plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۲
کد مطلب : ۳۴۳۶
به بهانه روز ملایر (۲۱ بهمن)، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی معرفی می‌کند:

نقشه گردشگری استان همدان (شهر ملایر)، نقشه راهنمای شهر ملایر، اطلس و نقشه فرونشست ملایر و کتاب ابعاد کشور معرفی شد

نقشه گردشگری استان همدان (شهر ملایر)، نقشه راهنمای شهر ملایر، اطلس و نقشه فرونشست ملایر و کتاب ابعاد کشور که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
نقشه گردشگری استان همدان (شهر ملایر)، نقشه راهنمای شهر ملایر، اطلس و نقشه فرونشست ملایر و کتاب ابعاد کشور معرفی شد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه گردشگری استان همدان (شهر ملایر)، نقشه راهنمای شهر ملایر، اطلس و نقشه فرونشست ملایر و کتاب ابعاد کشور را معرفی می‌کند.نقشه گردشگری استان همدان (شهرستان ملایر):

نقشه­‌های گردشگری کمک شایانی در معرفی و مکان­‌یابی آثار باستانی و جاذبه­‌های گردشگری و توریستی دارد. اداره نقشه­‌های موضوعی و موردی، درمدیریت نقشه­‌نگاری و اطلس‌­های ملی جهت رسیدن به این اهداف، نقشه‌­های گردشگری را برای 31 استان کشور و مراکز این استان­‌ها بصورت دورو و در قالب یک نقشه تهیه نموده و در اختیار کاربران قرار داده است. در این سری نقشه­‌ها عوارضی همچون راه­‌ها، مراکز تقسیماتی، رودها، آثار باستانی و مکان­‌های گردشگری به همراه اندکس راهنمای مسیرهای گردشگری، لیست هتل­‌ها و اندکس راهنمای فواصل با مراکز استان­‌های هم جوار و ... آورده شده است.
شهرستان ملایر از طرف شمال به همدان، از جنوب به استان لرستان، از شرق به استان مرکزی و از سمت غرب به نهاوند و تویسرکان محدود می‌شود. این شهرستان مساحتی حدود 3,305 کیلومترمربع و جمعیتی حدود 288,685 نفر را دارا می‌­باشد. نرخ شهرنشینی در این شهرستان 65/18 درصد و تراکم جمعیت 87/33 نفر در کیلومتر مربع است.
مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان و شهر ملایر عبارتند از:
مینی ورلد ملای - موزه مردم شناسی - یخچال میرفتاح - شهر زیرزمینی سامن - بام ملایر - دریاچه کوثر - پارک جنگلی سیفیه - برج خانقلی - امامزاده سام وهام - تپه گوراب - خانه لطفعلیان - آتشکده نوشیجان - بازار ملایر - روستای مانیزان و  تپه گونسپان.
این نقشه در سال 1399 تهیه و انتشار یافته است.نقشه راهنمای شهر ملایر:

شهر ملایر در غرب کشور و در استان همدان و در فاصله 82 کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان قرار گرفته است. مساحت شهر ملایر حدود  34 کیلومتر مربع و جمعیت این شهر طبق سرشماری سال 1395 تقریبا  180,000 نفر بوده است.
شهر ملایر از سمت شمال به کوهستانی با ارتفاع حدود 2300 متر و از طرف شرق نیز به کوهستانی با ارتفاع تقریبا 2700 متر محدود می‌­شود و این شهر به صورت دشت کوچکی در بین این ارتفاعات قرار گرفته است. ارتفاع شهر ملایر از سطح دریا بین 1750 تا  1900 متر در نقاط مختلف شهر متفاوت می­‌باشد.
آب و هوای شهر ملایر مانند سایر شهرهای استان همدان، معتدل کوهستانی با زمستان‌­های سرد و پر برف و تابستان­‌های معتدل می‌­باشد و میانگین بارندگی سالیانه ملایر در حدود  350 میلیمتر و تعداد روزهای یخبندان تقریبا  50 روز در سال است.
شهر ملایر دارای یک ثبت ملی و  یک ثبت جهانی است. ملایر به عنوان شهر جهانی انگور ثبت شده است و همچنین انگور ملایر به عنوان یکی از  میراث­‌های مهم کشاورزی جهان در سازمان فائو و به عنوان شهر ملی مبل و منبت در ایران ثبت شده است.
این نقشه در سال 1386 تهیه و انتشار یافته است.

اطلس و نقشه فرونشست ملایر:

بنا به تعریف یونسکو فرونشست عبارت است از فروریزش و یا نشست سطح زمین که به علت­‌های متفاوتی در مقیاس بزرگ روی می‌­دهد.
با استفاده از روش‌های تداخل‌سنجی راداری با پوشش وسیع و قدرت تفکیک مکانی بالا، سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای GNSS با قدرت تفکیک زمانی زیاد و شبکه‌های ترازیابی دقیق با دقت بسیار بالا، اداره‌کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی اقدام به پردازش تغییرات پوسته و پهنه‌بندی مناطق فرونشست و اعلام نرخ آن در سطح کشور می‌نماید. نتایج این پردازش‌ها در قالب اطلس‌ها و نقشه‌های فرونشست در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی تهیه شده و در اختیار کاربران و مسئولین امر قرار می‌گیرد.
اطلس‌های فرونشست شامل نقشه‌ها، نمودارها، موقعیت جغرافیایی منطقه، ویژگی‌های منطقه تحت تاثیر فرونشست، نظیر؛ مساحت، جمعیت، خطوط انتقال نیرو، نقاط ترازیابی، روستاها و مراکز جمعیتی می‌باشند.
210 کیلومتر مربع از اراضی ملایر تحت تأثیر فرونشست می­‌باشد که میزان آن تا 7 سانتی‌متر در سال است که 4600 نفر از جمعیت منطقه و 25 کیلومتر از خطوط انتقال نیرو واقع در منطقه را تحت تأثیر قرار داده است. همچنین شهرهای ملایر و جوکار در این محدوده قرار دارند.
نقشه‌های فرونشست نقشه‌هایی هستند که با توجه به وسعت منطقه، در مقیاس‌های مختلف تهیه گردیده‌اند تا نمای کلی از وضعیت فرونشست در هر منطقه را به تصویر کشند. این نقشه‌ها شامل اطلاعاتی مانند: آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها، راه‌های اصلی و فرعی، راه‌آهن، خطوط اصلی انتقال نیرو، رودخانه‌ها، کانال‌های آب، بلوک‌های ساختمانی، چاه‌های آب، فرودگاه‌ها و نقاط ترازیابی واقع در محدوده فرونشست می‌باشند.
در نقشه­ فرونشست ملایر، کمترین میزان فرونشست با طیف رنگی آبی و سپس به ­ترتیب با رنگ­‌های سبز، نارنجی، و نهایتاً بیشترین میزان فرونشست با رنگ زرشکی نمایش داده شده است.
موقعیت محدوده فرونشست منطقه مورد­ نظر در نقشه تقسیمات کشوری نیز نمایش داده می­‌شود که نقشه فرونشست ملایر، در محدوده استان همدان، شهرستان­ ملایر می‌­باشد.

کتاب ابعاد کشور:

تقسیمات کشوری فرایندی سیاسی _ اداری است که باهدف اصلی تقسیم کشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر، صورت می­‌گیرد و درنهایت امنیت، وحدت و مشارکت ملی را تأمین می‌کند. براین اساس، تقسیمات کشور‌ی بر ساختار اداری _ مدیریتی سرزمین و شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشارکت ملی را تامین کند. بنابراین تقسیمات کشوری باید به گونه­‌ای کارآمد طراحی شود تا کمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همکاری دو سویه را در منطقه‌ها و بین سرزمین‌های همجوار کشور ایجاد کند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای، اعداد و ارقام مربوط به "درصدمساحت استان­‌ها مانند مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل"، تعاریف ومفاهیم درخصوص لغات تخصصی بکاررفته درکتاب، نقشه تقسیماتی استان­‌ها و شهرستان‌ها و به پیوست توضیحاتی راجع به آوانگاری کلی نام‌های جغرافیایی، تاریخچه آن و جداول علائم برای همخوان‌های زبان فارسی می­‌باشد.
در این مجموعه نقشه استان همدان و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز به نمایش درآمده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdch.xnxt23nk-ftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.xnxt23nk-ftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی