Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب : ۴۹۸۷

آغاز همکاری های مشترک سازمان نقشه برداری کشور و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو

همکاری های مشترک سازمان نقشه برداری کشور و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در حوزه پیش بینی و هشدار سیلاب آغاز شد.
plusresetminus
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، روز دوشنبه چهارم بهمن ماه 1400؛ نشست مشترکی مابین سازمان نقشه برداری کشور و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در محل موسسه مذکور تشکیل شد. در این نشست دکتر جاویدانه، سرپرست سازمان نقشه برداری کشور، مهندس بکتاش؛ معاون فنی سازمان و مسئولان گروه مطالعات و پایش سیلاب کمیته مدیریت بحران سازمان با رئیس و جمعی از متخصصان موسسه تحقیقات آب دیدار و گفتگو کردند.
محور مذاکرات انجام شده در این دیدار، تأکید بر همکاری های طرفین در جهت هم افزایی و پیشبرد هر چه بهتر خدماتی که نقشه و اطلاعات مکانی تولیدی سازمان نقشه برداری کشور در مطالعات موسسه تحقیقات آب نقش اساسی دارند؛ به ویژه موضوع پیش بینی و هشدار سیلاب، بود.
دکتر جاویدانه ضمن تاکید بر نقش موثر فعالیت های سازمان نقشه برداری کشور در بهبود نتایج سامانه های مطالعاتی موسسه تحقیقات آب، استفاده از بستر ژئوپرتال زیرساخت ملی داده مکانی کشور را بهترین راهکار به منظور به اشتراک گذاری سرویس های دستگاه های متولی و همکار در این فعالیتها دانست.
سرپرست سازمان نقشه برداری کشور همچنین در راستای مطالعات و پایش مخاطره سیلاب، استفاده از اطلاعات توپوگرافی و مدل ارتفاعی رقومی و سایر داده های مکانی مرتبط را در پیش آگاهی اعلام مناطق مستعد سیلاب بسیار موثر برشمرد و اشاره نمود که سازمان نقشه برداری کشور در این راستا نقش مهمی را دارد. وی همچنین به لزوم همکاری دو مجموعه اشاره کرد و تعامل و هم افزایی علمی در این راستا را بسیار مفید برشمرد.
در ادامه، دکتر کاویانپور؛ رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو به معرفی وظایف و شرح اقدامات موسسه مذکور پرداخت و توضیحاتی را در خصوص روند مدلسازی و پیش بینی سیلاب در آن موسسه ارائه نمود. سپس شرح مبسوط و جزئیات بیشتر از سامانه پیش بینی و هشدار سیلاب موسسه تحقیقات آب، توسط دکتر فرخ‌نیا مدیر پژوهشکده منابع آب، موسسه تحقیقات آب ارائه گردید و در ادامه سوالاتی از سوی کارشناسان گروه مطالعات سیلاب سازمان نقشه برداری کشور مطرح شد.
در این نشست تخصصی، همچنین مهندس بکتاش، در خصوص نحوه تعامل و همکاری دو جانبه و هم‌افزایی در راستای موضوع نشست به ایراد سخن پرداخت.
در پایان نشست، پیشنهاداتی در راستای زمینه‌های همکاری طرفین از طرف دکتر جاویدانه و دکتر کاویانپور از جمله موضوع مدل پیش‌بینی و هشدار سیلاب و به اشتراک گذاری اطلاعات موجود در دو سازمان جهت تکمیل سامانه هشدار سیلاب، پهنه‌بندی سیلاب، مدل مدیریت مخزن سدها، مطالعات فرونشست، پایش سطح تراز دریای خزر و پهنه‌های مهم آبی کشور و سایر موضوعات مشترک مطرح گردید و مقرر شد کارگروه تخصصی مشترکی برای همکاری های طرفین در حوزه های مذکور در اسرع وقت تشکیل و تعاملات طرفین با روندی جدید آغاز گردد.
پس از اتمام این نشست؛ دکتر جاویدانه و همراهان از مدل های شبیه‌سازی شده از ظرفیت و وضعیت تجهیزات و دریچه‌های تخلیه و انتقال آب سدهای کشور در موسسه تحقیقات آب، بازدید نمودند.
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.oexfuqehasfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.oexfuqehasfzu.html
1