Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۷
کد مطلب : ۳۴۰۴
در دفتر اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی برگزار شد:

دومین نشست آشنایی با فناوری‌های نوین در حوزه اطلاعات نقشه‌ای و تصاویر ماهواره‌ای

اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی و اداره کل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه‌برداری کشور، با مشارکت سازمان مدیریت بحران کشور و سازمان‌های مدیریت بحران استان‌ها، در دومین نشست آشنایی با فناوری‌های نوین در حوزه اطلاعات نقشه‌ای و تصاویر ماهواره‌ای شرکت نموده و هردو اداره کل سازمان نقشه‌برداری کشور، به ارائه مطالب تخصصی در این حوزه پرداختند.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، به نقل از مدیریت سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در روز سه‌شنبه 99/11/07، نشست برخط بین سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان مدیریت بحران کشور به‌همراه سازمان‌های مدیریت بحران استان‌ها برگزار گردید.

این جلسه که دومین نشست آشنایی با فناوری‌های نوین در حوزه اطلاعات نقشه‌ای و تصاویر ماهواره‌ای بود با ارائه اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی و اداره کل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی، به‌منظور دستیابی به راه‌حل‌های بهینه آتی، جهت پیشگیری و آماده‌سازی تا مقابله‌سازی و بازسازی در فازهای مدیریت بحران بوده است.

در ابتدای جلسه مهندس رحمتی‌نژاد، رئیس مرکز مدیریت اطلاعات و حوادث با خوشآمدگویی به مدیریت‌های محترم اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی و اداره کل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه‌برداری کشور و ریاست سازمان مدیریت بحران‌ استان‌ها، مصوبات اولین نشست فنی را مطرح نمودند. 

سپس آقای دکتر سعادت، مدیر کل محترم اداره ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی با ارائه پاورپوینتی، لزوم پایش تغییرات ارتفاعی را به‌عنوان گزینه مناسبی برای تشخیص میزان فرونشست، مطرح نمودند. همچنین ایشان چهار روش تهیه داده را برای این پایش عنوان نمودند: 
     1- استفاده از داده‌های ارتفاعی نقاط مینائی
     2- استفاده از ایستگاه‌های دائمی GPS
     3- استفاده از داده‌های گرانی‌سنجی
     5- استفاده از داده‌های راداری
سپس مدیر کل محترم اداره ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی، میزان نرخ فرونشست در برخی پروژه‌های انجام‌شده در سازمان نقشه‌برداری کشور را ارائه نمودند.

در ادامه خانم مهندس درزی، مدیر کل محترم اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، پاورپوینتی با مضمون "SDI و نقش آن در مدیریت بحران" را ارائه نمودند. ایشان طرح مسئله SDI و استفاده از داده‌های مکانی را گزینه مناسبی برای حل مشکل مدیریت بحران کشور  در فازهای مختلف عنوان نمودند. ایشان توضیحات جامعی درخصوص: تعریف زیرساخت داده‌های مکانی، SDI‌های موضوعی، ارکان SDI ارائه نمودند و با اشاره به دو رکن اصلی SDI (داده و کاربر)، سخنان خود را با رویکرد SDI در مدیریت بحران ادامه دادند.  
مدیر محترم اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، با توضیحاتی درخصوص معماری پورتال ملی که به‌صورت سرویس‌گرا و توزیع‌یافته میباشد و استفاده از نرم‌افزارهای متن‌باز، هدف SDI را جلب مشارکت ذینفعان و رفع نیاز کاربران توصیف کردند. همچنین ژئوپورتال ملی را فقط منتشرکننده داده‌های متولیان معرفی نموده و لازمه مدیریت بحران بهینه در سطح ملی را مشارکت دستگاه‌ها برای ارائه داده‌هایشان دانستند. 

سپس آقای دکتر قاسملو، ریاست محترم اداره زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، درخصوص ژئوپورتال ملی (iransdi.ir) توضیحات کامل و جامعی ارائه نمودند. ایشان با اشاره به کلیپ‌ها و مستندات آموزشی موجود در iransdi.ir، برای پشتیبانی مستمر از این سیستم اعلام آمادگی نمودند. 
ریاست محترم اداره زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، با توجه به رویکرد این نشست، داده‌های فرونشست موجود در ژئوپورتال ملی را رونمائی کرده و عنوان نمودند که سرویس هر لایه شامل محدوده لایه، محتوای لایه، فراداده لایه و امکان ترسیم پروفیل طولیارائه می‌گردد و درهمین راستا نمونه‌ای از پروفیل طولی را نمایش دادند. 
همچنین ایشان اطلاعات سیل سال 1398 و 1399 را در ژئوپورتال ملی ارائه نمودند و با اشاره به تشکیل کمیته بحران سیل، اشاره کردند که محدوده سیل، محدوده پرشیب و روستاهای درمعرض خطر در این نقشه‌ها مشخص گردیده و دراختیار سازمان مدیریت بحران کشور قرار گرفته است.
سپس دکتر قاسملو، نقشه کروناویروس که در سال جاری و در بازه زمانی سوم اسفند 1398 تا سوم فروردین 1399 بهنگام بوده است را ارائه دادند. ایشان عنوان نمودند که درصورت تداوم همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ارائه داده‌های به‌هنگام، امکان ارائه مستمر این اطلاعات وجود دارد. همچنین ایشان از امکان افزودن سایر قابلیتها به این نقشه‌ها نیز خبر دادند. 
در پایان ایشان با اعلام مشارکت 27 استان در ژئوپورتال ملی، عنوان نمودند که بهترین تصمیم‌گیری در مدیریت بحران سطح کشور، زمانی رخ میدهد که لایه‌های مدیریت بحران و لایه‌های متولیان دیگر سایر دستگاه‌ها در تمامی استان‌هادرکنار هم قرار گیرند و با ارائه نمونه موردی از سرویس‌های فرونشست و نقشه‌های 1:25000 در نرم‌افزار ARCGIS به سخنان خود پایان دادند.

در پایان این نشست، آقای دکتر سعادت، خانم مهندس درزی و آقای دکتر قاسملو پاسخگوی سوالات نمایندگان سارمان مدیریت بحران استان‌ها بودند. 
 
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.xq1a2bq00la82.html
ncc.gov.ir/vdcc.xq1a2bq00la82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1