Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۸
کد مطلب : ۴۸۶۸
در نشست مشترک هیئت رئیسه دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی دانشگاه تهران با سرپرست سازمان نقشه برداری کشور مطرح شد:

تأکید بر نقش آفرینی دانشگاه به عنوان بازوی فکری در تدوین برنامه های تخصصی و فنی سازمان نقشه برداری کشور

طی تعاملات علمی و هماهنگی های انجام گرفته از سوی معاونت فنی و تولید اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور ، هیئت رئیسه دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی دانشگاه تهران طی نشستی فنی با دکتر علی جاویدانه سرپرست سازمان نقشه برداری کشور دیدار و در راستای همکاری های تخصصی و علمی گفتگو کردند. در این نشست بر نقش آفرینی دانشگاه به عنوان بازوی فکری در تدوین برنامه های تخصصی و فنی سازمان نقشه برداری کشور تأکید شد.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور به نقل از معاونت فنی و تولید اطلاعات مکانی ، در راستای تحول و نوآوری و عملگرایی به ارتباط صنعت با دانشگاه؛ روز یکشنبه 21 آذرماه 1400؛ سازمان نقشه برداری کشور میزبان هیئت رئیسه دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی دانشگاه تهران بود.
 
در این جلسه با نگاه به وظایف و جایگاه حاکمیتی سازمان نقشه برداری کشور در صنعت ژئوماتیک و همچنین نقش محوری و بنیادی و پتانسیل علمی بالای دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی دانشگاه تهران؛ در خصوص تعامل و هم افزایی طرفین در استفاده از دانش و مهارت نیروی انسانی متخصص؛ پیشرفت و توسعه تکنولوژی و همچنین رشد اقتصادی حاصل از تعامل طرفین در عرصه تولید و صنعت ژئوماتیک بحث و بررسی صورت گرفت.

در آغاز این نشست دکتر سعادت سرشت رئیس دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی دانشگاه تهران با بیان اینکه زیر ساخت صنعت I4 (انقلاب صنعتی چهارم) استفاده از علم مهندسی نقشه برداری در مدیریت و تصمیم گیری کشور با هوشمند سازی سامانه ها برای شفافیت و جلوگیری از موازی کاری است؛ هدف از این هم افزایی را برنامه ریزی برای تحول، حل مشکلات درون سازمانی و داخلی صنعت نقشه برداری و شناسایی پروژه های کلان بین المللی در کشور های همسایه دانست.

در ادامه دکتر میگون پور مشاور رییس دانشکده گفت: خروجی دانشگاه به صورت ملموس باید در صنعت کشور احساس شود و با تغییر رویکردها می توان به حوزه اشتغال و کارآفرینی دانشکده و صنعت شتاب داد.

سپس دکتر عباسپور معاون پژوهشی دانشکده؛ به ایجاد ارتباط با کشورهای همسایه و صدور خدمات مهندسی نقشه برداری تاکید کرد و گفت دانشگاه در این خصوص در کنار سازمان نقشه برداری ایستاده و به نحو مطلوب همکاری میکند.

دکتر جاویدانه، سرپرست سازمان نقشه برداری کشور ضمن موافقت و تایید صحبتهای طرف مقابل، به ورود نقشه به نظام برنامه ریزی کشور تاکید کرد و گفت: باید ادبیات مشترک بین سازمان و دانشگاه شکل بگیرد و در این خصوص به برقراری نشستهای تخصصی از سوی دانشگاه برای بدنه مدیریتی سازمان در جهت آشنایی با ادبیات صحیح حل مساله اشاره نمود. همچنین سرپرست سازمان نقشه برداری با بیان اینکه هرجامعه‌ای‌ برای‌ رسیدن به‌ توسعه‌ حقیقی‌ و پایدار، نیازمند یک تعامل‌ تعریف شده بین سه‌ نهاد علمی، سیاسی‌ و فنی‌ است‌ که‌ در قالب‌ دانشگاه ، دولت‌ و صنعت‌ شکل‌ می‌گیرد،  خواستار نقش آفرینی دانشگاه به عنوان بازوی فکری در تدوین برنامه تحول سازمان نقشه برداری کشور شد.

مهندس بکتاش؛ معاون فنی و تولید اطلاعات مکانی سازمان ضمن موافقت با کلیه موارد مطرح شده و همچنین با اشاره به اینکه ارتباط بین سازمان و دانشگاه یک ارتباط برد-برد است، به برخی از پروژه ­های پژوهشی سازمان در سطح ملی و در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی اشاره نمود و از دانشگاه خواست تا در جهت توسعه پایدار و پیشرفت تکنولوژی با استفاده از توان داخلی و ایجاد شکوفایی در این حوزه، سازمان نقشه برداری کشور را همراهی نماید. همچنین وی از فعالان و اساتید دانشکده دعوت نمود تا در پنل های تخصصی سازمان نقشه برداری کشور مشارکتی فعال داشته باشند.

در پایان گفتنی است چالش ارتباط دانشگاه‌ها و صنعت، موضوعی است که کارشناسان و مسئولان دانشگاهی و صنعت در سال‌های اخیر بیش از پیش به آن می‌پردازند و درصدد هستند تا راهکار‌ها و مسیر‌های مطمئن و برنامه‌ریزی شده‌ای را برای تقویت این ارتباط در نظر بگیرند. چندین دهه است که در کشور از ارتباط صنعت و دانشگاه صحبت به‌ میان می‌آید و نخستین بیانات مقام معظم رهبری در این باره مربوط به سال 1369 است، اما آنچه مسلم است تاکنون ارتباط مؤثری بین علم، دانشگاه و صنعت به ‌وجود نیامده است؛ بدون شک تحولات ناشی از فناوری های جدید در سال های اخیر شیوه نگاه ها و تمام ابعاد علمی، اجتماعی، اقتصادی و صنعتی در جهان را تغییر داده است. این تغییرات با سرعتی بسیار بیشتر از گذشته در حال افزایش است و لذا افراد آگاه در هر جامعه چه از جایگاه فردی و چه از جایگاه مدیریتی برای این تغییرات مهیا می شوند و افراد و جوامع مستعضعف (از دیدگاه فکری، مدیریتی و برنامه ریزی) روز به روز از قافله رشد و تعالی عقب تر خواهند ماند. با توجه به رویکرد دولت سیزدهم مبنی بر نیازمندی به «تحول» همه‌جانبه و نظام‌مند برای نیل به «ایران قوی» و همچنین دولتی که خود را موظف به رشد و بالندگی فکری، علمی، فرهنگی و اخلاقی جامعه می داند و تأمین اشتغال پایدار را تکلیف قطعی خود می داند؛ سازمان نقشه برداری کشور به عنوان دستگاه اجرایی و دانشکده مهندسی نقشه برداری دانشگاه تهران به عنوان نهاد علمی را بر آن داشت که در جهت ارتباط مستمر و پویای صنعت و دانشگاه و درنتیجه ایجاد بهره‌وری در تولید و درآمد پایدار و پیشرفت در صنعت و تکنولوژی و استفاده از توان و ظرفیت داخلی شرکتهای دانش بنیان؛ این هم افزایی در علم و صنعت ژئوماتیک را رسالت خویش بدانند و مقدمات تحقق آن را فراهم نمایند.
نگارنده : فاطمه رضائی
https://www.ncc.gov.ir/vdch.-nkt23n66ftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.-nkt23n66ftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1