plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۸
کد مطلب : ۳۳۶۶
نقشه جاذبه‌‌های مهم گردشگری ایران

بروزرسانی نقشه جاذبه‌‌های مهم گردشگری ایران

بروزرسانی جدیدترین نقشه جاذبه‌‌های مهم گردشگری ایران در مقیاس ۱:۲۵۰۰۰۰۰ توسط کارشناسان مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی به اتمام رسید.
بروزرسانی نقشه جاذبه‌‌های مهم گردشگری ایران
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی جدیدترین نقشه جاذبه‌‌های مهم گردشگری ایران را بروزرسانی نمود.غنای میراث فرهنگی و ارزش موهبت­‌های طبیعی و جغرافیایی در سرزمین کهن‌سال ایران، برکسی پوشیده نیست. دیرینگی تمدن ایران و تحول آن در طول تاریخ در هر گوشه از این آب و خاک با جلوه­‌های زیبای طبیعی و میراث فرهنگی می­‌درخشد. واقعیت این است که ایران جهانی است در یک مرز. جهانی که اقلیم‌­های گوناگون را در چهارگوشه خود جای داده است. ایران به دلیل پیشینه تاریخی و تکاپوی مستمر اجتماعی و فرهنگی، دیدنی­‌های متنوعی دارد که بازدید از آن­ها می­‌تواند برای گردشگران و جهانگردان خوشایند بوده و ستایش آنان را برانگیزد. هر مسافری با هر انگیزه‌­ای که به ایران سفر کند، می­‌تواند مطابق اهداف، ذوق و برنامه خود، در ایران دیدنی‌­های مورد نظر خود را بیابد.
آثار تاریخی بازمانده از دوره­‌های مختلف استقرار انسان در فلات ایران به موازات چشم‌اندازی طبیعی، متنوع کرانه­‌ای، کوهستانی، بیابانی و کویری در آمیزش و ترکیبی هماهنگ با بناهای تاریخی و میراث مذهبی و فرهنگی، مجموعه‌­ای از انگیزه­‌های گوناگون را برای دیدار از ایران فراهم می­‌سازند. فرهنگ باستانی ایران که نمودهای آن در پیکر میراث­‌های تاریخی معماری جاودانه شده، دیدنی­‌های بسیاری را فراهم آورده است.
فرهنگ ایران، امروز مجموعه کاملی از فرهنگ گذشته‌­های دور و نزدیک این سرزمین است و هر کس می‌­تواند به تناسب سلیقه و فرهنگ خود، حس کنجکاوی و زیبایی خود را در دیدار از این کشور پهناور و پربار برآورده کند. آثار تاریخی موجود در تخت جمشید، پاسارگاد، شوش، همدان، کرمانشاه، فیروزآباد، سیراف و بسیاری دیگر از کانون­‌های باستانی تمدن ایرانی، انگیزه کافی را برای دیدار از این کشور باستانی ارائه می­‌کنند.
محیط طبیعی با بیش از 2800 کیلومتر کرانه و مرز آبی و همین‌طور کوهستان­‌های بلند البرز و زاگرس، امکان بالقوه استراحتی و فراغتی بسیار دارد. کرانه­‌های دریای مازندران در شمال، و کرانه‌­های خلیج فارس و دریای عمان در جنوب، قابلیت‌­های بسیاری برای استفاده‌­های فراغتی در تابستان و زمستان دارند.
سازمان نقشه‌­برداری کشور با تولید و تهیه انواع نقشه­‌های گردشگری در تلاش است در جهت اطلاع‌رسانی و معرفی میراث فرهنگی به ایرانیان عزیز گامی بردارد.
در راستای این هدف اداره نقشه‌های موضوعی و موردی در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سال 1390 اقدام به تهیه نقشه جاذبه‌‌­های عمده گردشگری ایران نموده ­‌است که این نقشه‌ در سال 1399 بروزرسانی گردید. در این نقشه مراکز تقسیماتی (تا پایان سال 1398)، فرودگاه‌­­ها، بنادر، راه‌ها و راه‌آهن‌ها (با بروزترین داده­‌های موجود)، زاویه قبله و همچنین اماکن تاریخی و فرهنگی و چشم‌اندازهای طبیعی کشور با طراحی گرافیکی بسیار زیبا نمایش داده ‌­شده­ است.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.metfuqetmsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.metfuqetmsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی