plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب : ۲۸۲۵
به مناسبت 14 مهر ماه، روز تهران:

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان تهران، نقشه گردشگری استان و شهر تهران و نقشه راهنمای شهر تهران معرفی شد

به ‌مناسبت روز تهران، نقشه‌ تقسیمات کشوری استان تهران، نقشه گردشگری استان و شهر تهران و نقشه راهنمای شهر تهران که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی شد.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی به ‌مناسبت روز تهران،منتشر کرد.


نقشه تقسیمات کشوری استان تهران:

این نقشه­ با توجه به آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان شهریور ماه سال 1399 شامل مرز بین‌­المللی، استان، شهرستان، بخش و دهستان و آبادی­‌ها تهیه شده است. در این نقشه علاوه بر اطلاعات تقسیماتی کشور، راه‌ها، عوارض آبی، جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص­‌های جمعیتی براساس سرشماری سال 1395 نیز به نمایش درآمده که به تفکیک هر استان و شهرستان­‌ها ارائه می‌گردد. همچنین رتبه‌­بندی استان از نظر مساحت و جمعیت از دیگر جداول ضمیمه این نقشه­ می­‌باشد.
استان تهران دارای 16 شهرستان، 34 بخش، 71 دهستان و 46 نقطه شهری می­‌باشد.
این استان  با مساحتی حدود 13٫605 کیلومترمربع رتبه 29 و با جمعیت 13٫267٫637 نفر، رتبه اول را در کشور دارا می­‌باشد. نرخ شهرنشینی در این استان 85/93 درصد و تراکم جمعیت 22/975 نفر در کیلومتر مربع است.
 نقشه گردشگری استان و شهر تهران:

نقشه­‌های گردشگری کمک شایانی در معرفی و مکان­یابی آثار باستانی و جاذبه­‌های گردشگری و توریستی دارد . اداره نقشه­‌های موضوعی و موردی، درمدیریت نقشه­‌نگاری و اطلس‌­های ملی جهت رسیدن به این اهداف، نقشه‌­های گردشگری را برای 31 استان کشور و مراکز این استان­‌ها بصورت دورو و در قالب یک نقشه تهیه نموده و در اختیار کاربران قرار داده است.در این سری نقشه­‌ها عوارضی همچون راه­‌ها، مراکز تقسیماتی، رودها، آثار باستانی و مکان­‌های گردشگری به همراه اندکس راهنمای مسیرهای گردشگری، لیست هتل­‌ها و اندکس راهنمای فواصل با مراکز استان­‌های هم جوار و ... آورده شده است.
نقشه گردشگری استان و شهر تهران:
کلان‌شهر تهران پانزدهمین شهر پرجمعیت جهان با مساحت ۷۳۰ کیلومتر مربع است که به همراه توابع خود جمعیتی بالغ بر ۱۴ میلیون نفر دارد. این شهر به لحاظ بزرگی بیست و هشتمین شهر دنیا است که تراکم جمعیت آن بین ده هزار و هفتصد تا بیش از یازده هزار نفر در هر کیلومترمربع است. کلان شهر تهران که بزرگ­ترین و مهم­ترین شهر ایران است، موقعیت ویژه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی دارد که سبب شده بسیاری از مردم کشور (برای کار، تحصیل، درمان، انجام امور اداری، خرید یا فروش کالا و تفریح) به این شهر آمده و تدریجاً در آن ساکن شوند. نماد کلان شهر تهران برج آزادی و برج میلاد است.
امیدست نقشه‌های موجود، نیاز کاربران محترم را برطرف نماید.
 نقشه گردشگری استان تهران در سال 1399 و نقشه گردشگری شهر تهران در سال 1397 بروزرسانی شده است.


نقشه راهنمای شهر تهران:

شهر تهران شامل 22 منطقه می‌باشد و نماد آن برج آزادی و برج میلاد است.
در نقشه شهر تهران که توسط اداره نقشه‌های موضوعی و موردی در مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌­های ملی تهیه گردیده است، اطلاعات توریستی و گردشگری شهر، هتل­‌ها و مهمانسراها، جایگاه‌­های سوخت­‌رسانی، بازارها ، پوشش‌­های گیاهی، عکس از جاذبه­‌های گردشگری شهر و بسیاری از اطلاعات دیگر که به صنعت گردشگری کمک می­‌نماید به نمایش درآمده ­است.
این شهر در دوره حکومت آغامحمدخان قاجار، به پایتختی برگزیده شد؛ شهری که در پهنه‌های بین دو وادی کوه و کویر و در دامنه‌های جنوبی البرز گسترده شده و بین 1050 تا 1800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. تهران از سمت جنوب به کوه‌های ری و بی‌بی شهربانو و دشت‌های هموار شهریار و ورامین و از شمال به کوهستان البرز محصور شده است. بلندترین قله این کوهستان، توچال با 3933 متر ارتفاع می‌باشد که بر تمام فضای شهر مشرف است.
دوره جدید شهرنشینی در تهران از سال ۱۳۰۰ هجری شمسی آغاز می‌شود که رشد سریع و دگرگونی‌های چشمگیری را باعث شده است. بین سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۰ خورشیدی تمامی خندق‌ها و دروازه‌ها برداشته شدند و به جای آنها، بلوار، خیابان و ساختمان‌های جدیدی مانند ایستگاه راه آهن، ساختمان وزارت امور خارجه، باشگاه افسران، دانشکده افسری، شهربانی کل کشور، بانک ملی ایران و ... احداث گردید و چهره نا‌منظم تهران شکلی کمابیش منظم و هندسی یافت.
تهران پانزدهمین شهر پرجمعیت جهان با مساحت ۷۳۰ کیلومتر مربع است که به همراه توابع خود جمعیتی بالغ بر ۱۴ میلیون نفر دارد. این شهر به لحاظ بزرگی بیست و هشتمین شهر دنیا است که تراکم جمعیت آن بین ده هزار و هفتصد تا بیش از یازده هزار نفر در هر کیلومترمربع است.
فضای جغرافیایی شهر تهران در کوه و دشت به وسیله دو رود کرج در غرب و جاجرود در شرق مشخص می‌شود که در نزدیکی کویر نمک در جنوب شرقی تهران به یکدیگر می­‌پیوندند. آب و هوای تهران در مناطق کوهستانی شمال اندکی مرطوب و معتدل است و با گسترش رو به جنوب، گرم و خشک می‌شود.
یکی از مسائل مهم شهر تهران موضوع تأمین آب شرب است. آب تهران توسط رودخانه‌های اصلی کرج، جاجرود و لار تامین می‌شود.
عمارت­‌ها و کاخ‌های زيادی در تهران وجود دارد که بيش­ترين آن­ها به دوره­‌های صفويه و قاجاريه تعلق دارد. مدرسه­‌های تاريخی و قديمی که اغلب دارای مسجد نيز هستند، امامزاده‌­ها و کليساهای مختلف که هر يک از ارزش­‌های خاصی برخوردارند. عمارت­‌ها و برج­‌های معروف به همراه بازارهای قديمی بخشی از ديدنی­‌های تاريخی شهرستان تهران است. سر‌در باغ ملی، باغ فردوس، کاخ شمس‌­العماره، کليسای آشوريان، مسجد امام بازار تهران، گورستان ظهيرالدوله و ده‌­ها اثر مشهور دیگر را می‌توان در این شهر مشاهده نمود.
 بنای مشهور شمس‌العماره که در دوره قاجاريه و به دستور ناصرالدين‌شاه ساخته شده، در شهر تهران واقع شده و علاوه بر شهرت خاص خود از جاذبه­‌های منحصر به فرد معماری نيز به‌شمار می‌آيد.
مدرسه و مسجد سپهسالار از مدارس بزرگ و زيبای قرن سيزدهم هـجری قمری است كه در مركز شهر تهران واقع شده است. كليسای طاووس از قديمی­‌ترين كليساهای تهران بوده و به يقين اولين نشانه حضور متشكل ارامنــه در شهر تهــران است. برج ميدان آزادی يكی از بناهای معروف تهران است که نماد سياسی ايران در جهان بوده و تصوير آن معرف پايتخت جمهوری اسلامی ايران است. عمارت دارالفنون كه از بناهای به يادگار مانده اميرکبير است و بنای بلند و باشكوه سردر باغ ملی در مدخل ميدان مشق سابق و بازار تهران كه در زمان فتح‌علی شاه قاجار شكل گرفته، از ديگر جاذبه­‌های گردشگری  شهر تهران است.
موزه‌های ایران باستان، ایران اسلامی، مردم‌شناسی، فرش، هنرهای معاصر، صنایع دستی، آبگینه، کتابخانه و موزه ملک و حیات وحش و بسیاری از موزه‌های دیگر تهران از جذابیت‌های آن به شمار می‌آیند. از تماشاگه‌های تاریخ، پول، و زمان نیز می‌توان به عنوان دیدنی‌های تهران یاد کرد.
همچنین از نظر مذهبی آرامگاه حضرت عبدالعظیم در شهرری، امامزاده صالح در تجریش، امامزاده داوود در شمال کن و همچنین حرم مطهر امام خمینی(ره) مورد توجه بسیاری از بازدیدکنندگان قرار دارد.
مسیر خیابان پردرخت و زیبای ولی‌عصر که از طولانی‌ترین خیابان‌های تهران است به عنوان یکی از معابر دیدنی شهر به‌شمار می‌آید.
نقشه راهنمای شهر تهران در سال 1385 تهیه شده است.
 

کتاب ابعادکشور :
تقسيمات كشوری فرايندی سياسی  اداری است كه با هدف اصلی تقسيم كشور به واحدهاي همگن، براي رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر صورت می­‌گيرد و در نهايت امنيت، وحدت و مشاركت ملی را تأمين می‌كند. براين اساس، تقسيمات كشور‌ی بر ساختار اداری _ مديريتی سرزمين و شتاب بخشيدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثير بسزايی دارد و می‌تواند امنيت، همگرايی، وحدت و مشاركت ملی را تامين كند. بنابراين تقسيمات كشوری بايد به گونه­‌ای كارآمد طراحی شود تا كمترين تنش و بيشترين هماهنگی و همكاری دوسويه را در منطقه‌ها و بين سرزمين‌های همجوار كشور ايجاد كند و زمينه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای، اعداد و ارقام مربوط به "درصد مساحت استان­‌ها مانند مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل"، تعاریف و مفاهیم در خصوص لغات تخصصی بکار رفته در کتاب، نقشه تقسیماتی  استان­‌ها و شهرستان‌ها و به پیوست توضیحاتی راجع به آوانگاری کلی نام‌های جغرافیایی، تاریخچه آن و جداول علائم برای همخوان‌های زبان فارسی می­‌باشد.
در این مجموعه نقشه استان تهران و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز به نمایش درآمده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.
نقشه­‌های قدیمی از شهر تهران:
 


 
https://www.ncc.gov.ir/vdci.rarct1avwbc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.rarct1avwbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی