Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۵
کد مطلب : ۴۷۷۴
سازمان نقشه برداری کشور اعلام کرد:

توسعه شبکه پایش تراز دریا و هشدار سونامی در منطقه استراتژیک مکران

سازمان نقشه برداری کشور از توسعه شبکه پایش تراز دریا و هشدار سونامی در منطقه استراتژیک مکران خبر داد.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، با نصب یک ایستگاه جدید پایش تراز دریا در منطقه استراتژیک مکران، تعداد ایستگاههای پایش تراز در این منطقه به چهار ایستگاه افزایش یافت که اطلاعات آن ضمن استفاده در مطالعات ساحلی، زیست محیطی و هیدروگرافی به منظور ارائه هشدار سونامی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 
 منطقه مکران با توجه به موقعیت استراتژیک آن و دسترسی به آبهای آزاد از پتانسیل بالایی به منظور کمک به توسعه اقتصادی کشور بر پایه توسعه اقتصادی دریامحور برخوردار می باشد که براساس  فرمایشات مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه کشور نیز به آن توجه شده بود. بدین منظور لازمست تا زیرساختهای لازم به منظور توسعه منطقه فراهم شود و با توجه به ساحلی بودن این منطقه، شناخت دریا و تغییرات آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اطلاعات مکانی (نقشه های ساحلی و چارتهای دریایی) اطلاعات اولیه لازم را به منظور مطالعات توسعه ای در این منطقه فراهم می نماید که می باید بصورت دوره ای تکرار گردد تا امکان پایش تغییرات فراهم آید. بدیهی است که بدون در اختیار بودن داده های مکانی و پایش تغییرات آن، شناخت لازم از منطقه فراهم نبوده و مدیریت صحیح توسعه و هزینه کرد منابع و آمایش سرزمینی میسر نخواهد بود.
سازمان نقشه برداری کشور از دهه 60 عملیات هیدروگرافی و پایش و مدلسازی تراز دریا  را عهده دار بوده و عملیات نگهداری، توسعه و پردازش داده های تراز دریا توسط مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه برداری کشور انجام میشود. شبکه ملی پایش تراز دریا (جزرومدی) در طی بیش از سه دهه گذشته اطلاعات ارزشمندی در خصوص تغییرات تراز دریا جمع آوری نموده که در مطالعات ساحلی، هیدروگرافی و مدلسازی و پیش بینی تراز دریا مورد استفاده قرار گرفته است. 
به طور کلی شبکه های تراز سنجی در دنیا از اهمیت زیادی برخوردار هستند بطوریکه ایستگاههایی با قدمت بیش از یکصد سال کماکان در بنادر بزرگ دنیا مشغول به فعالیت هستند که اطلاعات آن علاوه بر استفاده به منظور تعیین دیتوم ارتفاعی کشورها و مطالعات ساحلی، به منظور مطالعات تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین مورد استفاده قرار میگیرند. وی با بیان اینکه مبدا ارتفاعی کشور بعنوان متوسط سطح دریا در ایستگاه پایش تراز واقع در اسکله بندر شهید رجایی تعریف شده است عنوان نمود که افزایش تراز آبهای آزاد ناشی از گرمایش زمین و ذوب شدن یخهای قطبی به میزان دو میلیمتر در سال از اطلاعات همین ایستگاه بدست آمده است. با توجه به عوامل گوناگون موثر بر تغییرات تراز دریا که عمده ترین آن عامل جزرومدی می باشد این عوامل باید بطور دقیق مورد آنالیز و مدلسازی قرار گیرند و از آنجائیکه برخی از این مولفه ها بلند مدت می باشند می باید پایش تراز دریا بطور دائمی (بدون وقفه) انجام شود تا امکان محاسبه مولفه های بلندمدت فراهم شود. از همین رو، نگهداری مداوم و منظم این ایستگاهها بسیار ضروری بوده و اجتناب ناپذیر است. 
لازم به ذکر است که اطلاعات برخط شبکه تراز سنجی ساحلی سازمان نقشه برداری کشور به همراه پیش بینی جزرومد از طریق سایت این سازمان به آدرس SLMS.NCC.GOV.IR در اختیار کاربران قرار دارد و عموم علاقمندان میتوانند با مراجعه به این سایت از آخرین تراز دریا در ایستگاههای ساحلی و مدلهای پیش بینی مطلع گردند. همچنین، پیش بینی جزرومد از طریق برنامه کاربردی NCCTIDE به منظور استفاده دریانوردانی که دسترسی به اینترنت ندارند در نظر گرفته شده است.
با توجه به ساحل طولانی در منطقه مکران و تراکم پایین ایستگاههای پایش تراز دریا در این منطقه، لزوم توسعه ایستگاههای ساحلی در این منطقه از مدتها پیش احساس میگردید ولی عدم وجود مکان مناسب به این منظور، توسعه شبکه را در این منطقه با مشکل روبرو کرده بود. با مطالعات اخیر بر روی زیرساختهای ساحلی در منطقه مکران و با هماهنگی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان، بندر تازه تاسیس در شهرستان زرآباد به منظور نصب ایستگاه جدید جانمایی شده و در مورخ 19 آبان این ایستگاه با مساعدت مسئولین شهرستا زرآباد این ایستگاه با موفقیت نصب و راه اندازی گردید و امید است با توسعه شبکه مخابراتی در این منطقه بزودی اطلاعات این ایستگاه نیز بصورت برخط در اختیار کاربران قرار گیرد.
 
منطقه مکران با توجه به وجود پتانسیل لرزه ای دارای پتانسل وقوع سونامی بوده و بنابراین، این موضوع می باید در توسعه این منطقه مد نظر قرار گیرد. از این رو، لازمست تا مطالعات و مدلسازی های لازم انجام شده و صنایع و زیرساختهای ساحلی آمادگی لازم را به منظور مقابله با این پدیده داشته باشند. بدیهی است که داده های مکانی اطلاعات پایه ای لازم را به این منظور فراهم مینمایند. همچنین به منظور کاهش آسیب های ناشی از وقوع سونامی می باید سامانه های هشدار سریع سونامی در این منطقه ایجاد گردند تا بتوانند هشدارهای لازم را تولید نموده و در زمان مناسب در اختیار مردم و مقامات محلی قرار دهند تا از آسیبهای ناشی از آن جلوگیری شده و یا کاهش یابد. ایستگاههای پایش تراز دریا امروزه بعنوان بخشی از سیستمهای هشدار سونامی در نظر گرفته میشوند و ایستگاههای منطقه مکران بعنوان ایستگاههای هشدار سریع سونامی در نظر گرفته شده اند که با توسعه مرکز هشدار سونامی در مرکز و ارسال برخط این اطلاعات این مهم بزودی تحقق خواهد یافت.
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.50o2yt05oa26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.50o2yt05oa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی