز ارایه نمایم.
در پايان بر خود لازم مي دانم مجددا ضمن تقدير و سپاس از حمايتها و رهنمودهاي بيدريغ ریاست محترم سازمان نقشه برداری کشور؛ از تلاشها و زحمات جهادي همكاران سخت كوش خود در اداره كل هوايي، فضايي و نقشه هاي مبنايي و سایر حوزه های فنی این معاونت تشكر نمايم. تلاشهاي صادقانه و مستمري كه بعضا با وجود مشكلات مختلف از جمله شرايط سخت كرونا و ساير مسائل كاري به عنوان سربازان ولايتمدار نظام مقدس جمهوري اسلامي با تمام توان و انرژي در حال فعاليت روزافزون مي باشد.
https://www.ncc.gov.ir/vdca.6nyk49nmo5k14.html
ncc.gov.ir/vdca.6nyk49nmo5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1