plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۷
کد مطلب : ۳۴۹۰

تلفیق حس‌گرهای ژئودتیکی با ربات‌های خودکار برای استفاده در ساخت‌و‌ساز

اقتباس و تدوین: مهندس غلامرضا کریم‌زاده، اداره کل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی
تلفیق حس‌گرهای ژئودتیکی با ربات‌های خودکار برای استفاده در ساخت‌و‌ساز
plusresetminus
تلفیق حس‌گرهای ژئودتیکی با ربات‌های خودکار برای استفاده در ساخت‌و‌ساز
 
شرکت‌های جهانی فعال در عرصۀ تعیین موقعیت در حال ورود به اتحادی راهبردی با شرکت‌های رباتیک هستند تا با استفاده از پلتفرم ربات، انواع فن‌آوری‌های جمع‌آوری داده‌ در حوزۀ ساخت‌و‌ساز را با هم تلفیق نمایند. در این راه حل که به طور مشترک (توسط این دو گروه از شرکت‌ها) توسعه یافته، قابلیت حرکت خودکار ربات با حس‌گرهای جمع‌آوری داده و نرم‌افزار کنترل میدانی ترکیب شده است. از این‌رو، با بهره‌گیری از قابلیت‌های منحصر به فرد ربات در زمینۀ حرکت در محیط‌های پویا و احیاناً نا‌امن، امکان انجام اتوماتیک کارهای تکراری مانند اسکن سایت‌، و نظارت و پایش پیشرفت کار فراهم می‌گردد. در نتیجۀ این ارتباط، ربات‌ها با فناوری‌های اسکن، توتال استیشن و سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی (GNSS) تلفیق شده و روانۀ بازار‌های ساخت‌و‌ساز می‌گردند.
حس‌گرهای مکانی تلفیق‌شده (مانند اسکنر، توتال استیشن و گیرنده ماهواره‌ای تعیین موقعیت و ناوبری) امکان جمع‌آوری دادۀ دقیق‌، مقیاس‌پذیر و سریع را فراهم می‌کنند و در عین حال، پلتفرم‌های همیار ساخت‌و‌ساز جریان مداوم اطلاعات را بین سایت ساختمانی و دفتر کار فراهم می‌سازند بنا بر این، راه حل تلفیقی باعث تسهیل عملکرد ربات و کنترل کیفیت مأموریت‌ها می‌شود و مدیران پروژه‌های ساختمانی را قادر می‌سازد تا به راحتی و به صورت مستمر و مداوم تصویری واضح از پیشرفت کار داشته باشند. روند خودکار و تکرارپذیر ثبت داده‌های میدانی موجب می‌گردد تا مدیرانِ پروژه‌های ساختمانی به صورت لحظه‌ای و آنی از وضعیت پروژه آگاه شوند و از طریق جمع‌آوری اطلاعات در زمان واقعی‌، دید دقیق‌تری از پیشرفت ساخت‌و‌ساز داشته باشند و در نهایت با دیدی جامع‌تر در خصوص فعالیت‌های سایت ساختمانی، پروژه را سریع‌تر، با بودجه‌ای مناسب‌تر و با ایمنی بیشتر اجرا و تحویل نمایند. به علاوه، ربات‌ها با انجام کارهای کثیف، کسل‌کننده و نیز خطرناک در گردش کار‌های خودکار ساخت‌وساز نقش حیاتی دارند و می‌توانند مکمل نیروی کار انسانی باشند، بنا بر این ادغام و امتزاج یک ربات در کلاس جهانی با فناوری‌ها و حس‌گرهای خاص ساخت‌وساز می‌تواند پیشرفت‌های بی سابقه‌ای را در زمینه‌های ایمنی‌، کیفیت و بهره‌وری به ارمغان آورد و صنعت ساختمان را به طور اساسی متحول سازد.
 
 

 
برخی از پیمانکاران فعال در ساخت‌وساز، که در زمینۀ بکارگیری فناوری‌های مرتبط با مدیریت پروژه تجربه‌ای موفق دارند، علاقمند هستند تا از مزایای این فناوری تلفیقی در جلوگیری یا کاهش اتلاف زمان و منابع و همچنین به منظور افزایش بهره‌وری استفاده نمایند. این پیمانکاران برای ارزیابی اثرات مثبت فناوری مذکور در پروژه‌های واقعی ساخت‌وساز، در حال اجرای پروژه‌های آزمایشی (پایلوت) در سایت‌های ساختمانی پر چالش هستند.
پیش‌بینی می‌شود راه حل تلفیقی دو شرکت‌ تریمبل (Trimble) و بوستون دینامیک (Boston Dynamics)‌، با همکاری دیگر شرکا، تا سه ماهه دوم سال جاری میلادی در برخی از کشورها در دسترس قرار گیرد.
 
منبع:
https://www.geomatics-world.co.uk/content/news/trimble-and-boston-dynamics-partnership-to-extend-use-of-autonomous-robots-in-construction
 
https://www.ncc.gov.ir/vdch.wnxt23nkvftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.wnxt23nkvftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی