plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۹
کد مطلب : ۳۳۷۳

جنبایی  گسل خزر  مسبب زمین لرزه  ۴ ساری  استان مازندران  

تهیه کننده: دکتر حمیدرضا نانکلی(رئیس کمیته زمین لذره و آتشفشان) رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک اداره کل زمین سنجی و نقشه برداری
نمودار نرخ استرین نشان می دهد که تغییر شکل درون محدوده البرز به شدت در امتداد و در سراسر کمربند در حال تغییر کردن است. در بخش شرقی تغییر شکل به صورت حرکت چپگرد و کوتاه شدگی روی لبه جنوبی کمربنددیده می شود. در البرز مرکزی ( از ۵۱ درجه شرقی تا ۵۲.۵ درجه شرقی ) تغییر شکل به صورت مایل و فشارش نسبتا بزرگتری مشاهده می شود. جهت فشارش اغلب عمود برراستای کمربند در آن بخش است. نرخ استرین محاسبه شده نشان می دهد که در البرز مرکزی بخشی از همگرایی بین دو صفحه عربستان و اوراسیا از طریق کوتاه شدگی صورت گرفته توسط گسل های تراستی شمال البرز،خزر(۵ میلیمتر در سال افقی و ۱.۸ میلیمتر درسال قائم)، پارچین و گرمسار چذب میگردد.
جنبایی  گسل خزر  مسبب زمین لرزه  ۴ ساری  استان مازندران  
plusresetminus
جنبایی  گسل خزر  مسبب زمین لرزه  ۴ ساری  استان مازندران  

بنا بر گزارش مر کز لرزه نگاری  موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مورخ 25 دی ماه 99  ودر ساعت 14 50  زمین لرزه ای به بزرگی 4 در مقیاس گشتاوری ودر عمق 21 کیلومتری  ساری در استان مازندران  را لرزاند.

گزارش کار گروه زلزله و آتشفشان سازمان نقشه برداری کشور


مازندران با مساحتی بالغ‌بر ۲۳ هزار کیلومتر بر روی دو گسل اصلی به نام‌های خزر و شمال البرز قرار دارد که بیش از ۷۵ درصد از مساحت این استان را در برمی‌گیرد و گسل خزر از گسل‌های وسیع زیرپوست مازندران است که در لبه شمالی البرز قرارگرفته و مرز البرز با دشت کاسپین را تشکیل می‌دهد و در رامسر با گسل‌های دیگر استان تلاقی پیدا میکند. با توجه به تعیین سن صورت گرفته ازروش های زمین شناسی نرخ دوره بازگشت زمین‌لرزه و پیش‌بینی همراه با محاسبات نشان می دهد هر ۶۰۰ تا ۷۰۰ سال انتظار می‌رود که گسل خزربا زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۵ ریشتر روبرو شود.

گسل مسبب این زمین لرزه قطعه ای از گسل تراستی چپگرد خزر می باشد. 

گسل فشاری خزر، با درازای بیش از 600 کیلومتر، راستای خمدار خاوری باختری، شیب به سوی جنوب و سازوکار فشاری است که در شمال البرز کوه و جنوب دشت کرانهای مازندران قرار دارد. بررسی داده های لرزه خیزی نشان میدهد که جنبش این گسله سبب رویداد زمینلرزه-های گوناگون شده و گسله خزر، گسله ای لرزه زا میباشد. عبور گسل خزر از بخش جنوبی شهرهای ساری، قائمشهر، بهشهر و نکا باعث گردیدکه حریم مهندسی این گسل تعیین شود و ارزیابی از خطر گسلش برای این شهرها لحاظ گردد. وسعت گسل خزر بخشی از استان‌های گلستان، مازندران و گیلان را در کرانه جنوبی خزر در برمی‌گیرد.

-مدل حرکت و تغییر شکل البرز با استفاده از شبکه ایستگاه های دائمی و موردی سازمان نقشه برداری کشور

میدان سرعت و نرخ کرنش در شکل به ترتیب نحوه تغییر شکل در امتداد و در سراسر محدوده البرز را نشان میدهد. نمودار نرخ استرین نشان می دهد که تغییر شکل درون محدوده البرز به شدت در امتداد و در سراسر کمربند در حال تغییر کردن است. در بخش شرقی تغییر شکل به صورت حرکت چپگرد و کوتاه شدگی روی لبه جنوبی کمربنددیده می شود. در البرز مرکزی ( از 51 درجه شرقی تا 52.5 درجه شرقی ) تغییر شکل به صورت مایل و فشارش نسبتا بزرگتری مشاهده می شود. جهت فشارش اغلب عمود برراستای کمربند در آن بخش است. نرخ استرین محاسبه شده نشان می دهد که در البرز مرکزی بخشی از همگرایی بین دو صفحه عربستان و اوراسیا از طریق کوتاه شدگی صورت گرفته توسط گسل های تراستی شمال البرز،خزر(5 میلیمتر در سال افقی و 1.8 میلیمتر درسال قائم)، پارچین و گرمسار چذب میگردد. در حالی که تغییرشکل به صورت امتدادلغز چپگرددرون محدوده کوهستانی  در امتداد گسل های طالقان و مشا دیده میشود و این نشان می دهد که نوع تغییر شکل در البرز مرکزی تنها  بصورت چین خورده و بالا آمده نیست. تعدادی از بخش های البرز (البرز غربی) میزان فشار خیلی کوچکی را نشان می دهد که بیانگرتغییر شکل در شمال البرز است، بخش شرقی گسل کندوان یک ساختار لغزشی قابل توجه چپگرد دارد. بعلاوه بخش بزرگی از کوتاه شدگی در البرز مرکزی در امتداد گسل های شمال البرز و خزر مرکزی واقع شده است.
https://www.ncc.gov.ir/vdch.qnxt23nxxftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.qnxt23nxxftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی