plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۲
کد مطلب : ۳۷۴۰

فرونشست محسوس زمین در دشت حاصل خیز شربیان

معصومه آمیغ پی، دبیر کمیته مخاطرات زمینی سازمان نقشه برداری
با توجه به اهمیت مسئله فرونشست، سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان متولی پایش تغییرات هندسی پوسته زمین در کشور، با استفاده از تکنیک تداخل سنجی راداری و شبکه‌های مبنایی موجود مطالعه فرونشست دشت‌ها و مناطق مختلف کشور را در اولویت کاری خود قرار داده است. بر اساس آخرین پردازش‌های انجام شده این سازمان مناطقی به وسعت۷۰کیلومترمربع در اطراف شهرهای دوزدوزان و شربیان از توابع شهرستان سراب  دچار فرونشست با بیشترین نرخ ۹.۲ سانتی متر در سال می‌باشد. بر اساس این مطالعات متاسفانه بخشی از جاده های مواصلاتی منطقه نیز از پهنه تحت تاثیر فرونشست عبور می‌نماید.
فرونشست محسوس زمین در دشت حاصل خیز شربیان
plusresetminus
فرونشست محسوس زمین در دشت حاصل خیز شربیاندشت سراب یکی از دشت‌های منحصربه‌فرد آذربایجان شرقی که سفره‌های زیرزمینی آن از کوه‌های سبلان تغذیه می‌کند و یکی از حاصل‌خیزترین دشت‌های شمال غرب کشور به شمار می‌آید که کشاورزی فعالیت عمده مردم منطقه محسوب می شود. متاسفانه در سال‌های اخیر به علت برداشت بی‌رویه آب و در نتیجه فقر سفره‌های آب زیرزمینی این منطقه دچار فرونشست زمین شده است که موجب نگرانی کشاورزان منطقه از تخریب زمینهای کشاورزی خود شده است. همچنین جاده‌های فرعی این منطقه در برخی مسیرها ترک‌خوردگی‌های محسوسی دارد. سازمان نقشه برداری کشور در راستای ایفای نقش خود در زمینه پایش تغییرات سطحی پوسته زمین در کشور، قبلا طی نامه ای نرخ و گستره فرونشست این منطقه را به وزارت جهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و فرمانداری شهرستان سراب اعلان نموده و نسبت به بروز مخاطرات این پدیده هشدار داده بود.
یک کارشناس کشاورزی به همشهری آنلاین می‌گوید: برداشت بی‌رویه آب به مسابقه‌ای میان کشاورزان منطقه تبدیل شده و حتی زمین‌هایی که قبلاً در آنها کشت صورت نگرفته بود با ورود ماشین‌آلات جدید کشاورزی به منطقه شخم زده شده است.
به منظور تشخيص و کنترل مناطق فرونشست از مشاهدات مختلف ژئودتیک همچون تداخل سنجی راداری، GPS و ترازيابی دقيق استفاده می شود. تداخل سنجی راداری با پوشش وسيع و قدرت تفکیک مکانی بالا در کنار GPS با رزوليشن زمانی بالا و ترازيابی دقيق با دقت بالا می تواند منبع مناسبی برای بررسی حرکات پوسته زمين باشد.
با توجه به اهمیت مسئله فرونشست، سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان متولی پایش تغییرات هندسی پوسته زمین در کشور، با استفاده از تکنیک تداخل سنجی راداری و شبکه‌های مبنایی موجود مطالعه فرونشست دشت‌ها و مناطق مختلف کشور را در اولویت کاری خود قرار داده است. بر اساس آخرین پردازش‌های انجام شده این سازمان مناطقی به وسعت70کیلومترمربع در اطراف شهرهای دوزدوزان و شربیان از توابع شهرستان سراب  دچار فرونشست با بیشترین نرخ 9.2 سانتی متر در سال می‌باشد. بر اساس این مطالعات متاسفانه بخشی از جاده های مواصلاتی منطقه نیز از پهنه تحت تاثیر فرونشست عبور می‌نماید.
 تزریق مصنوعی آب به سفره‌های زیرزمینی منطقه و کنترل برداشت آب و آموزش مخاطرات فرونشست به کشاورزان می تواند نقش موثری در جلوگیری از پیشرفت این پدیده داشته باشد.
 
خبر مرتبط:
فرونشست زمین در دشت سراب
 
 
 
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.jdmiw6dexgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.jdmiw6dexgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی