plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب : ۱۹۸۶
خبر خوش برای صنف تجهیزات نقشه‌برداری:

شفیعی: برای ارتقای کیفیت بازار تجهیزات نقشه‌برداری یک استاندارد ملی تعریف می‌کنیم

شفیعی در دیدار با نمایندگان برخی شرکت‌های خصوصی که در زمینه تجهیزات نقشه‌برداری فعالیت دارند، گفت: «برای ارتقای کیفیت بازار تجهیزات نقشه‌برداری یک استاندارد ملی تعریف می‌کنیم.»
شفیعی: برای ارتقای کیفیت بازار تجهیزات نقشه‌برداری یک استاندارد ملی تعریف می‌کنیم
plusresetminus
۲
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، نمایندگان بخش خصوصی صنف تجهیزات نقشه‌برداری روز دوشنبه 23 دی ماه با حضور در سازمان نقشه‌برداری کشور با مهندس مسعود شفیعی رئیس این سازمان و مهندس پیمان بکتاش معاون فنی، دیدار و گفت‌وگو کردند.

حاضرین در این جلسه که عموما مدیران و سرمایه‌گذاران شرکت‌های مهندسین مشاور در زمینه تجهیزات نقشه‌برداری بودند، به طرح معضلات و چالش‌های پیش روی بخش خصوصی در زمینه واردات، خرید، فروش و تولید تجهیزات نقشه‌برداری پرداختند.

در همین راستا مهندس سیدعلیخانی رئیس کمیته صنف تجهیزات نقشه‌برداری، واردات برخی کالاهای این حوزه را یکی از اساسی‌ترین چالش‌های صنف نقشه‌برداری در کشور عنوان کرد و گفت: گاهی قوانین غیرمنطقی و مشکلات دست و پاگیر آنها تا حدی است که واردکنندگان را به اتخاذ روشهای غیرقانونی وادار می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: «از سال‌ها پیش در دنیای تجارت، تجهیزات نقشه‌برداری به عنوان کالای لوکس معرفی شده است که منجر به بروز مشکلات عدیده در واردات برخی از این تجهیزات خصوصاً گیرنده GPS شده است.»

رئیس کمیته صنف تجهیزات نقشه‌برداری ایران به‌عنوان فردی که بیش از سه دهه در این صنف فعالیت دارد؛ عدم وجود برخی قطعات اولیه در کشور و در اختیار نداشتن مجوز واردات آنها را دو عامل بازدارنده در تولید داخلی تجهیزات نقشه‌برداری دانست و افزود: «در دنیا فقط برخی از کشورها مجوز تولید بعضی از سخت افزارهای نقشه‌برداری را دارند و این بدان معنا است که انحصار هرتجهیزاتی در اختیار یک کشور مشخص است. به همین دلیل این امر تولید برخی از تجیهزات در کشور را مسکوت خواهد گذاشت.»

ثبت اختراع یکی دیگر از موضوعات مطرح شده از سوی حاضرین در این جلسه بود که فقط به شرکت‌هایی که به‌عنوان دانش‌بنیان ثبت شده‌اند، اختصاص دارد و این موضوع با قوانین سختگیرانه خود عامل بازدارنده دیگری محسوب می‌شود.

صاحبان کسب و کار تجهیزات نقشه‌برداری در بخش دیگری از طرح مشکلات خود، از کیفیت پایین تجارت در کشور سخن گفتند که بر خرید و فروش تجهیزات نقشه‌برداری نیز تأثیرگذار بوده است. نگاه امنیتی به واردات برخی از سخت افزارها خصوصا گیرنده GPS به‌عنوان یک معضل جدی نیز در این جلسه عنوان شد.

به گفته مدیران بخش خصوصی تجهیزات نقشه‌برداری، ورود GPS در گمرگ ایران با نظارت نمایندگانی از مخابرات صورت می‌گیرد که عمدتا" اشراف کامل و دانش کافی به چنین تجهیزاتی ندارند. به طوری که این گیرنده را به عنوان دستگاهی که ممکن است اختلال امنیتی در کشور ایجاد کند می‌شناسند، به همین دلیل مانع ورود آن به کشور می‌شوند. این در هر حالی است که به گفته فعالان این حوزه، در همه جای دنیا بدون هیچگونه نگاه امنیتی و جاسوسی، واردات GPS کاملاً آزاد و بدون مانع است. کما اینکه این دستگاه با طول موج و فرکانس مشخص و استاندارد جهانی، طبق قوانین بین‌المللی هیج منع قانونی در وارداتش وجود ندارد.

در ادامه جلسه، فعالان کسب و کار حوزه تجهیزات نقشه‌برداری از رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان سکان‌دار دستگاه حاکمیتی در امر تولید نقشه خواستند تا بخش خصوصی را در رفع چالش‌های مطرح شده یاری و از آنها در زمینه تولید داخلی و تجارت ملی حمایت کند. تغییر نگاه امنیتی به واردات برخی از تجهیزات نقشه‌برداری، حمایت از بخش خصوصی در ثبت اختراع و کمک به بازنگری در قوانین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در واردات، موضوعاتی بود که در قالب درخواست و پیشنهاد به رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور ارائه شد.

شفیعی در واکنش به تقاضاهای مطرح شده، از مذاکراتش با حسین فلاح‌جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داد و گفت: «برای رفع چالش‌های این حوزه باید در گام نخست ضوابط، مقررات و بخشنامه های موجود در خصوص تجهیزات تقشه‌برداری تجمیع و بررسی شوند. در گام بعدی میزان اشراف و رعایت این قوانین مورد ارزیابی قرار گیرد تا اگر خلاء یا کمبودی در رعایت این ضوابط دیده شد، مرتفع شود. پس از تجمیع همه مقررات، به منظور شفاف‌سازی و رفع ابهامات موجود در حوزه تجارت تجهیزات نقشه‌برداری با سازمان تنظیم مقررات مکاتبه خواهیم کرد.»

وی در ادامه افزود: «با تعریف چارچوب‌های مشخص برای بازار تجهیزات نقشه‌برداری، به یک استاندار ملی خواهیم رسید و به این ترتیب قوانین واردات کالاهای نقشه‌برداری ساماندهی پیدا خواهند کرد.»

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور به تشکیل یک گروه مشاور فنی که به تازگی با این سازمان وارد همکاری شده‌اند، اشاره  کرد و گفت: «تیم مذکور، سازمان را همراهی می‌کند تا فعالان بخش خصوصی در صنعت نقشه‌برداری شناسایی و مورد بررسی قرار بگیرند تا این مجموعه بر حسب وظیفه خود که مسئولیت نظارت بر فعالیت‌های نقشه‌برداری در کشور را برعهده دارد، هر گونه عملکردی در این حوزه را تحت کنترل خود داشته باشد. به این ترتیب دست اندرکاران این حرفه بر اساس چارچوب‌های مدون و تعریف شده و بدون هیچ انحرافی به فعالیت و تجارت خواهند پرداخت.»

شفیعی با بیان اینکه ایجاد فضای مثبت رقابتی به دور از هر گونه انحصارطلبی منجر به رشد صنعت نقشه‌برداری در کشور می‌شود، افزود: «دولت، همه دستگاه‌ها را ملزم کرده تا برای خرید تجهیزات مورد نیاز خود با ثبت نیازمندی‌های خود در سامانه ملی تدارکات الکترونیک دولت(ستاد)، صرفاً کالای تولید داخلی خریداری کنند. بنابراین با رعایت همه ضوابط، بخش خصوصی می‌تواند در فضای سالم، نیاز دستگاه‌های اجرایی را در زمینه تجهیزات نقشه‌برداری رفع کند.»

در پایان این جلسه؛ مدیران شرکت‌های تجهیزات نقشه‌برداری، ضمن تقدیر و تشکر از شفیعی به جهت برگزاری این نشست، از وی دعوت کردند تا ضمن بازدید از این شرکت‌ها در جریان روند عملکرد فنی آنها نیز قرار بگیرد.
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.cdyiw6d1vgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.cdyiw6d1vgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نظرات شما
feedback
Iran, Islamic Republic of
سلام.
این حرکت خوبیه.
فقط مشروط به اینکه یک عده که خودشون دستشون در یک برند هست متولی تعریف ساز وکار استاندارد مذکور نشن.
وهمچنین مدیران/ واحیانا کارشناسانی که بدلایل ... دائما به سمت یک برند خاص متمایل هستند!
استاندارد فی نفسه چیز خوبیه ولی مشروط به اینکه استاندارد، ملی باشه؛ نه شرکتی ویا رانتی و...
حواستون به این باشه استاندارد منصفانه، بیطرفانه، وهمچنین متناسب با شرایط سیاسی اقتصادی وبین المللی باشه.
استاندارد باید بتونه صنعت ژئوماتیک را بصورت هدفمند کنترل وهدایت کنه. چه طرف خریدار وبهره بردار را وچه طرف عرضه کننده را.
استاندارد باید الزام آور باشه بخصوص در ارتباط با خدمات وگارانتی سازنده؛ آموزش؛ کاتالوگ ودستورالعمل‌های فنی به زبان رسمی وملی کشور.
و...
اینها نکات مهمی هستند.
باید بدانید کی به کیه یا کی باکیه!
اگر بازار را نشناسید دور میخورید.
باتشکر
feedback
Iran, Islamic Republic of
استاندارد های ما در زمینه کالیبراسیون و مباحث فنی از استاندارد های بین المللی تبعیت کرده و هدف ارتقا فعالیت های نقشه برداری بوده و نوع و مشخصاتی مانند برند اهمیتی ندارد.در صورت نهایی شدن یک استاندارد در حیطه قانون همه ملزم به رعایت کلیه مفاد آن می باشند.