plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۴۵
کد مطلب : ۴۴۴۶
به مناسبت روز زنجان (8 مرداد)، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی معرفی می‌کند:

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان زنجان، نقشه گردشگری استان و شهر زنجان، نقشه راهنمای شهر زنجان و کتاب ابعاد کشور معرفی شد

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان زنجان، نقشه گردشگری استان و شهر زنجان، نقشه راهنمای شهر زنجان و کتاب ابعاد کشور که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه‌ تقسیمات کشوری استان زنجان، نقشه گردشگری استان و شهر زنجان، نقشه راهنمای شهر زنجان و کتاب ابعاد کشور را منتشر کرد.

نقشه تقسیمات کشوری استان زنجان:

در این نقشه‌ها از آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان تیر ماه 1399 استفاده گردیده و مرزهای بین‌المللی، حدود استان، شهرستان، بخش، دهستان، مراکز آن­ها به نمایش درآمده است. همچنین جداول اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص‌های جمعیتی بر اساس سرشماری سال 1395 برای استان و شهرستان‌­ها جهت ارائه اطلاعات تکمیلی در این نقشه‌ها لحاظ شده است.
استان زنجان دارای 8 شهرستان، 19 بخش، 50 دهستان و 21 نقطه شهری می­‌باشد.
این استان با مساحتی حدود 21،775 کیلومترمربع رتبه بیستم و با جمعیت 1،057،461 نفر، رتبه بیست و پنجم را در کشور دارا می‌­باشد. نرخ شهرنشینی در این استان 67/25 درصد و تراکم جمعیت 48/56 نفر در کیلومتر مربع است.


نقشه گردشگری استان و شهر زنجان:

نقشه­‌های گردشگری کمک شایانی در معرفی و مکان‌­یابی آثار باستانی و جاذبه­‌های گردشگری و توریستی دارد. اداره نقشه­‌های موضوعی و موردی، درمدیریت نقشه­‌نگاری و اطلس‌­های ملی جهت رسیدن به این اهداف، نقشه‌­های گردشگری را برای 31 استان کشور و مراکز این استان­‌ها به صورت دورو و در قالب یک نقشه تهیه نموده و در اختیار کاربران قرار داده است.در این سری نقشه­‌ها عوارضی همچون راه­‌ها، مراکز تقسیماتی، رودها، آثار باستانی و مکان­‌های گردشگری به همراه اندکس راهنمای مسیرهای گردشگری، لیست هتل­‌ها و اندکس راهنمای فواصل با مراکز استان­‌های هم‌جوار و ... آورده شده است.
استان زنجان در منطقه کوهستانی در شمال غرب کشور قرار گرفته که از سمت شمال به استان اردبیل و آذربایجان شرقی، از جنوب به استان همدان، از طرف غرب به استان­‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، از سمت شرق به استان قزوین، از جنوب غربی به استان کردستان و ازشمال شرق به استان گیلان محدود می­‌شود. مساحت استان زنجان در حدود 21،800 کیلومتر مربع است و جمعیت این استان طبق سرشماری سال 1395 تقریبا 1،060،000 نفر بوده است. استان زنجان به طور کلی استانی کوهستانی است و البته دارای دشت­‌های کوچکی در بین کوهستان‌­ها نیز می­‌باشد. بلندترین کوه استان کوه بلقیس با ارتفاع حدود 3،330 متر است. دیگر کوه­‌های مرتفع استان عبارتند از: کوه قیز قالاسی با ارتفاع حدود 3،215 متر و کوه قبله داغ به ارتفاع 3،200 متر. پست‌­ترین منطقه استان در دره رود قزل اوزن در گیلوان و با ارتفاع حدود 300 متر از سطح دریا قرار دارد. استان زنجان دارای رودخانه­‌های متعددی می­‌باشد و  مهم­‌ترین رودهای استان عبارتند از: رود قزل اوزن – زنجان رود – ابهر رود – ایجرود و رودخانه سجاس.
استان زنجان با وجود وسعت نسبتا کم دارای تنوع آب و هوایی زیادی است، به طوری­که منطقه طارم دارای آب و هوای نسبتا گرم ولی سایر مناطق استان دارای آب و هوای سرد با تابستان‌­های معتدل و زمستان بسیار سرد می‌­باشند. میانگین دمای سالیانه استان از 10 درجه تا 17 درجه سانتیگراد در نقاط مختلف متفاوت است.  همچنین متوسط بارندگی سالیانه استان در نقاط مختلف آن بین 200 تا 450 میلیمتر می‌­باشد و به طور کلی بارش در این استان بیش از میانگین کشوری است. استان زنجان دارای جاذبه‌­های گردشگری طبیعی و تاریخی متعددی است. مهم‌ترین جاذبه­‌های گردشگری استان زنجان به قرار زیر می­‌باشند: بازار زنجان – عمارت ذوالفقاری –  عمارت دارایی –  بنای رختشویخانه –  خانه باغ معین –  کاروانسرای سنگی –  پل میربهاالدین –  پل سردار –  حمام حاج داداش –  مسجد جامع زنجان –  مسجد جامع ابهر –  گنبد سلطانیه –  معبد داش کسن –  مقبره ملا حسن کاشی –  حمام یان یان –  قیزلار قلعه سی –  بقعه قیدار نبی – قلعه بهستان – دودکش جن –  چهارطاقی گیلوان – روستای خویین وکوه‌­های رنگی زنجان.
مهم‌ترین جاذبه­‌های گردشگری شهر زنجان عبارتند از: بازار زنجان –  مسجد جامع زنجان –  بنای تاریخی رختشویخانه –  مجموعه تفریحی گاوازنگ –  کاروانسرای سنگی زنجان –  سد تهم –  حمام حاج داداش –  عمارت دارایی –  عمارت ذوالفقاری محل نگهداری مردان نمکی –  پل میربهاء الدین  –  خانه مرحوم علی سرتیپ و روستای پایین‌­کوه.
نقشه گردشگری استان زنجان در سال 1399 و شهر زنجان در سال 1397 بروز رسانی شده‌ ­است. 
نقشه راهنمای شهر زنجان:

شهر سرد و کوهستانی زنجان در شمال غرب کشور ، مرکز استان زنجان و یکی از چهار مرکز استان ترک نشین کشور می­‌باشد. شهر زنجان از شمال به طارم و خلخال و میانه، ازسمت شرق به سلطانیه و طارم، از طرف جنوب به خدابنده و ایجرود و از غرب به ماه نشان محدود می‌­شود. مساحت شهر زنجان در حدود 64 کیلومتر مربع و جمعیت این شهر طبق سرشماری سال 1395 تقریبا 430000 نفر بوده است. شهر زنجان از شمال و شمال شرق به کوهستان­‌های بین این شهر و دره طارم و  همچنین با فاصله­‌ای بیشتر از سمت جنوب غرب به کوهستان محدود می­‌شود. ارتفاع زنجان از سطح دریا از 1،600 متر تا 1،800 متر در نقاط مختلف شهر متفاوت است. رودخانه زنجان­رود از حاشیه جنوبی شهر عبور کرده و در نهایت به رود قزل اوزن می­‌پیوندد. آب و هوای شهر زنجان کوهستانی و سرد است و دارای تابستان­‌های ملایم و خنک و زمستان‌­های طولانی و بسیار سرد می‌­باشد. میانگین درجه حرارت سالیانه زنجان حدود 11 درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالیانه این شهر تقریبا  300 میلیمتر و تعداد روزهای یخبندان در حدود 150 روز می‌­باشد و  بدین ترتیب یکی از سردسیرترین مراکز استان­‌های کشور محسوب می­‌شود.
این نقشه در سال 1384 تهیه و انتشار یافته است.کتاب ابعاد کشور:

تقسیمات کشوری فرایندی سیاسی _ اداری است که باهدف اصلی تقسیم کشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر، صورت می­‌گیرد و درنهایت امنیت، وحدت و مشارکت ملی را تأمین می‌کند. براین اساس، تقسیمات کشور‌ی بر ساختار اداری _ مدیریتی سرزمین و شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشارکت ملی را تامین کند. بنابراین تقسیمات کشوری باید به گونه­‌ای کارآمد طراحی شود تا کمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همکاری دو سویه را در منطقه‌ها و بین سرزمین‌های همجوار کشور ایجاد کند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای، اعداد و ارقام مربوط به "درصدمساحت استان­‌ها مانند مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل"، تعاریف ومفاهیم درخصوص لغات تخصصی بکاررفته درکتاب، نقشه تقسیماتی استان­‌ها و شهرستان‌ها و به پیوست توضیحاتی راجع به آوانگاری کلی نام‌های جغرافیایی، تاریخچه آن و جداول علائم برای همخوان‌های زبان فارسی می­‌باشد.
در این مجموعه نقشه استان زنجان و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز به نمایش درآمده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.

 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.xexfuqexmsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.xexfuqexmsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی