plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب : ۲۱۵۸
طی نشستی مطرح شد:

تبادل تجارب در مدیریت بحران کرونا با استفاده از اطلاعات مکانی؛ میان ایران و استرالیا

صبح امروز جلسه‌ای با حضور رییس، معاونین و مدیران فنی سازمان نقشه‌برداری کشور با دکتر عباس رجبی‌فرد مدیر مرکز داده‌های زیربنایی مکانی و مدیریت زمین استرالیا برگزار شد که به صورت مجازی در این جلسه حضور داشت.
تبادل تجارب در مدیریت بحران کرونا با استفاده از اطلاعات مکانی؛ میان ایران و استرالیا
plusresetminus
۱
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، رجبی‌فرد از همکاری با سازمان‌های نقشه‌برداری کشور و مدیریت زمین ۲۵ کشور جهان و بانک جهانی با ۳۰ مرکز صنعتی و دانشگاهی با بودجه ۱۳۰ میلیون دلاری خبر داد و گفت: «سیستمی با اتصال به ۱۲۰۰ منبع اطلاعاتی بر بستر نقشه‌های پایه طراحی شده است.»
 
استاد دانشگاه ملبورن از ضرورت شکل‌گیری پایگاه داده‌های ملی مکانی سخن گفت و افزود: «ادغام داده‌ها در حوزه‌های مختلف سلامت، جمعیت، اقتصاد، انرژی، محیط‌زیست، آب‌وهوا و ... بر بستر SDI به توسعه پایدار خواهد انجامید.»
 
معرفی مبتلایان به کرونا بر روی نقشه و ثبت تحرکات آنها

مدیر مرکز داده‌های زیربنایی مکانی و مدیریت زمین استرالیا در بخش دیگری از این جلسه؛ به موضوع تبادل تجارب در مدیریت بحران کرونا با استفاده از اطلاعات مکانی؛ پرداخت و در این‌باره گفت: «در مدل‌سازی سیستماتیکی که در استرالیا انجام شده، اسم و آدرس افراد مبتلا به کرونا بر روی نقشه نمایش داده می‌شود و تحرکات این افراد و استفاده آنها از وسایل حمل و نقل عمومی نیز قابل مشاهده است.»
 
به گفته وی؛ بیمارستا‌نها، مراکز درمانی، آمبولانس‌ها، مراکز خرید و ... هم بر روی نقشه‌های این برنامه اجرایی، مشخص هستند و ظرفیت آنها و خدمات و کالاهایی که دارند نیز نمایش داده می‌شود.
 
استاد دانشگاه ملبورن گفت که این سیستم، امکان مقایسه شهرها را نیز با یکدیگر دارد و می‌تواند به تصمیم‌گیری‌های کلان دولت کمک کند.
 
وی به همکاری مرکز تحقیقات مدیریت بحران جهانی، بانک جهانی و سازمان ملل در شکل گیری سیستم Dijital twin اشاره داشت و خاطر نشان کرد: «برای ارائه خدمات گسترده‌تر، دسترسی به اطلاعات مکانی دقیق و بستر کافی داده‌ها، می‌تواند منجر به ارزش افزوده بالایی جهت توسعه خدمات جدیدتر و بازگشت سرمایه‌های از دست رفته شود.»
 
رجبی‌فرد با بیان اینکه در همه کشورهای دنیا، سازمان‌‌های نقشه‌برداری از اهمیت ویژه‌ای در مدیریت شهری برخوردار هستند، گفت: «استفاده از داده‌های مکانی برای تحقق اهداف توسعه پایدار و هدایت امور در برنامه‌ریزی‌ها در اولویت تصمیمات کلان هر کشوری قرار دارد، بنابراین دقت در تولید چنین داده‌هایی بسیار ضروری تلقی می‌شود.»
 
البته این استاد دانشگاه استرالیا علاوه بر موضوعاتی که به آنها پرداخت، آموزش را در ایجاد چنین سامانه‌هایی برای ارتقای کیفی برنامه‌ریزی‌های یک کشور نیز مؤثر دانست و فضاهای آموزشی را علاوه بر رشد دانش، به عنوان مراکزی برای نوآوری برشمرد.
 
در ادامه این نشست، مهندس شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به ظرفیت‌های موجود در ژئوپرتال این سازمان؛ تصریح کرد: «متخصصان سازمان نقشه‌برداری کشور موفق شدند نقشه مبتنی بر میزان شیوع ویروس کرونا را بر ژئوپورتال زیر ساخت ملی داده های مکانی این سازمان تهیه کنند. این اقدام بیانگر آن است که در صورت همکاری دستگاه‌های ذیربط از جمله وزات بهداشت به جهت در اختیار قراردادن بسیاری از اطلاعات دقیق، بستر مناسب برای دسترسی به داده‌‌های مکانی جهت مدیریت کلان کشور خصوصا در شرایط فعلی فراهم خواهد شد.»
 
شفیعی از بهرهبرداری از تجارب سایر کشورها استقبال کرد و از اعلام آمادگی سازمان نقشه‌برداری کشور برای سوق و آماده‌سازی اذهان مسئولین کشور به سوی بهره‌برداری از اطلاعات مکانی (از جمله NSDI) در رفع نیازهای کشور خبر داد.
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdch.mnit23nz6ftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.mnit23nz6ftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نظرات شما
شریعتمدار
feedback
Iran, Islamic Republic of
ریاست محترم سازمان؛
جناب آقای دکتر شفیعی.
باسلام وتقدیم احترام.
وبا تبریک ایام واعیاد.
در این خصوص استحضار دارید که بنده از همان اوایل اسفند؛ طی یک پیامک ایده‌یی را خدمتتون پیشنهاد کردم و-شاید سوم اسفند- یک طرحی را ابتدائا در بسیج مطرح کردم وبعد از تشریح موضوع برای همکاران، بعنوان اولین کار آزمایشی ودر قالب مقدمات تشکیل هیأت‌های اندیشه ورزی تخصصی (RS_GIS)؛ از همان ابتدا دست بکار شدیم. وخود بنده هم موضوع را حضور جنابعالی پیامک کردم؛ والبته بدلیل حساسیت موضوع با همکاران نیز بصورت محدود مطرح کردم.
جلسه‌ای هم بعد از پیامک پاسخ جنابعالی؛ با آقای دکتر جاودنه گذاشتم؛ وایشان را نیز از طرح پیشنهادی مطلع کردم.

البته بعد از آن دیگه هیچ بازخوردی به بنده داده نشد؛
ایده الگوی مفهومی سامانه سینا؛ بسیار خلاصه بود -باتوجه به اینکه همکاران عجله داشتند- وخیلی جاها فقط عنوان بندی ومحتوی حداقل توضیح فرآیندها بود.
قرار شد مطالعه کنند وبعد بازخوردش را بدهند که دیگه از آن زمان من هیچ متوجه نشدم که دوستان چکار کردند.

بنظرم شایسته تر این بود اگر در این گزارش نامی از بسیج وهیأت اندیشه ورزی برده میشد،
هم تشویق بود؛
وهم واقعا در این قضیه واقعا وقت گذاشته شد.
آن هم بیش از 45 روز قبل! که مکررا هم تاجایی که دیگه امکان داشت پیگیری هم کردیم.
بالاخره بنده انتظار دارم با توجه به اینکه موضوع هیأت اندیشه ورزی را خود جنابعالی هم تأکید داشتید؛ یک مقدار حمایت بفرمایید.

اگه این حمایت را همکاران ببینند؛ یقینا کارهای جدیدتر وهمکاری نزدیکتری با سازمان شکل خواهد گرفت.
بنده بدنبال همگرایی همکاران وهمکاری وتشریک مساعی در جهت اهداف سازمانی هستم. وطی این مدت در بسیج هم علیرغم خیلی از سختی‌ها؛ دوستان را در همین جهت ترغیب وتحریز کرده ام.
علی ایحال راجع به این گزارش بنظرم این مسأله ازش غفلت شده.

اعیاد مبارک.
ممنونم.
ارادتمند.

ممنونم.