plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹
کد مطلب : ۱۹۵۶

الحاق آموزشکده نقشه‌برداری به دانشگاه شهید بهشتی کلید خورد

شفیعی: با این تصمیم، رشته نقشه‌برداری ارتقا می‌یابد
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با همراهی معاونین خود نشست مشترکی با رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور داشت تا تفاهم‌نامه الحاق آموزشکده نقشه‌برداری به دانشگاه شهید بهشتی، را مورد بحث و بررسی قرار دهند. مهندس مسعود شفیعی در این نشست گفت: «با الحاق آموزشکده نقشه‌‌‌‌برداری به دانشگاه شهید بهشتی، رشته نقشه‌برداری ارتقا می‌یابد».
الحاق آموزشکده نقشه‌برداری به دانشگاه شهید بهشتی کلید خورد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، صبح روز چهارشنبه 18 دی ماه، دکتر سعدالله نصیری‌قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی، دکتر جواد اطاعت معاون پشتیبانی، مالی و مدیریت منابع این دانشگاه و دکتر لیاقتی رئیس پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور با مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور درباره جزئیات الحاق آموزشکده نقشه‌برداری به دانشگاه شهید بهشتی گفتگو کردند.

شفیعی در این جلسه به پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای که شهریورماه سال جاری برای انعقاد فی مابین این دو مجموعه تنظیم شده بود اشاره کرد و گفت: «این تفاهم‌نامه بر اساس مصوبه شورای عالی اداری به شماره 1682488 مورخ 96/11/17 مبنی بر تعیین تکلیف موسسات آموزشی و پژوهشی دستگاه‌‌های دولتی و نیز مذاکرات و تصمیمات روسای دانشگاه‌های شهیدبهشتی و آموزشکده نقشه‌برداری و مدیریت این سازمان تدوین شده و هدف از انعقاد آن، انتقال آموزشکده نقشه‌برداری به دانشگاه شهید بهشتی است».

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تعدد نیروی انسانی در این دانشگاه، عنوان کرد که امکان جذب نیروهای این آموزشکده را ندارند. شفیعی هم در پاسخ با بیان اینکه آموزشکده نقشه‌برداری هشت نفر کادر اداری و پنج نفر عضو هیئت علمی دارد؛ گفت: «برای اعضای هیئت علمی نمی‌توان در دستگاههای اجرایی، وظایف آموزشی و پژوهشی در نظر گرفت و چون این افراد بر اساس مکانیزم‌های وزارت علوم، جذب هیات علمی دانشگاه شده‌اند، انتظار می‌رود که در چارچوب این تفاهم‌نامه به عضویت هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درآیند».

ساختمان آموزشکده و تجهیزات فنی آن، از دیگر موضوعات مورد تقاضای مدیران دانشگاه شهید بهشتی بود. از آنجا که این ساختمان از اموال سازمان نقشه‌برداری کشور است؛ امکان انتقال آن به دانشگاه شهید بهشتی وجود نداشت اما نظر به اینکه تجهیزات فنی مورد استفاده در آموزشکده نقشه‌برداری از اموال این دانشکده محسوب می‌شوند با انتقال آن موافقت شد. رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در عین حال گفت که این سازمان آماده هرگونه همکاری علمی با دانشگاه شهید بهشتی است و دانشجویان رشته هیدروگرافی حتی می‌توانند با حضور در کشتی ایران آبنگار تنها کشتی تحقیقاتی فعال در کشور که متعلق به این سازمان است، دورههای آموزشی لازم را بگذرانند.

در این جلسه همچنین مقرر شد دیون مالی آموزشکده و پرسنل آموزشکده نقشه‌‌برداری، تا زمانی که زیر نظر سازمان نقشه‌برداری کشور است، مرتفع شود و به دانشگاه شهید بهشتی منتقل نشود.

نصیری‌قیداری از تلاش برای جذب دانشجو در رشته نقشه‌برداری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری سخن گفت و شفیعی نیز در واکنش به او گفت: «سازمان نقشه‌برداری کشور پس از الحاق آموزشکده، آماده پذیرش پژوهشگر مهمان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهد بود و با فراهم کردن امکانات مورد نیاز، بستر تحقیقات مشترک با دانشگاه شهید بهشتی و سایر دانشگاه‌ها را ایجاد خواهد کرد. این سازمان قصد دارد تا بدون هیچ محدودیتی با ایجاد شرایط تحقیقات و آموزش، قدم کوچکی در راستای اعتلای علمی کشور بردارد».

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه این الحاق به نفع این سازمان نیز خواهد بود، خاطرنشان کرد: «از هر دانشگاهی که همچون دانشگاه شهید بهشتی قصد تربیت متخصص در رشته نقشه‌برداری را داشته باشد، حمایت می‌کنیم تا به ارتقای دانش نقشه‌برداری در سطح ملی کمک کرده باشیم».

نصیری نیز در تکمیل صحبت‌های مهندس شفیعی وعده داد که دانشگاه شهید بهشتی با در نظر گرفتن اهداف علمی سازمان نقشه‌برداری کشور در پرورش دانشجویان نقشه‌بردار و ارتقای کیفیت علمی این رشته از هیچ تلاش و کمکی دریغ نکند. وی خواستار نظارت و حمایت همه جانبه سازمان نقشه‌برداری کشور از این طرح شد و گفت: «بهره‌مندی از تجهیزات و امکانات سازمان نقشه‌برداری کشور در راستای تربیت فرزندان کشور در رشته نقشه‌برداری به نفع مصالح ملی و کشور خواهد بود».

گفتنی است سال 1362 سازمان نقشه‌برداری کشور اقدام به ثبت رسمی آموزشکده نقشه‌برداری برای ادامه فعالیت آموزش‌های فنی نمود و موفق شد در سال 1364 موافقت اصولی تأسیس آموزشکده نقشه‌برداری را از وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت اخذ کند. در این آموزشکده برای رشته‌های نقشه‌برداری (ژئودزی)، کارتوگرافی، مهندسی تکنولوژی نقشه‌برداری در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجو پذیرفته می‌شود. با تغییرات جدید از سال تحصیلی آینده بنا به وعده مسئولین دانشگاه شهید بهشتی، این رشته‌ها تا مقاطع ارشد و دکتری در دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی به روند فعالیت خود ادامه خواهد داد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی و هیئت همراه پس از این جلسه از آموزشکده نقشه‌برداری و تجهیزات و امکانات آن بازدید کردند.
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.pqsa2bqoela82.html
ncc.gov.ir/vdcc.pqsa2bqoela82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی