plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۰
کد مطلب : ۳۸۷۰

بیانیه سازمان نقشه‌برداری کشور در دفاع از نام خلیج فارس در سازمان ملل

سازمان نقشه برداری کشور در نشست گروه متخصصان نام‌هاي جغرافيایي سازمان ملل(UNGEGN)  كه از ۱۷-۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ (۳-۷ مي۲۰۲۱) بصورت مجازي در نيويورك برگزار شد، از نام خلیج فارس دفاع تمام قد کرد.
بیانیه سازمان نقشه‌برداری کشور در دفاع از نام خلیج فارس در سازمان ملل
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، این سازمان با هماهنگی با دفتر امور مرزی وزارت خارجه در نشست گروه متخصصان نام های جغرافیایی سازمان ملل (UNGEGN)، شرکت کرد.

در نشست گروه متخصصان نام‌هاي جغرافيایي سازمان ملل(UNGEGN)  كه از 17-13 ارديبهشت 1400 (3-7 مي2021) بصورت مجازي در نيويورك برگزار شد، نماینده سازمان نقشه‌برداری کشور، با بیان اعتراض كشور ايران به دو گزارش كشور عربستان كه در متن و نقشه‌هاي آن از نام‌هاي مجعول بجاي نام خليج فارس استفاده شده بود، ضمن ثبت اعتراض رسمي كشور ايران به شكل مكتوب، مراتب اعتراض را نیر شفاها قرائت کرد كه اين امر منجر به عكس العمل نماينده كشور عربستان گرديد که با اعتراف به وجود نام خليج فارس در تمامي كتب تاريخي به عنوان تنها نام اشاره شده به درياي مابين فلات ايران و شبه جزيره عربستان، سعي در توجيه اشتباه خود و دوستانه جلوه دادن روابط دو كشور نمود.

دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور نیز طی 2 نامه به دکتر ظریف، وزیر امور خارجه، ضمن تشكر از حمايت و پشتيباني دفتر امور مرزي و نماينده دائم آن وزارتخانه مستقر در نيويورك، ایشان را از عملکرد سازمان در این نشست مطلع کرد.

دفتر نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل مستقر در نیویورک نیز طی نامه ای به دبیرخانه UNGEGN، مراتب اعتراض ایران را انعکاس نمود.
متن این نامه به شرح ذیل می باشد:

نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تشکر خود را به دبیرخانه گروه کارشناسان سازمان ملل در زمینه نام های جغرافیایی ابراز می دارد و با اشاره به جلسه 2021 گروه کارشناسان سازمان ملل در زمینه نام های جغرافیایی (UNGEGN) ، این افتخار را دارد که در دو گزارش تحت ماده 4 (الف) و (ب) دستور کار استفاده مکرر از اسامی جعلی برای خلیج فارس را مورد توجه شما قرار دهد ، یعنی:
 
-دستاوردهای کمیته ملی اسامی جغرافیایی در پادشاهی
عربستان سعودی برای 2019-2020 مندرج در سند (GEGN.2 / 2021 / CRP.100) ، و
 
- گزارش فعالیت های بخش عربی در زمینه نام های جغرافیایی 2019-2020 موجود در سند (GEGN.2 / 2021 / CRP.102).
 
علیرغم این واقعیت که سازمان ملل ، به ویژه UNGEGN و کشورهای عضو آن ، طی سالها در "کنفرانس ها ، مجامع و مصوبات" به "حفاظت از نام های جغرافیایی به عنوان میراث ناملموس" به کشورها تأکید و توصیه کرده اند ، برخی از کشورهای عضو به حفاظت از نام های جغرافیایی در گزارش های خود، متأسفانه ، این اصل در گزارش های فوق‌الذکر رعایت نشده است که در آن نام های جعلی ، به جای تنها نام تاریخی و مستند خلیج فارس ، چندین بار در متن ها و نقشه ها استفاده شده است.
 
ضمن یادآوری سند ST / CS / SER.A / 29 / Rev.1 مورخ 14 مه 1999 ، تأكید می شود كه "خلیج فارس" تنها نام واقعی جغرافیایی برای آبراه ای است كه بین فلات ایران و شبه جزیره عربستان قرار دارد که از طلوع تاریخ استفاده می شود  و بنابراین باید توسط همه احترام گذاشته شود.
 
اگرچه یادآوری می شود که محتوای آن گزارش ها منعکس کننده موقعیت سازمان ملل نیست ، اما از آنجا که از دبیرخانه سازمان ملل برای نمایش و انتشار نام های جعلی سو استفاده شده است ، بر عهده دبیرخانه سازمان ملل است که اقدامات لازم را برای جلوگیری از چنین مواردی انجام دهد. سو استفاده از سکوی سازمان ملل برای تضعیف و نقض این میراث ناملموس بشریت.
 
علاوه بر این ، از دبیرخانه خواسته می شود که این یادداشت را در گزارش های این جلسه منعکس کرده و مورد توجه کشورهای عضو قرار دهد.
 
نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد از این فرصت استفاده می کند تا اطمینان خاطر بالاترین نظر خود را به دبیرخانه گروه کارشناسان سازمان ملل در زمینه اسامی جغرافیایی ارائه دهد. 
ویراستار : مریم صادقی
تنظیم کننده : حامد مرادیان
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.aetfuqeoysfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.aetfuqeoysfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی