Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۹ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۰
کد مطلب : ۴۳۳۷
مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی اعلام کرد:

فروش بین المللی هشتاد و پنج هزار چارت الکترونیک ناوبری درسال ۱۳۹۹

فروش ۸۵۰۰۰ چارت الکترونیک ناوبری در سال ۱۳۹۹ نزدیک به نیم میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور به همراه داشته. انتشار بین‌المللی چارت‌های دریایی از سال ۱۳۹۴ آغاز گردیده است و تاکنون ۶۲ چارت ناوبری دریایی از تولیدات سازمان نقشه‌برداری کشور پس از کنترل و تایید بین المللی از طریق مرجع بین‌المللی زیر نظر سازمان جهانی هیدروگرافی منتشر شده است.
فروش بین المللی هشتاد و پنج هزار چارت الکترونیک ناوبری درسال ۱۳۹۹
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، عطیه مجتهدی معاون مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری کشور با اعلام میزان فروش بین المللی چارت‌های ناوبری در سال 1399 افزود: « انتشار بین‌المللی چارت‌های دریایی از سال 1394 آغاز گردیده است و تاکنون 62 چارت ناوبری دریایی از تولیدات سازمان نقشه‌برداری کشور پس از کنترل و تایید بین المللی از طریق مرجع بین‌المللی زیر نظر سازمان جهانی هیدروگرافی منتشر شده که 8 مورد آن مربوط به سال 1399 می باشد.»
وی ضمن اشاره به فروش 85000 چارت الکترونیک ناوبری در سال 1399 گفت: «فروش این چارتها در سال 1399 نزدیک به نیم میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور به همراه داشته که میزان فروش ماهانه در نمودار قابل ملاحظه است.»

مجتهدی همچنین در اهمیت انتشار چارتهای دریایی در سطح بین الملل به جایگزین شدن چارتهای داخلی به جای چارتهای خارجی و حذف چارتهای خارجی از آبهای کشور اشاره نمود که ضمن به تصویر کشیدن توان داخلی در انجام امور تخصصی هیدروگرافی و تهیه چارتهای دریایی، اعمال حاکمیت کشور بر آبهای پیرامونی خود را در سطح جهانی عینیت بخشیده است.

 
معاون آبنگاری و امور جزرومدی با اشاره به اهمیت بروزرسانی سریع چارتهای دریایی افزود: در سال 99، تعداد 64 چارت الکترونیکی دریایی به روز شده است که از این تعداد  8 چارت مربوط به بنادر شمالی و 56 چارت از بنادر جنوبی می باشد. چارت‌های منتشر شده شامل 45 چارت از آب‌های خلیج فارس، 3 چارت از دریای عمان و 14 چارت از دریای خزر است. با انتشار چارت‌های داخلی، چارت‌های قدیمی تهیه شده توسط کشورهای بیگانه (انگلیس و روسیه) حذف شده و با توجه به به‌روز بودن چارت‌های جمهوری اسلامی ایران، ایمنی دریانوردی در آب‌های داخلی و تحت حاکمیت کشور افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری کشور از سال 1362شروع به فعالیت کرده و عملیات هیدروگرافی و تهیه چارت‌های دریایی از آب‌های جنوب و شمال کشور را عهده دار است توضیح داد: حاصل این عملیات تولید 165 چارت دریایی از خلیج فارس،11 چارت از دریای عمان و 57 چارت از دریای خزر در مقیاس‌ها و باندهای کاربری مختلف است. وی افزود که اطلاعات هیدروگرافی از آب‌های کشور که توسط تجهیزات هیدروگرافی و با استفاده از شناورهای سازمان نقشه‌برداری کشور جمع‌آوری می‌شود، پس از پردازش‌های نهایی و پیاده‌سازی عوارض ساحلی و علائم کمک ناوبری به تولید چارت دریایی می‌انجامد. شناورها به منظور حفظ ایمنی دریانوردی و بر اساس قوانین بین‌المللی ملزم به استفاده از چارت‌های دریایی به روز بوده و بنابراین، خریداران چارتهای دریایی اطلاعات بروزرسانی را به مدت یکسال بطور رایگان دریافت مینمایند.

 مجتهدی افزود: هماهنگی‌های لازم به منظور اولویت‌بندی و انتشار چارت‌های دریایی توسط کمیته ملی هیدروگرافی انجام شده و چارت‌های ناوبری دریایی پس از قرار گرفتن در اولویت‌های این کمیته و از طریق آن منتشر می‌شوند. چارت‌های ناوبری دریایی به منظور امکان انتشار در سطح بین‌الملل باید با توجه به آخرین استانداردهای سازمان جهانی هیدروگرافی تهیه و به روز شده باشند و قبل از انتشار، توسط مراجع تایید شده سازمان جهانی هیدروگرافی (IHO) تحت کنترل‌ قرار گرفته و پس از اطمینان از صحت آنها، اجازه انتشار می‌یابند.
نگارنده : فائزه سلامی
https://www.ncc.gov.ir/vdci.pa5ct1apybc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.pa5ct1apybc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی