Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۴۵۴۷
به مناسبت روز همدان (1 شهریور)، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی معرفی می‌کند:

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان همدان، نقشه گردشگری استان و شهر همدان و کتاب ابعاد کشور معرفی شد

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان همدان، نقشه گردشگری استان و شهر همدان و کتاب ابعاد کشور که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه‌ تقسیمات کشوری استان همدان، نقشه گردشگری استان و شهر همدان و کتاب ابعاد کشور را منتشر کرد.نقشه تقسیمات کشوری استان همدان:

در این نقشه‌ها از آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان تیر ماه 1399 استفاده گردیده و مرزهای بین‌المللی، حدود استان، شهرستان، بخش، دهستان و مراکز آن­ها به نمایش درآمده است. همچنین جداول اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص‌های جمعیتی بر اساس سرشماری سال 1395 برای استان و شهرستان­‌ها، جهت ارائه اطلاعات تکمیلی در این نقشه‌ها لحاظ شده است.
 استان همدان با توجه به تقسیمات کشوری تا پایان سال 1399 دارای 10 شهرستان، 26 بخش، 75 دهستان و 32 نقطه شهری می­‌باشد. استان همدان با مساحتی حدود 19،325 کیلومترمربع رتبه بیست و سوم و با جمعیت 1،738،234 نفر (سرشماری 1395) رتبه هفدهم را در کشور دارا می‌­باشد. نرخ شهرنشینی در این استان 63/12 درصد و تراکم جمعیت 89/95 نفر در کیلومتر مربع است.


نقشه گردشگری استان و شهر همدان:

نقشه­‌های گردشگری کمک شایانی در معرفی و مکان­‌یابی آثار باستانی و جاذبه­‌های گردشگری و توریستی دارد. اداره نقشه­‌های موضوعی و موردی، درمدیریت نقشه­‌نگاری و اطلس‌­های ملی جهت رسیدن به این اهداف، نقشه‌­های گردشگری را برای 31 استان کشور و مراکز این استان­‌ها به صورت دورو و در قالب یک نقشه تهیه نموده و در اختیار کاربران قرار داده است. در این سری نقشه­‌ها عوارضی همچون راه­‌ها، مراکز تقسیماتی، رودها، آثار باستانی و مکان­‌های گردشگری به همراه اندکس راهنمای مسیرهای گردشگری، لیست هتل­‌ها و اندکس راهنمای فواصل با مراکز استان­‌های هم‌جوار و ... آورده شده است.
استان همدان در منطقه کوهستانی زاگرس در غرب کشور قرار گرفته که از سمت شمال به استان­‌های زنجان و قزوین، از جنوب به استان لرستان، از طرف غرب به استان­‌های کردستان و کرمانشاه و از سمت شرق به استان مرکزی محدود می‌­شود. استان همدان به طور کلی استانی کوهستانی و نیمه‌کوهستانی است و دارای دشت­‌هایی در بین کوهستان­‌ها نیز می­‌باشد. بیشتر ارتفاعات استان همدان در جنوب این استان واقع شده است. بلندترین کوه استان کوه الوند با ارتفاع حدود  3580 متر است. دیگر کوه‌­های مرتفع استان عبارتند از کوه وفس و سلسله جبال خرقان که مرز بین استان­‌های همدان و قزوین می­‌باشد.
استان همدان دارای رودخانه­‌های متعددی است و مهم‌ترین رودهای استان عبارتند از: قلقل رود - رود همه کسی - قره چای - رود عباس آباد - رود دره مرادبیگ - رود سیمین - رود درجزین - رود شهاب و رود خرم‌­آباد.
استان همدان به طور کلی دارای آب و هوای سرد کوهستانی با تابستان­‌های معتدل و زمستان­‌های بسیار سرد می­‌باشد. میانگین دمای سالیانه استان از 10 درجه تا 15 درجه سانتیگراد در نقاط مختلف متفاوت است و میانگین دمای استان حدود 11/5 درجه می‌­باشد. همچنین متوسط بارندگی سالیانه استان در نقاط مختلف آن بین 225 تا 518 میلیمتر است که بدین ترتیب از جمله استان­‌های با بارش متوسط محسوب می­‌شود.
استان همدان دارای جاذبه‌­های گردشگری طبیعی و تاریخی متعددی است. مهم‌ترین جاذبه­‌های گردشگری استان همدان به قرار زیر می­‌باشند:
تپه هگمتانه - برج قربان - حمام قلعه - مجسمه شیرسنگی - مسجد جامع همدان - موزه هگمتانه - موزه تاریخ طبیعی - آرامگاه بوعلی سینا - آرامگاه باباطاهر - آرامگاه استرومردخای - بازار همدان - میدان امام - کلیسای گریگوری استپان - امامزاده شاهزاده حسین - گنبد علویان - موزه لطفعلیان - ارگ نوشیجان - آرامگاه حیقوق نبی - پل فرسفج - مسجد جامع تویسرکان - پل تاریخی کوریجان - تالاب شیرین سو - غار علیصدر - غار سوباشی - سراب فارسیان و سراب گاماسیاب.
شهر سرد و کوهستانی همدان در غرب کشور و مرکز استان همدان می‌­باشد. شهر همدان از شمال به شهرهای لالجین و بهار و کبودرآهنگ، از طرف جنوب به شهر تویسرکان، از شرق به قهاوند و از سمت غرب به شهر اسد آباد محدود می­‌شود. مساحت شهر همدان در حدود 72 کیلومتر مربع و جمعیت این شهر طبق سرشماری سال 1395 تقریبا 554،000 نفر بوده است. شهر همدان از سمت جنوب و جنوب غرب به ارتفاعات الوند که جزیی از کوه­‌های زاگرس می­‌باشد محدود می‌­شود. ارتفاع شهر همدان از سطح دریا بین 1،750 متر تا 2،100 متر در نقاط مختلف آن متفاوت است و بدین ترتیب یکی از مرتفع­‌ترین مراکز استان­‌های کشور محسوب می­‌شود. رودخانه­‌های کوچکی از جمله رودخانه گنج‌نامه از جنوب شهر از کوه الوند سرچشمه گرفته و با عبور از شهر به سمت شمال سرازیر می­‌شوند. آب و هوای شهر همدان کوهستانی و سرد می­‌باشد و دارای تابستان‌­های ملایم ونسبتا گرم و زمستان­‌های طولانی و بسیار سرد است. میانگین درجه حرارت سالیانه همدان حدود  11/5 درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالیانه این شهر تقریبا  317 میلی­متر می‌­باشد و بدین ترتیب در کنار شهرهای اردبیل و زنجان، از سردسیرترین مراکز استان­‌های کشور محسوب می­‌شود.
مهم‌ترین جاذبه­‌های گردشگری شهر همدان عبارتند از: آرامگاه بوعلی سینا - آرامگاه باباطاهر - آرامگاه استرومردخای - بازار همدان - تپه هگمتانه - برج قربان - حمام قلعه - مجسمه شیرسنگی - مسجد جامع همدان - موزه هگمتانه - موزه تاریخ طبیعی همدان - میدان امام - کلیسای گریگوری استپان و امامزاده شاهزاده حسین.
نقشه گردشگری استان همدان در سال 1399 و شهر همدان در سال 1397 بروزرسانی شده‌ ­است.
کتاب ابعاد کشور:

تقسیمات کشوری فرایندی سیاسی _ اداری است که با هدف اصلی تقسیم کشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر، صورت می­‌گیرد و درنهایت امنیت، وحدت و مشارکت ملی را تأمین می‌کند. براین اساس، تقسیمات کشور‌ی بر ساختار اداری _ مدیریتی سرزمین و شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشارکت ملی را تامین کند. بنابراین تقسیمات کشوری باید به گونه­‌ای کارآمد طراحی شود تا کمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همکاری دو سویه را در منطقه‌ها و بین سرزمین‌های همجوار کشور ایجاد کند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای، اعداد و ارقام مربوط به "درصدمساحت استان­‌ها مانند مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل"، تعاریف ومفاهیم درخصوص لغات تخصصی بکاررفته درکتاب، نقشه تقسیماتی استان­‌ها و شهرستان‌ها و به پیوست توضیحاتی راجع به آوانگاری کلی نام‌های جغرافیایی، تاریخچه آن و جداول علائم برای همخوان‌های زبان فارسی می­‌باشد.
در این مجموعه نقشه استان همدان و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز به نمایش درآمده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.
https://www.ncc.gov.ir/vdcb.abaurhbsziupr.html
ncc.gov.ir/vdcb.abaurhbsziupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی