کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

در پی اقدام و واکنش سریع واحدهای مدیریت بحران سازمان نقشه برداری کشور انجام شد:

تولید نقشه مراکز جمعیتی با بیشترین امکان بارش برف و نیز امکان آبگرفتگی و سیلاب بر اساس نزدیکی به مناطق پرشیب و رودخانه ها (هشدار برای بازه هشتم تا دهم آذرماه 1399) توسط سازمان نقشه برداری کشور

8 آذر 1399 ساعت 9:13

در پی دریافت جدیدترین هشدار هواشناسی بارش باران و برف در مناطق جنوب غرب کشور برای روزهای شنبه تا دوشنبه، 8 لغایت 10 آذرماه 1399 از طرف سازمان مدیریت بحران کشور توسط معاونت فنی سازمان نقشه برداری کشور، کمیته تخصصی سیلاب سازمان نقشه برداری کشور، ذیل کمیسیون مدیریت بحران این سازمان، با بهره گیری از فناوری های پیشرفته مکانی سازمان و بررسی نقشه های پیش بینی بارش و برف، بلافاصله وارد عمل شد و مراکز جمعیتی با بیشترین امکان آبگرفتگی را بر اساس نزدیکی به مناطق پرشیب و رودخانه ها مشخص و به عنوان یک پیش آگاهی قبل از وقوع سیلاب، در روز جمعه 7 آذرماه جاری به مسئولان مدیریت بحران و مسئولان پنج استان اصفهان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان اعلام نمود.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، بر این اساس یک روستا از توابع شهرستان فریدونشهر اصفهان، یک روستا از توابع شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری، سه روستا از توابع استان خوزستان، یک روستا از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد و دو روستا از توابع شهرستان الیگودرز استان لرستان، در مناطق با شیب بسیار بالا قرار دارند که می تواند به دلیل شیب تند، در صورت رخداد سیلاب در مسیر مکانی حرکت سریع سیلاب باشد. ضمنا یک روستا از توابع شهرستان فریدونشهر اصفهان، شش روستا از توابع استان چهارمحال و بختیاری، هشت روستا از توابع استان خوزستان، چهار روستا از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد و پنج روستا از توابع استان لرستان در مناطق بسیار نزدیک به رودخانه های این منطقه قرار دارند؛ که از این میان دو روستای دهشاهی و موچرلا از توابع شهرستان الیگودرز استان لرستان، هم در مناطق پرشیب و هم در نزدیکی رودخانه واقع می باشند.
همچنین با توجه به بارش سنگین برف بویژه در مناطق غربی استان چهارمحال و بختیاری، 214 روستا از توابع استان چهارمحال و بختیاری، 54 روستا در مناطق غربی استان اصفهان و 12 روستا در مناطق شمال شرقی استان خوزستان تحت تاثیر بارش شدید برف خواهند بود. در استان چهارمحال و بختیاری شهروندان در شهرهای باباحيدر، اردل و فارسان نیز به احتمال زیاد شاهد بارش شدید برف خواهند بود.
کلیه نقشه های تولیدی موقعیت مکانی هشدار خطر سیلاب، از طریق ژئوپرتال سازمان نقشه برداری کشور به آدرس:
https://iransdi.ir/layersf/disaster  قابل دسترس مسئولان محترم مدیریت بحران، مسئولان و گروه های محترم امداد و نجات، تمامی دستگاه های اجرایی و عموم مردم شریفمان می باشد.





در تصویر فوق که نمایانگر بخشی از ژئوپرتال سازمان نقشه برداری کشور می باشد، شهرهای با پیش بینی بارش برف با دایره سفیدرنگ و روستاهای حاشیه رودخانه ها با دایره آبی رنگ مشخص شده است.
لازم به ذکر است؛ مشابه این اقدام سریع(مشخص نمودن مناطق دارای بیشترین شیب و هشدار مناطق جمعیتی مستعد سیلاب و آبگرفتگی قبل از وقوع سیل)، برای اولین بار در سازمان نقشه برداری کشور در طی هفته گذشته نیز بر اساس هشدار هواشناسی صورت گرفت و نتایج ارایه شده؛ طی صحت­سنجی توسط همکاران مدیریت بحران منطقه، مفید ارزیابی گردید و اقدامات پیشگیرانه مناسبی نیز بر اساس نقشه های تولید شده این سازمان صورت پذیرفت.
گفتنی است؛ با ایجاد ساختار جدید مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در سازمان نقشه برداری کشور شامل یک شورای راهبری(به ریاست آقای دکتر جعفرزاده ایمن آبادی؛ رئیس سازمان و دبیری آقای مهندس بکتاش، معاون فنی سازمان)، دو کمیسیون و هشت کمیته تخصصی و با تلاش های شبانه روزی بیش از 50 نفر از پرسنل خبره و خدوم این سازمان؛ هم اکنون ظرفیت بسیار مناسبی برای همیاری این سازمان با متولیان مدیریت بحران کشور ایجاد شده است که این اقدام نمونه ای از بکارگیری این ظرفیت برای مدیریت بهتر، منسجم تر و متکی به استفاده از نقشه و اطلاعات مکانی به شمار می رود.


کد مطلب: 3155

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/3155/تولید-نقشه-مراکز-جمعیتی-بیشترین-امکان-بارش-برف-نیز-آبگرفتگی-سیلاب-اساس-نزدیکی-مناطق-پرشیب-رودخانه-هشدار-بازه-هشتم-دهم-آذرماه-1399-توسط-سازمان-برداری-کشور

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir