کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، از راه‌اندازی ژئوپورتال استانی استان چهارمحال و بختیاری خبر داد

راه‌اندازی ژئوپورتال استانی استان چهارمحال و بختیاری

21 ارديبهشت 1400 ساعت 12:06

نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی

سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان راهبر استقرار زیرساخت داده‌های مکانی درسطوح ملی و استانی در سطح کشور ، اقدام به راه‌اندازی ژئوپورتال استانی استان چهارمحال و بختیاری نموده است. در روز شنبه 1400/02/18، ژئوپورتال استانی استان چهارمحال و بختیاری توسط کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی راه‌اندازی شد. زین‌پس کلیه دستگاه‌های استان چهارمحال و بختیاری قادر خواهند بود با استفاده از این ژئوپورتال اطلاعات مکانی خود را دربستر امن به‌اشتراک بگذارند.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در روز شنبه 1400/02/18، کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، ژئوپورتال استانی استان چهارمحال و بختیاری را راه‌اندازی کردند.

ژئوپورتال استانی استان چهارمحال و بختیاری، نوزدهمین ژئوپورتالی‌ست که توسط کارشناسان اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات سازمان نقشه‌برداری کشور راه‌اندازی گردیده است. پیش‌تر اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، ژئوپورتال استانی را برای استان‌های مازندران، زنجان، فارس، لرستان، تهران، خراسان جنوبی و خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، یزد، البرز، خوزستان، هرمزگان، کردستان، کرمانشاه، همدان، گیلان، قزوین و گلستان راه‌اندازی کرده بود. 

براساس رویکردهای حاکم بر راه‌اندازی ژئوپورتال استان‌ها، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان پس از مشارکت در ژئوپورتال ملی، اقدام به فرهنگ‌سازی و توجیه نمایندگان سایر دستگاه‌های استان برای مشارکت در ژئوپورتال ملی می‌نماید. پس از مشارکت چند دستگاه‌ استان در ژئوپورتال ملی،اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات اقدام به پیاده‌سازی ژئوپورتال استانی در آن استان می‌نماید.

در ژئوپورتال استانی، علاوه بر امکان ارائه سرویس جستجو و نمایش داده‌های مکانی، امکان بارگذاری فیلم‌های آموزشی، مستندات لازم و نرم‌افزارهای ضروری نیز تعبیه شده است.

کاربرد  زیرساخت داده‌های مکانی  تسهیل دسترسی به داده‌های مکانی بروز، دقیق و صحیح برای کاربر و تولید کننده است. این کاربرد در ژئوپورتال ملی دیده شده است، بطوری‌که تمامی استان‌ها درحال حاضر در ژئوپورتال ملی مشارکت دارند. دامنه این عملکرد در ژئوپورتال استانی وسیع‌تر بوده و بگونه‌است که دستگاه‌های استان چهارمحال و بختیاری امکان استفاده از این بستر را در شبکه دولت دارند و می‌توانند اطلاعات مکانی خود را در این سامانه و بدون نیاز به اینترنت جهانی به‌اشتراک بگذارند. 


کد مطلب: 3888

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/3888/راه-اندازی-ژئوپورتال-استانی-استان-چهارمحال-بختیاری

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir