plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۰
کد مطلب : ۳۳۱۵

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان ایلام، نقشه گردشگری استان و شهر ایلام، نقشه راهنمای شهر ایلام و کتاب ابعاد کشور معرفی شد

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان ایلام، نقشه گردشگری استان و شهر ایلام، نقشه راهنمای شهر ایلام و کتاب ابعاد کشور که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه‌ تقسیمات کشوری استان ایلام، نقشه گردشگری استان و شهر ایلام، نقشه راهنمای شهر ایلام و کتاب ابعاد کشور را منتشر کرد.نقشه تقسیمات کشوری استان ایلام:

در این نقشه‌ها از آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان تیر ماه 1399 استفاده گردیده و مرزهای بین‌المللی، حدود استان، شهرستان، بخش و مراکز آن­ها به نمایش درآمده است. همچنین جداول اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص‌های جمعیتی بر اساس سرشماری سال 1395 برای استان و شهرستان­‌ها، جهت ارائه اطلاعات تکمیلی در این نقشه‌ها لحاظ شده است.
استان ایلام  دارای 11 شهرستان، 28 بخش، 52 دهستان و 27 نقطه شهری می‌­باشد.
این استان با مساحتی حدود 19٫517 کیلومترمربع رتبه بیست و دوم و با جمعیت حدود 580٫158 نفر، رتبه سی و یکم را در کشور دارا می­‌باشد. نرخ شهرنشینی در این استان 68/13 درصد و تراکم جمعیت 29/73 نفر در کیلومتر مربع می‌باشد.


نقشه گردشگری استان و شهر ایلام:

نقشه­‌های گردشگری کمک شایانی در معرفی و مکان‌­یابی آثار باستانی و جاذبه­‌های گردشگری و توریستی دارد. اداره نقشه­‌های موضوعی و موردی، درمدیریت نقشه­‌نگاری و اطلس‌­های ملی جهت رسیدن به این اهداف، نقشه‌­های گردشگری را برای 31 استان کشور و مراکز این استان­‌ها بصورت دورو و در قالب یک نقشه تهیه نموده و در اختیار کاربران قرار داده است. در این سری نقشه­‌ها عوارضی همچون راه­‌ها، مراکز تقسیماتی، رودها، آثار باستانی و مکان­‌های گردشگری به همراه اندکس راهنمای مسیرهای گردشگری، لیست هتل­‌ها و اندکس راهنمای فواصل با مراکز استان­‌های هم جوار و ... آورده شده است.
استان مرزی ایلام در غرب کشور قرار گرفته که از سمت غرب و جنوب غربی به کشور عراق، از شمال به استان کرمانشاه، از شرق به استان لرستان و از جنوب به استان خوزستان محدود می‌­شود. استان ایلام دارای 11 شهرستان می‌­باشد.
مساحت استان ایلام در حدود 20000 کیلومتر مربع است که تقریبا برابر 1/2 درصد مساحت کشور می­‌باشد و جمعیت این استان طبق سرشماری سال 1395 تقریبا  580000 نفر بوده است.
استان ایلام در غرب رشته کوه­‌های زاگرس قرار گرفته و حدودا 70 درصد سطح این استان کوهستان است. کوه­‌های ایلام به صورت رشته­‌هایی موازی یکدیگر و در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده­‌اند. مهم‌­ترین کوه­‌های این استان عبارتند از: ارتفاعات کبیرکوه، دینار کوه، سیاه‌کوه و پشتکوه. همچنین در جنوب این استان دشت‌­های وسیع و حاصلخیزی وجود دارند مانند دشت عباس، دشت موسیان، دشت دهلران، دشت مهران و دشت ایوان. رودخانه­‌های پر آبی نیز در این استان جریان دارند از جمله رودخانه سیمره، رود کنجان چم، رود کنگیر و رود چنگوله.
استان ایلام در ناحیه‌­ای کوهستانی و نیمه‌گرم و نیمه‌مرطوب قرار گرفته است و بسیاری از مناطق استان کمابیش پوشیده از جنگل هستند. این استان به طور کلی جز مناطق گرمسیر محسوب می­‌شود، ولی به علت وجود ارتفاعات، اختلاف دما و بارش در نقاط شمالی و نقاط جنوبی و غربی استان بسیار زیاد است. آب و هوای متنوع و گوناگون استان باعث شده تا متوسط بارندگی سالیانه در نقاط مختلف استان از  200 تا 600 میلی­متر متفاوت باشد. 
استان ایلام دارای جاذبه­‌های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیار زیادی می­‌باشد که مهم‌­ترین آنها عبارتند از: قلعه والی، کاخ فلاحتی، کوه قلاقیران، تنگه ارغوان، طاق شیرین و فرهاد، دریاچه سد سیمره، سراب کلم، آتشکده موشکا‌ن، آتشکده سرخ آباد، شهر تاریخی سیمره، پل گاومیشان، تنگه بهران چوبین، شهر تاریخی سیروان، دریاچه سد ایلام  و قلعه کنجان چم.
شهر کوهستانی ایلام از سمت شمال و شرق و همین‌طور با چند کیلومتر فاصله از سمت جنوب غربی به کوهستان محصور است و ارتفاع این شهر از سطح دریا از 1320 مترتا حدود 1530 متر در نقاط مختلف آن متفاوت است. اطراف شهر ایلام پوشیده از کوهستان­‌های نیمه‌جنگلی است که جاذبه­‌های گردشگری زیادی را به وجود آورده­‌اند.
مهم­‌ترین جاذبه‌­های گردشگری شهر ایلام  و اطراف آن عبارتند از:
قلعه والی، کاخ فلاحتی، بازار ایلام، مسجد جامع، تنگه ارغوان، کوه قلاقیران، روستای قجر، قلعه چوار و دریاچه سد ایلام.
نقشه گردشگری استان ایلام در سال 1399 و نقشه گردشگری شهر ایلام در سال 1397 بروزرسانی شده‌ ­است.

نقشه راهنمای شهر ایلام:

شهر زیبای ایلام، مرکز استان ایلام، در غرب کشور می­‌باشد که مساحت آن حدود 28 کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق سرشماری سال 1395 حدود 195٫000 نفر بوده است که بدین ترتیب یکی از کم‌جمعیت­‌ترین مراکز استان­‌های کشور می­‌باشد.
آب و هوای شهر ایلام تقریبا آب و هوای مدیترانه‌­ای است. حداکثر دمای ثبت شده در ایستگاه هواشناسی شهر ایلام 42 درجه و حداقل مطلق ثبت شده برابر 5/13-  درجه سانتیگراد بوده است. متوسط بارندگی سالیانه شهر ایلام حدود 575 میلی­متر  و تعداد روزهای یخبندان حدود 25 روز در سال می‌­باشد. بدین ترتیب شهر ایلام یکی از مرکز استان‌­های پربارش کشور است. 50 درصد بارندگی ایلام در فصل زمستان و 30 درصد در پاییز و 20 درصد در بهار اتفاق می­‌افتد و در فصل تابستان معمولا بارش قابل توجهی رخ نمی­‌دهد.
این نقشه در سال 1385 تهیه و انتشار یافته است.
کتاب ابعاد کشور:

تقسیمات کشوری فرایندی سیاسی _ اداری است که باهدف اصلی تقسیم کشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر، صورت می­‌گیرد و درنهایت امنیت، وحدت و مشارکت ملی را تأمین می‌کند. براین اساس، تقسیمات کشور‌ی بر ساختار اداری _ مدیریتی سرزمین و شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشارکت ملی را تامین کند. بنابراین تقسیمات کشوری باید به گونه­‌ای کارآمد طراحی شود تا کمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همکاری دو سویه را در منطقه‌ها و بین سرزمین‌های همجوار کشور ایجاد کند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای، اعداد و ارقام مربوط به "درصدمساحت استان­‌ها مانند مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل"، تعاریف ومفاهیم درخصوص لغات تخصصی بکاررفته درکتاب، نقشه تقسیماتی استان­‌ها و شهرستان‌ها و به پیوست توضیحاتی راجع به آوانگاری کلی نام‌های جغرافیایی، تاریخچه آن و جداول علائم برای همخوان‌های زبان فارسی می­‌باشد.
در این مجموعه نقشه استان ایلام و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز به نمایش درآمده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.f0s2yt0ska26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.f0s2yt0ska26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی