plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب : ۲۸۵۹
مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی اعلام نمود:

برخط سازی ایستگاههای جزرومد سنجی علیرغم تحریم های خارجی

پس از امتناع شرکت آلمانی از ارائه پشتیبانی فنی به ایستگاه های جزر و مدسنجی سازمان نقشه برداری به بهانه تحریم، ارسال اطلاعات بصورت برخط در ایستگاههای قدیمی با مشکل روبرو گردید چرا که شرکت سازنده تجهیزات از ارسال تکنولوژی و نرم افزار ها و کدهای مربوطه به بهانه تحریم خودداری نمود. لذا، کارشناسان سازمان با بهره گیری از دانش و تجهیزات جایگزین، نسبت به رفع این مشکل اقدام نموده و بدون نیاز به طرف خارجی موفق گردیدند تا داده های تراز دریا را بصورت برخط از دستگاههای جزرومد سنجی استخراج و به مرکز ارسال نمایند.
برخط سازی ایستگاههای جزرومد سنجی علیرغم تحریم های خارجی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، داده های ایستگاههای جزرومدی از طریق بستر مخابراتی به مرکز ارسال میشود. با توجه به تجهیزات مورد استفاده در ایستگاههای جزرومد سنجی سازمان نقشه برداری کشور، ارسال اطلاعات بصورت برخط در ایستگاههای قدیمی با مشکل روبرو گردید چرا که شرکت سازنده تجهیزات از ارسال تکنولوژی و نرم افزار ها و کدهای مربوطه به بهانه تحریم خودداری نمود. لذا، کارشناسان سازمان با بهره گیری از دانش و تجهیزات جایگزین، نسبت به رفع این مشکل اقدام نموده و بدون نیاز به طرف خارجی موفق گردیدند تا داده های تراز دریا را بصورت برخط از دستگاههای جزرومد سنجی استخراج و به مرکز ارسال نمایند.
 
دکتر رهی فروغی رئیس اداره امور جزرومدی و جریان سنجی مدیریت آبنگاری و امور جزر ومدی با اعلام این خبر گفت : « انجام مشاهدات کشندي (جزر و مدي) بخشي از عمليات هیدروگرافی (آبنگاری) بوده و به منظور پردازش داده­هاي خام عمق­يابي و تصحيح و تبديل آنها به چارت ديتوم منطقه مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین این داده های به منظور مطالعات ساحلی، توسعه صنایع ساحلی، دریانوردی و مطالعات زیست محیطی میتوانند مورد استفاده قرار گیرند. سازمان نقشه برداری کشور با گسترش ایستگاههای جزرومد سنجی در طول سه دهه گذشته، تغییرات تراز آب را بطور مداوم رصد نموده است. تغییرات سطح لحظه ای آب تحت تاثیر عوامل مختلفی است که عمده آن جزرومد ناشی از ماه و خورشید بوده و از عوامل دیگر میتوان به جریانهای دریایی، چگالی آب، شکل بستر، فشار هوا، باد و افزایش سطح آب ناشی از گرمایش زمین اشاره نمود. سطح متوسط دریا که از آنالیز اطلاعات این ایستگاهها بدست می آید بعنوان سطح مبنای ارتفاعی کشور مورد استفاده قرار می گیرد.»

 وی  در ادامه افزود : « مشاهدات دائمی و دقیق در این زمینه در سال 1368 به ترتیب در مناطق بوشهر، کنگان، اسکله شهید رجایی و چابهار آغاز گردید. این عملیات که توسط دستگاههای مکانیکی-شناوری انجام می شد سپس به ایستگاههای دیگر در جنوب کشور شامل بنادر خرمشهر، امام خمینی، امام حسن ، عامری، طاهری، دیر، لنگه، جزایر کیش و قشم و مجتمع کشتی سازی خلیج فارس گسترش یافت. این ایستگاهها هم اینک مجهز به جزرومد سنج شناوری-الکترونیکی بوده و برخی ایستگاهها علاوه بر دستگاه فوق الذکر مجهز به حسگرهای فراصوتی و راداری نیز می باشند. پایش تغییرات سطح آب دریای خزر نیز در سال 1377با نصب یک دستگاه در منطقه نکا آغاز گردید. سپس در سال 1391 شش ایستگاه آستارا، بندر انزلی، رامسر، نوشهر، فریدونکنار و بندر ترکمن به این مجموعه اضافه شده و ایستگاه نکا به بندر امیرآباد انتقال یافت. ایستگاههای چند حسگره جاسک و چابهار تحت عنوان ایستگاههای هشدار سونامی در سواحل مکران نیز امروزه بخشی از شبکه پایش را تشکیل می دهند که از سال 1387 آغاز به کار نموده اند.»

فروغی گفت : « مديريت آبنگاري پيش­بيني تراز آب در سواحل جنوب کشور شامل 43 ایستگاه را به منظور استفاده دريانوردان از طریق سايت  پایش تراز آب دریا (slms.ncc.gov.ir) ارائه می دهد. همچنين تغييرات تراز آب در ایستگاههای دائمی شامل تعداد 14 ايستگاه در سواحل جنوبي کشور و 5  ايستگاه در سواحل شمالي کشور توسط سایت فوق الذکر بصورت برخط در اختيار کاربران قرار میگیرد.»

 وی در توضیح دستگاه های جزرومدسنجی و چگونگی بر خط کردن داده ها گفت : « جزرومدسنج های الکترومکانیکی OTT از جمله بهترین جزرومدسنج ها در دنیا می باشند که بطور گسترده ای توسط کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند و سازمان نقشه برداری کشور نیز از این دستگاهها در ایستگاههای خود استفاده نموده است. با این همه، شرکت های سازنده بطوری عمل مینمایند که کاربران همواره در حین بهره برداری و توسعه فعالیت های خود نیازمند شرکت سازنده باشند و بنابراین، دستورالعمل ها، تجهیزات و کدهای لازم به منظور رمزگشایی و استفاده بیشتر از تجهیزات را ارائه نمیدهند. بنابراین، تا زمانی که ایستگاههای جزرومدسنجی بطور غیر برخط مورد استفاده قرار میگرفت مشکلی وجود نداشت ولی نیاز به استفاده برخط از داده های تراز دریا موجب گردید تا امکان انجام آن با شرکت سازنده مطرح شده و کمکهای فنی مورد نیاز درخواست گردد.»

رئیس اداره امور جزر ومدی و جریان سنجی در ادامه گفت : « امتناع شرکت آلمانی از ارائه پشتیبانی فنی به بهانه تحریم موجب گردید تا کارشناسان سازمان با متخصصان فعال داخلی در عرصه صنعت مشاوره نمایند و در این راستا، روشهای مختلفی به منظور حل این مشکل مورد بررسی و آزمون قرار گرفت. پس از مطالعات بسیار در زمینه دستگاه های انتقال اطلاعات، دستگاه های RTU  که در کنترل کیفی عملیات کارخانه ها استفاده میشود مورد بررسی قرار گرفت چرا که سیستمی مشابه تجهیزات جزرومدی داشت. سپس با اندکی تغییرات توانستیم این دستگاه را به عنوان دیتا لاگر مورد استفاده قرار داده و از این طریق، اطلاعات دستگاههای OTT را برای اولین بار بدون استفاده از تجهیزات و نرم افزارهای جانبی شرکت سازنده تخلیه کرده و از طریق بستر مخابراتی به مرکز ارسال نماییم. با استفاده از این روش هم اینک تمامی ایستگاههای جزرومد سنجی از نوع شناوری مجهز به تجهیزات OTT ، شامل ایستگاههای  بنادر شهید رجایی، بوشهر، کنگان، امام خمینی، خرمشهر  و دیر بصورت برخط در حال فعالیت می باشند.»


تاید گیج نصب شده در بندر نوشهر
 
نگارنده : فائزه سلامی
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.td0iw6dc1giaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.td0iw6dc1giaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی