plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۰
کد مطلب : ۳۳۲۴
مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی در آستانه سال نو میلادی اعلام کرد:

انتشار آخرین نسخه برنامه کاربردی پیش بینی جزرومد NCCTIDE-۲۰۲۱

برنامه کاربردی NCCTIDE اطلاعات پیش بینی تراز دریا را برای ۵۲ ایستگاه جزرومدی در سال ۲۰۲۱ میلادی در اختیار علاقمندان و فعالان حوزه دریایی کشور قرار میدهد.محاسبات این برنامه برای سال ۲۰۲۱ توسط کارشناسان بخش جزر و مدی مدیریت آبنگاری و امور جزر و مدی انجام گرفته و این برنامه در آستانه سال نو میلادی از طریق سایت سازمان نقشه‌برداری کشور وسپس برنامه بازار به صورت رایگان برای استفاده متخصصان و علاقمندان به امور دریایی و دریانوردی در دسترس عموم قرار گرفته است.
انتشار آخرین نسخه برنامه کاربردی پیش بینی جزرومد NCCTIDE-۲۰۲۱
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، برنامه کاربردی NCCTIDE اطلاعات پیش بینی تراز دریا را برای 52 ایستگاه جزرومدی در سال 2021 میلادی در اختیار علاقمندان و فعالان حوزه دریایی کشور قرار میدهد.

آقای رهی فروغی، رئیس اداره امور جزرومدی و جریان سنجی با اعلام خبر فوق افزود :« محاسبات این برنامه برای سال 2021 توسط کارشناسان بخش جزر و مدی مدیریت آبنگاری و امور جزر و مدی انجام گرفته و این برنامه در آستانه سال نو میلادی از طریق سایت سازمان نقشه‌برداری کشور وسپس برنامه بازار به صورت رایگان برای استفاده متخصصان و علاقمندان به امور دریایی و دریانوردی در دسترس عموم قرار گرفته است.»

وی در مورد ضرورت پیش بینی جزر و مد اظهار کرد: « سطح تراز لحظه‌ای آب و پیش بینی جزر و مد از اهمیت ویژه‌ای برای دریانوردان و صنایع دیگر وابسته به دریا نظیر ماهیگیری، غواصی، مطالعات ساحلی و فراساحلی و علوم اقیانوس شناسی، حفاظت از محیط زیست و امور مهندسی و حفاظت از سواحل و توسعه بنادر برخوردار می باشد و استفاده گسترده فعالان این حوزه در سالهای اخیر از این برنامه کاربردی موید همین موضوع است. این برنامه بر روی سیستمهای اندروید قابل نصب بوده و مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی هر ساله نسبت به انتشار نسخه بروز این برنامه اقدام مینماید.

فروغی در خصوص برنامه NCCTIDE ارائه شده گفت: «این نرم‌افزار ارتفاع سطح لحظه‌ای آب در ایستگاه‌های جزر و مدسنجی سواحل جنوب کشور را در 52  ایستگاه پیشبینی و نسبت به چارت دیتوم منطقه در اختیار کاربران قرار می‌دهد این داده‌ها به صورت نمودار روزانه و بصورت آفلاین به کاربران عرضه می‌شود چرا که بسیاری از کاربران در دریا به اینترنت دسترسی نداشته ولی نیازمند کسب اطلاع از تغییرات تراز دریا می باشند و بنابراین، این برنامه نیاز کاربران را در این زمینه مرتفع نموده است. در این برنامه،سطوح جزرمدی میانگین پایین ترین و بالاترین جزر و مد نجومی، سطح متوسط و زمان بیشینه و کمینه جزرومد به همراه مقدار آن ارائه شده است بطوریکه کاربران میتوانند بر اساس اطلاعات این برنامه نسبت به طراحی عملیات های دریایی خود در زمان مناسب اقدام نمایند.»

لازم به ذکر است که پیش بینی جزر و مدی با استفاده از داده های دراز مدت ایستگاههای جزر و مدی سازمان نقشه برداری و سپس آنالیز طیفی و محاسبه مولفه های جزر و مدی از آن، صورت میگیرد که با توجه به قدمت اطلاعات موجود از دقت بالایی برخوردار است.سپس اطلاعات پیش بینی شده تحت فرمت استاندارد درآمده و پس از ارزیابی صحت آن در نرم افزار بارگذاری می‌شود. سازمان نقشه برداری کشور با بیش از سی سال قدمت در امور اندازه گیری تراز دریا و پیش بینی جزرومد، گسترده ترین و قدیمی ترین شبکه پایش تراز دریا در سواحل شمال و جنوب کشور را اداره میکند که اطلاعات آن ضمن استفاده در فعالیت های هیدروگرافی در سایر مطالعات و فعالیت های دریایی مورد استفاده قرار میگیرد.

رئیس اداره جزرومدی در پایان افزود که به منظور ارائه بهتر اطلاعات و ارتقای سطح کیفی این برنامه با توجه به نیاز کاربران، توسعه نرم افزار NCCTIDE هم اینک در دستور کار سازمان نقشه برداری کشور قرار دارد و ان شاا.. در آینده نزدیک به انجام می رسد.
مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی مراتب قدردانی خود را از آقای هومن الماسی به خاطر همکاری ایشان در زمینه بروزرسانی این برنامه کاربردی اعلام میدارد.

برای دانلود نرم افزار به صفحه مدیریت آبنگاري و امور جزرومدي بخش نرم افزار مراجعه نمایید.
نگارنده : فائزه سلامی
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.x0s2yt0soa26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.x0s2yt0soa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی