plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۹
کد مطلب : ۳۳۱۱

اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان البرز، اطلس ملی گردشگری و اطلس و نقشه فرونشست استان البرز معرفی شد.

اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان البرز، اطلس ملی گردشگری و اطلس و نقشه فرونشست استان البرز که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان البرز، اطلس ملی گردشگری و اطلس و نقشه فرونشست استان البرز را معرفی کرد.اطلس نقشه و اطلاعات مکانی استان البرز:

اطلس‌های اطلاعات مکانی استان‌های کشور، از محصولات سازمان نقشه‌برداری کشور است که توسط اداره اطلس‌های ملی در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی برای 31 استان کشور تهیه می‌شود.
این اطلس‌ها، حاوی نقشه‌ها و اطلاعات مکانی 31 استان‌ کشور است که اطلاعات هر استان شامل "تقسیمات کشوری، شبکه ژئودزی، شبکه ژئودینامیک، شبکه‌های چندمنظوره و گرانی‌سنجی، شبکه‌های ترازیابی، نقشه‌های رقومی‌پوششی، پوشش تصاویر ماهواره‌ای IRS و Land sat، مدل رقومی زمین، نقشه‌ رقومی شهرها، چارت‌های دریایی و مشاهدات جزر و مدی، موقعیت پروژه‌های نقشه‌برداری نظارت و کنترل فنی" می‌باشد. تصاویر هوایی تهیه شده از استان‌ها نیز به‌ تفکیک سال‌­های اخذ تصاویر در این اطلس‌ها آمده است.
مساحت استان البرز 5233 کیلومترمربع و دارای 6 شهرستان، 13 بخش و 29 دهستان می­‌باشد که ­کوه شاه البرز مرتفع‌ترین نقطه این استان می‌­باشد.

اطلس اطلاعات مکانی استان البرز در سال 1397 تهیه شده است.

اطلس ملی گردشگری (استان البرز):

اطلس‌های ملی مجموعه‌ای مدون از نقشه‌ها، نمودارها، تصاویر و گزارش‌های مربوط به یک یا چند موضوع هستند که با نظمی خاص در کنار هم چیده شده و به‌راحتی می‌توانند جایگزین ده‌ها جلد کتاب و گزارش فنی شوند. این اطلس‌ها با روش‌های نوین و با استفاده از جدیدترین نرم افزارها بر اساس آخرین اطلاعات و آمار گردآوری شده در سطح کشور تهیه می‌شوند.
سازمان نقشه­‌برداری کشور، اطلس ملی گردشگری را در سال 1381 (نگارش اول) و در سال 1392 (نگارش دوم) تهیه و تدوین کرده است. این اطلس که با استفاده از آخرین آمار و اطلاعات وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مرکز آمار ایران تهیه گردیده، با بررسی پیشینه گردشگری به وضعیت این صنعت در سطح جهان و جایگاه ایران در جهان می‌پردازد. سپس با ارائه آمار و اطلاعات استانی، وضعیت پارامترهای موثر بر این صنعت و پراکندگی آنها را در داخل کشور مورد بررسی قرار می‌دهد و در انتها به معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران می‌پردازد.اطلس و نقشه فرونشست استان البرز:

بنا به تعریف یونسکو فرونشست عبارت است از فروریزش و یا نشست سطح زمین که به علت‌های متفاوتی در مقیاس بزرگ روی می‌دهد.با استفاده از روش‌های تداخل‌سنجی راداری با پوشش وسیع و قدرت تفکیک مکانی بالا، سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای GNSS با قدرت تفکیک زمانی زیاد و شبکه‌های ترازیابی دقیق با دقت بسیار بالا، اداره‌کل زمین‌سنجی و نقشه‌برداری زمینی اقدام به پردازش تغییرات پوسته و پهنه‌بندی مناطق فرونشست و اعلام نرخ آن در سطح کشور می‌نماید. نتایج این پردازش‌ها در قالب اطلس‌ها و نقشه‌های فرونشست در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی تهیه شده و در اختیار کاربران و مسئولین امر قرار می‌گیرد.
اطلس‌های فرونشست شامل نقشه‌ها و نمودار فرونشست، موقعیت جغرافیایی منطقه، ویژگی‌های منطقه تحت تاثیر فرونشست، نظیر؛ مساحت، جمعیت، خطوط انتقال نیرو، نقاط ترازیابی، روستاها و مراکز جمعیتی می‌باشند.
700 کیلومتر مربع از اراضی البرز تحت تأثیر فرونشست می‌­باشد که میزان آن تا 29 سانتی‌متر در سال است که 153400 نفر از جمعیت منطقه، فرودگاه­‌های پیام، سمپاشی کیانمهر و فرودگاه نظامی مهرشهر، 75 کیلومتر از راه‌آهن و 460 کیلومتر از خطوط انتقال نیرو واقع در منطقه را تحت تأثیر قرار داده است. همچنین شهرهای کمال­‌شهر، چهارباغ، تنکمان، نظرآباد، محمدشهر، آبیک، گلسار، هشتگرد، شهر جدید هشتگرد و کرج در این محدوده قرار دارند.
نقشه‌های فرونشست نقشه‌هایی هستند که با توجه به وسعت منطقه، در مقیاس‌های مختلف تهیه گردیده‌اند تا نمای کلی از وضعیت فرونشست در هر منطقه را به تصویر کشند. این نقشه‌ها شامل اطلاعاتی مانند: آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها، راه‌های اصلی و فرعی، راه‌آهن، خطوط اصلی انتقال نیرو، رودخانه‌ها، کانال‌های آب، بلوک‌های ساختمانی، چاه‌های آب، فرودگاه‌ها و نقاط ترازیابی واقع در محدوده فرونشست می‌باشند.
در نقشه­ فرونشست البرز، کمترین میزان فرونشست با طیف رنگی آبی و سپس به­ ترتیب با رنگ­‌های سبز، زرد، نارنجی، قرمز و نهایتاً بیشترین میزان فرونشست با رنگ مشکی نمایش داده شده است.
موقعیت محدوده فرونشست منطقه مورد­نظر در نقشه تقسیمات کشوری نیز نمایش داده می­‌شود که نقشه فرونشست البرز، در محدوده مشترک استان البرز (شهرستان­‌های­ کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد) و استان قزوین (شهرستان آبیک) می­‌باشد.

اطلس و نقشه فرونشست استان البرز در سال 1398 تهیه شده است. 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.vetfuqetvsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.vetfuqetvsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی