Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب : ۲۴۸۰

هشدار چندین ساله سازمان نقشه‌برداری کشور درباره فرونشست ۲۳ سانتیمتری پاکدشت/چه کسی پاسخگوی خانه‌های تخریب شده است؟

در هفته جاری، فرونشست زمین در پاکدشت، ۲۷ خانواده را ناگزیر از ترک خانه‌هایشان کرد؛ این درحالی است که سازمان نقشه‌برداری کشور ۲۰ سال است که درباره فرونشست جنوب و جنوب غربی تهران هشدار می‌دهد!
هشدار چندین ساله سازمان نقشه‌برداری کشور درباره فرونشست ۲۳ سانتیمتری پاکدشت/چه کسی پاسخگوی خانه‌های تخریب شده است؟
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، فرونشست زمین یکی از خطرناک‌ترين رخدادهای طبيعی است که اغلب به علت سهل‌انگاری و افراط بشر در استخراج آبها و معادن زيرزمينی رخ می‌دهد و می‌تواند بصورت تغییرات قائم و يا حتي حرکات قائم-افقی پوسته زمین ظاهر گردد. اين پديده  به خصوص در مناطق حساس شهری می‌تواند منجر به حوادث جبران ناپذير شود و به اين دليل است که امروزه در بسياری از کشورهای جهان بحث اندازه‌گيری، مديريت و کنترل آن از پر اهميت‌ترين وظايف مراکز تحقيقاتی علوم زمينی مي‌باشد. فرونشست و شکافهاى زمين که به آهستگى و به تدريج گسترش مى‌يابند شايد همان تاثير خطرهاى ناگهانى و فاجعه بار مانند سيل و زلزله را نداشته و یا در منطقه در حال فرونشست خرابى به ميزان گسترده مشاهده نگردد، ولی بطور معمول خسارتهاى ناشى از آن ترميم ناپذير، پر هزينه و مخرب است. 
 
در بعضی از مواقع ممکن است مفهوم فرونشست، فرو ریزش، فروچاله و یا نشست خاک با هم ادغام شود که باید به آن توجه نمود. به عنوان مثال در برخی از مناطق بعلت حفر تونل مترو و یا پدیده خاک شستگی ممکن است بطور تاگهانی با فروریزش سطح  زمین و ایجاد چاله ای عمیق مواجه باشیم که این موضوع باید با پدیده فرونشست تدریجی خاک ناشی از برداشت آبهای زیرزمینی تفکیک گردد همچنین تسطیح بدون مقاومت خاک در مناطق مسکونی و شهرک‌ها می تواند موجب نشست زمین و تخریب ساختمان شود.
 
سازمان نقشه برداری کشور به عنوان متولی پایش تغییرات پوسته زمین، تهیه فرونشست و اعلام نرخ آن در سطح کشور، بنا بر "نامه سازمان مدیریت بحران کشور به شماره 75600 مورخ 3/5/1397 در خصوص تهیه نقشه فرونشست دشت‌های کشور"، با استفاده از داده‌ها و اطلاعات مکانی موجود، شبکه‌های مبنایی مختلف و همچنین در اختیار داشتن تجهیزات مورد نیاز و افراد متخصص در اندازه‌گیری و تحلیل نتایج؛ مطالعه فرونشست دشت‌ها و مناطق مختلف استان تهران را در اولویت کاری خود قرار داده است و بر اساس آخرین پرداش‌های انجام شده در سال گذشته در دشت‌های شهرستان‌های ورامین، پیشوا و مناطق جنوب شهرستان پاکدشت دارای بیشترین مقدار نرخ فرونشست سالانه 23 سانتی‌متر بوده که باتوجه به امکان گسترش آن به مناطق شهری باید مورد توجه بیشتر مسئولین امر قرار گیرد.
   
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.cd0iw6djxgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.cd0iw6djxgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1