plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب : ۲۲۰۹

خبر خوش برای استان البرز؛ ايجاد يك ايستگاه GNSS جديد در اين استان

در راستای تقویت شبکه ایستگاه‌های دائمی GNSS کشور، پیگیری‌ها و مکاتبات صورت گرفته بین سازمان مدیریت و برنامه‌‌‌ریزی استان البرز، شهرداری کرج و سازمان نقشه‌برداری کشور، به ثمر نشست و به زودی یک ایستگاه جدید GNSS در این استان استقرار خواهد یافت.
خبر خوش برای استان البرز؛ ايجاد يك ايستگاه GNSS جديد در اين استان
plusresetminus
به گزارش روابط‌‌‌عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، بهمن ماه سال 1398 مهندس مسعود شفیعی رئیس این سازمان از دستگاه‌‌‌های اجرائی همه استان‌های کشور از جمله استان البرز خواسته بود تا در خصوص زیرساخت‌ها و تخصیص محل مورد نیاز برای استقرار ایستگاه‌های جدید با سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور همکاری کنند.

بر این اساس راه‌‌اندازی یک ایستگاه تعیین موقعیت ماهواره‌ای (GNSS) در استان البرز به عنوان یکی از بندهای صورتجلسه نشست تخصصی کارگروه نظارت شورای فنی استان (5/12/98) مصوب شد. پس از اعلام آمادگی شهرداری کرج برای تامین زیرساخت و محل نصب استقرار گیرنده، نقشه این استان برای شناسایی محل مناسب برای استقرار این ایستگاه بررسی شد. در مکاتبات بعدی سازمان مدیریت و برنامه‌‌‌ریزی استان البرز و شهرداری کرج، 5 منطقه از این استان که دارای شرایط ایده‌آل برای راه اندازی گیرنده GNSS جدید بودند؛ شناسایی و به سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام شدند.

شفیعی نیز در پاسخ به نامه زهرا عربشاهی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌‌‌ریزی استان البرز اعلام کرد که محدوده شماره 3 مربوطه به "ساختمان معاونت خدمات شهري واقع در مهرشهر كرج، بلوار ارم، نبش خيابان پنجم" براي این منظور مورد تایید است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در این نامه ضمن تشکر از پیگیری‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان البرز، مهندس سیاوش عربی؛ معاون مدیرکل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی را به عنوان نماینده این سازمان به منظور تعیین محل مناسب برای نصب گیرنده مربوطه و سایر امور تخصصی آن معرفی کرد.

گفتنی است این دستگاه به منظور تعیین نرخ فرونشست و کالیبره کردن تصاویر راداری در استان البرز نصب خواهد شد. به‌طور کلی شبکه ایستگاه‌های دائمی ژئودینامیک و GNSS در سال 1383 توسط سازمان نقشه‌برداری کشور ایجاد گردید و فاز اول آن، شامل 106 ایستگاه در اوایل دی ماه 1385 به بهره‌برداری رسید.

در سال 1392 با خرید گیرنده‌های جدید، فاز دوم شبکه ایستگاه‌های دائم تا 127 ایستگاه تکمیل گردید. سپس به منظور گسترش شبکه ژئودینامیک و همچنین با هدف راه اندازی شبکه DGPS، تعدادی ایستگاه با کاربرد دو منظوره به شبکه اضافه شد که با احتساب آنها و حذف و جابجایی‌های مورد نیاز در شبکه، تعداد ایستگاه‌های شبکه در حال حاضر به 154 ایستگاه رسیده است.

این ایستگاه‌ها یک چارچوب مرجع برای پروژه‌های عمرانی و اجرایی کشور هستند که توسط متولیان و مجریان بخش‌های دولتی و خصوصی استفاده می‌شوند. همچنین موضوعات مرتبط با مدیریت بحران باعث شده است تا پایش حرکات تکتونیکی زمین برای کشور ایران که در کمربند زلزله جا دارد، مهم و امری حیاتی باشد. از سوی دیگر ارائه سرویس‌های تعیین موقعیت به سایر دستگاه‌های اجرایی کشور نیز از دیگر موارد قابل توجه و اهمیت ایستگاه‌های دائمی تعیین موقعیت ماهواره‌ای است.


 
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdce.78wbjh8wo9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.78wbjh8wo9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی