plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب : ۱۹۴۰
از سوی دکتر نوبخت؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد

تفاهم‌نامه نحوه اجرای ماده ۱۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور درباره نقشه‌‌‌‌‌برداری

تفاهم‌نامه نحوه اجرای ماده ۱۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که به تنفیذ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور رسیده است؛ برای اجرا به معاونین این سازمان ابلاغ شد. از این پس هرگونه فعالیتی در حوزه SDI و داده‎های مکانی در این سازمان باید در قالب تفاهم‎نامه مذکور انجام پذیرد.
تفاهم‌نامه نحوه اجرای ماده ۱۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور درباره نقشه‌‌‌‌‌برداری
plusresetminus
۲
به گزارش روابط‌ عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، تمامی دفاتر بخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها نیز موظف شده‌اند که تخصیص اعتبار به فعالیت‌های مربوط به نقشه و اطلاعات مکانی در دستگاه‌های اجرایی را مطابق با این تفاهم‌نامه و رعایت مفاد آن انجام دهند.
 
در ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور آمده است: «فعالیت‌های مرتبط با نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی، عکسبرداري هوايي، تهيه و توليد نقشه‌هاي پوششي و  شهري در مقياس‌هاي مختلف و نظارت بر آن در بخش غيرنظامي، برعهده سازمان نقشه‌برداري کشور است. استانداردها و دستورالعمل‌هاي مربوط توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با رعايت جهت‌گيري‌هاي كشور از جمله آمايش سرزمين تهيه و ابلاغ مي‌شود».
 
متن کامل این تفاهم‌نامه که به تایید دکتر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و معاون رئیس‌جمهور رسیده، به قرار زیر است:
 
الف-مقدمه:
نظر به اینکه بر اساس ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور (مصوب 1395 مجلس شورای اسلامی)  تهیه و ابلاغ استانداردها و دستورالعمل‌های مربوط به این ماده قانونی، با رعایت جهت‌گیری‌های کشور از جمله آمایش سرزمین بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور است و از سوی دیگر قانونگذار مسئولیت فعالیت‌های مرتبط با نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی، عکسبرداری هوایی، تهیه و تولید نقشه‌های پوششی و شهری در مقیاس‌های مختلف و نظارت بر آن در بخش غیرنظامی را به سازمان نقشه‌برداری کشور سپرده است، این تفاهمنامه در راستای انجام تکالیف قانونی سازمان برنامه و بودجه و  سازمان نقشه‌برداری کشور تنظیم شده است.
 
ب- مفاد تفاهمنامه:
1- سازمان برنامه و بودجه (به نمایندگی امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین) ملاحظات و جهت‌گیری‌های کلان را (از جمله آمایش سرزمین ) تهیه و به سازمان نقشه‌برداری ابلاغ می‌نماید. استانداردها و دستورالعمل‌های موضوع صدر ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، به تناوب و به تناسب نیاز و ضرورت به پیشنهاد مشترک "سازمان نقشه‌برداری کشور"، امور نظام فنی اجرایی، مشاوران و پیمانکاران" و " امور برنامه-ریزی، نظارت و آمایش سرزمین" با رعایت ملاحظات و جهت‌گیری‌های مذکور توسط سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ خواهد شد.

2-در خصوص تبصره ذیل ماده 11، آئین نامه‌ای با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان برنامه و بودجه کشور برای امضای بالاترین مقام دو دستگاه مذکور تهیه خواهد شد.

3-ضوابط و اسناد حوزه نظام فنی و اجرایی کشور در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی، توسط سازمان نقشه‌برداری کشور و با هماهنگی امور نظام فنی و اجرایی، مشاوران و پیمانکاران، تهیه و حسب مورد پس از تصویب شورای عالی فنی، توسط رئیس محترم سازمان ابلاغ می‌شود.

4-سازمان نقشه‌برداری کشور با همکاری امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین نسبت به تدوین یا بازنگری برنامه¬ها و دستورالعمل‌های مرتبط با تهیه نقشه، نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی (به استثنای مصادیق ماده 3) بر اساس استانداردهای بین‌المللی و در راستای ملاحظات و جهت‌گیری‌های کلان از جمله آمایش سرزمین، اقدام نموده و پس از تایید شورای‌عالی نقشه‌برداری  به سازمان برنامه و بودجه برای بررسی و ابلاغ ارائه می‌نماید.

5-استقرار زیرساخت اطلاعات مکانی کشور (NSDI ) در قالب ماده 23 ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیک (مصوب شورایعالی فناوری اطلاعات 11/6/1393)  صورت می‌پذیرد. استقرار NSDI با هدایت و  نظارت کمیته راهبری SDI کشور (موضوع تبصره 1 ذیل ماده 23) انجام خواهد شد. وظایف اجرایی در این حوزه که شامل تامین زیرساخت‌های نرم‌افزاری و استانداردهای داده‌ای و راه‌اندازی NSDI است، به سازمان نقشه‌برداری کشور محول می‌شود. در این راستا امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین با همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور سامانه ژئوپرتال ملی را با رعایت ملاحظات امنیتی و دفاعی راه‌اندازی و فراداده تمامی نقشه‌های موجود در کشور را با تعامل دستگاه‌های اجرایی در سامانه مذکور بارگذاری خواهد نمود. می‌بایست از طریق ابزار ماده 23 ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیک، ساز و کاری فراهم شود تا کلیه دستگاه‌های اجرایی موظف باشند قبل از واگذاری کار نقشه‌برداری، وجود یا عدم وجود نقشه و اطلاعات مکانی مورد نظر را از طریق این سامانه استعلام نمایند و در صورت فقدان نقشه، در قراردادهای منعقده تولید آن را پیش‌بینی نمایند. سیاست‌ها به پیشنهاد امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و استانداردها، دستورالعمل‌ها و روش‌های پیاده‌سازی به پیشنهاد سازمان نقشه‌برداری به سازمان برنامه و بودجه کشور برای بررسی و ابلاغ ارائه می‌شود. شورای راهبری (موضوع ماده 7 این تفاهمنامه) دستورالعمل نحوه ارتباط و تبادل داده‌های مکانی بین "ژئوپرتال ملی" و سایر سامانه‌های داده‌های مکانی از جمله سامانه‌های مستقر در سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور را تهیه و توسط سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ خواهد شد.

6-به منظور ساماندهی چاپ و نشر نقشه و اطلاعات مکانی، دستورالعمل‌های مربوط به کارتوگرافی و نحوه چاپ و نشر این اطلاعات پس از تهیه توسط سازمان نقشه‌برداری کشور و تایید شورایعالی نقشه‌برداری، به سازمان برنامه و بودجه برای بررسی و ابلاغ ارائه می‌شود.

7-سازمان برنامه و بودجه کشور برای راهبری و هدایت موضوعات فوق با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و مقررات نسبت به تشکیل شورای راهبری اجرای ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور اقدام خواهد نمود. آئین‌نامه داخلی کمیته/شورا در اولین جلسه، به پیشنهاد سازمان نقشه‌برداری کشور به تصویب خواهد رسید.

اعضای شورای راهبری عبارتند از: رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور(معاون سازمان برنامه و بودجه کشور)، معاونت اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور (به نمایندگی؛ رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین)، معاونت امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور (به نمایندگی؛ رئیس امور عمومی، قضایی، دفاعی و امنیتی)، معاونت فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور (به نمایندگی؛ رئیس امور نظام فنی اجرایی، مشاورین و پیمانکاران)، معاونت مجلس و توسعه منطقه‌ای (به نمایندگی؛ رئیس امور استان‌ها و مناطق) و معاونت توسعه منابع انسانی و پشتیبانی (به نمایندگی رئیس مرکز توسعه سیستم‌ها و فناوری اطلاعات)

8-این تفاهمنامه در چارچوب وظایف و اختیارات طرفین تهیه شده است و منابع مورد نیاز در قالب بودجه مصوب سالیانه دستگاه ذیربط بوده و متضمن افزایش اعتبار و تعریف ردیف اعتباری مستقل نمی‌باشد.

9-این تفاهم‌نامه پس از تصویب مقام عالی ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه کشور نافذ خواهد بود.
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.jdyiw6d1xgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.jdyiw6d1xgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نظرات شما
ناشناس
feedback
Iran, Islamic Republic of
باسلام.
این شد یک حرکت عالی.
البته متن وجزئیات اشکالاتی داره؛ ولی در مجموع دست مریزاد بر سازمان نقشه برداری.
ا. ش.
feedback
Iran, Islamic Republic of
باسلام ودرود.
آفرین بر همه.
همه با هم دست بدست هم دادیم،
وسرانجام بدست آمد آنچه تصورش در ابتدای راه، کم سخت نبود.
این اقدام بسیار ارزنده ایست.
همه میدانیم کار بین بخشی در همه‌جای دنیا سخت وناهموار است. اما حاصل تلاش وهمکاری 10 ساله‌ی مدیران وکارشناسان داخل وخارج سازمان سرانجام به بارنشست وفرهنگی نو در ادبیات مدیریت کشور پدید آمد.
این هدف یک دهه است که در چارچوب وظایف قانونی واصلاح ساختار وتقریبا طی دو برنامه‌ی توسعه با همفکری ومشارکت فعال همه‌ی کارشناسان دنبال شد وحالا سازمان نقشه برداری کشور، در آغاز مسیر یک تلاش مستمر قرار گرفته است.
به ریاست وهمکاران محترم باید تبریک وشادباش عرض کرد واز زحماتشان قدردانی نمود.

امیدوارانه وبا نشاط بسوی آینده‌ای روشن حرکت خواهیم کرد.
این کشور واین مردم شایسته‌ی این زیرساخت SDI هستند.